03:19
Čtenářská gramotnost
V předvánočním čase roku 1938 prožíval Karel Čapek asi nejtěžší období svého života. Čelil těžkým útokům, zhroutila se první republika, mnozí její politici mizeli v zahraničí a světově oblíbený Čapek byl k emigraci rovněž nabádán k emigraci. Ač nevoják, nesložil zbraně a zůstal. Video prezentuje Karla Čapka jako spisovatele, novináře a překladatele.
Pojďme se společně podívat na život vynikajícího českého romantického spisovatele. Karel Hynek Mácha začal psát básně již na gymnáziu. Patřil k českým vlastencům a postupně začal psát pouze česky. Často navštěvoval zříceniny a toulal se po nocích. Právě krajina u dnešního Máchova jezera ho inspirovala k napsání jeho nejznámější básně Máj.
Pohádka z knihy Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce, kterou předčítá herečka Květa Fialová. Příběh vypráví o tom, jak pejsek s kočičkou myli podlahu, až z toho byli celí špinaví. Tak se rozhodli se vyprat a usušit, jako se pere a suší prádlo.
Básník, prozaik, dramatik a významný spisovatel samizdatu Pavel Kohout v pasáži z pořadu To byl můj život?? vzpomíná na svou divadelní adaptaci románu Karla Čapka Válka s mloky uvedenou v Divadle na Vinohradech.
Zhlédněte sestřih nejvýznamnějších událostí ze života Václava Havla, světově uznávaného politika, spisovatele a dramatika, disidenta, největšího nepřítele státu a československého a českého prezidenta. Podívejte se na střípky ze života a hlavně ohlas na smrt člověka, pro něhož byly pravda a láska tou největší hodnotou, bez ohledu na důsledky.
Každá doba má svou literaturu krásnou, populární, pokleslou i zakázanou. Ukázka nám odpoví na otázku, jaká literatura se četla a vydávala v 60. letech 20. století a za doby normalizace. Ani v této době nebylo kvůli cenzuře lehké vydat knihu a literatura se postupně rozpadla na několik proudů. Také se dozvíme, co byly v té době oblíbené knižní čtvrtky.
Kateřina Tučková se v rozhovoru vyjadřuje k otázce dramatizace prozaického díla včetně adaptace jejího románu Bílá Voda v Národním divadle v Praze. Adaptaci románu již zpracovalo také Městské divadlo v Brně, což nabízí možnost srovnání přístupu obou divadel k literární předloze. Za román Bílá Voda byla autorka oceněna Státní cenou za literaturu.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje velký rozkvět Opery Národního divadla na přelomu 20. a 21. století. O opeře jako žánru a interpretacích jednotlivých oper hovoří divadelní režiséři Jozef Bednárik a David Radok.
Slovenská poetka, překladatelka, filmová kritička a teoretička Mária Ridzoňová-Ferenčuhová v pořadu Slovenská čítanka čte ukázku z vlastní tvorby a představuje svůj pohled na spiritualitu.
Romantická povídka Boženy Němcové s prvky realismu V zámku a podzámčí ukazuje sociální rozdíly v české společnosti poloviny 19. století. V pasáži ze stejnojmenného filmu režiséra Ludvíka Ráži z roku 1981 ze závěru díla můžeme vidět přeměnu zbohatlické milostpaní, která po vyléčení z těžké nemoci začala dělat dobré skutky a pomáhala chudým.
Spisovatel, básník, novinář, překladatel, autor knih pro děti a mládež a naučných knih z historie Jiří Dvořák byl za překlad fantaskní grotesky výrazného ruského autora Vladimira Sorokina v roce 2012 nominován na cenu Magnesia Litera.
Alena Mornštajnová patří k vrcholným představitelkám současné české literatury. Její tvorbu charakterizují ukázky z románů Slepá mapa, Hotýlek, Hana, Tiché roky a Listopád, ale také literární vědec Miroslav Balaštík a kritik Radim Kopáč. O okolnostech vlastní tvorby pak v rozhovoru hovoří sama autorka, pozornost je věnována také dramatizaci románu Hana Národním divadlem v Brně v režii Martina Glasera.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.