03:19
Čtenářská gramotnost
V předvánočním čase roku 1938 prožíval Karel Čapek asi nejtěžší období svého života. Čelil těžkým útokům, zhroutila se první republika, mnozí její politici mizeli v zahraničí a světově oblíbený Čapek byl k emigraci rovněž nabádán k emigraci. Ač nevoják, nesložil zbraně a zůstal. Video prezentuje Karla Čapka jako spisovatele, novináře a překladatele.
Pojďme se společně podívat na život vynikajícího českého romantického spisovatele. Karel Hynek Mácha začal psát básně již na gymnáziu. Patřil k českým vlastencům a postupně začal psát pouze česky. Často navštěvoval zříceniny a toulal se po nocích. Právě krajina u dnešního Máchova jezera ho inspirovala k napsání jeho nejznámější básně Máj.
Pohádka z knihy Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce, kterou předčítá herečka Květa Fialová. Příběh vypráví o tom, jak pejsek s kočičkou myli podlahu, až z toho byli celí špinaví. Tak se rozhodli se vyprat a usušit, jako se pere a suší prádlo.
Josef Švejk se stal ikonickou postavou a literárním typem. Co je to švejkování? Jak vnímali Haškovi současníci román Švejk a proč jej kritizovali? Jak Jaroslav Hašek ve svém románu pojal zobrazení první světové války? Kromě diskuse nad těmito tématy se podíváme i na několik ukázek z filmu Dobrý voják Švejk od Karla Steklého.
Karel Jaromír Erben se narodil v Miletíně před více než sto lety, ale jeho díla jsou stále aktuální. Nejznámější je jeho básnická sbírka Kytice, která má dnes již několik filmových zpracování. Erbenovým koníčkem bylo sbírání pohádek, které dle lidového vyprávění sepsal, a díky němu se nám dochovaly.
Básník, prozaik, dramatik a významný spisovatel samizdatu Pavel Kohout v pasáži z pořadu To byl můj život?? vzpomíná na svou divadelní adaptaci románu Karla Čapka Válka s mloky uvedenou v Divadle na Vinohradech.
Pražské Divadlo Na zábradlí zahájilo svou činnost 9. 12. 1958 představením Kdyby tisíc klarinetů. Jeho diváci říkali, že se do divadla chodí nadýchat čerstvého vzduchu. V socialistickém Československu se totiž člověk cítil v apolitickém divadle alespoň trochu svobodný. Po úspěchu divadla začaly vznikat i jiné malé scény. O začátcích divadla mluví jeho zakladatelé.
Spisovatelka Petra Hůlová hovoří o věcech a událostech, které ovlivnily její tvorbu, o inspiraci v současném světě a o feminismu.
Katarína Štrbová, kostýmní návrhářka minisérie Božena, nás provází šatníkem filmové Boženy Němcové. Jednotlivé kostýmy odpovídají etapám života i sociálnímu zařazení Boženy Němcové, barvy vyjadřují radostnější či pochmurnější období příběhu. Pozornost je věnována i detailům jejích svatebních nebo plesových šatů.
Kolik lékařů je potřeba k vyléčení nemocného kouzelníka Magiáše? K jakým diagnózám došli? A jak nakonec Magiáše vyléčili? Dozvíte se z vyprávění Karla a Josefa Čapkových! Pohádka je tlumočena do znakového jazyka.
Napínavá pohádka od Miloše Macourka popisuje zapeklitý případ ukradeného parku. Jak se něco takového může stát? Pozorně poslouchejte a zjistěte, jakou roli v krádeži parku sehrála stonožka, dětské boty nebo lehkovážný pan hlídač! A jak to s naším parkem dopadlo?
Pohádka Zlatovláska, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o Jiříkovi, který i přes zákaz krále okusí kousek kouzelného hada a začne rozumět zvířecí řeči. Aby nebyl za trest popraven, musí králi dovést zlatovlasou pannu. Jiřík se tak vydává na cestu do světa, aby úkol splnil. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Video pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá knihou Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou od Arnošta Lustiga. Tento významný český autor hovoří o vzniku díla, tématu, postavách a pozitivním ohlasu nejen v českém literárním prostředí. Lustigovo vyprávění je doplněno čtenými ukázkami z knihy.
Nejslavnější husitský vojevůdce se jmenoval Jan Žižka. Jak, s čím a za co jeho vojsko válčilo? Jak vojevůdce obelstil své nepřátele poblíž Sudoměře? A jak přišel o zrak? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
12 754
716
4 325
1 206
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.