03:22
Jaké jsou rozdíly mezi ovocem a zeleninou? A proč se římskému císaři Karlu Velikému říkalo „zeleninový král“? Dozvíme se, jak se různé druhy ovoce i zeleniny dostávaly do Čech i jiných evropských zemí a které plodiny nám přivezl z Ameriky mořeplavec Kryštof Kolumbus. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se naučí rozlišovat mezi ovocem a zeleninou a některé jejich druhy. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Nikdo z nás nechce být nemocný. Pro svoje tělo potřebujeme vitamíny, které se nacházejí v čerstvé zelenině a ovoci. A kde je vezmeme? Třeba si doma vypěstujeme řeřichu a na ní si pak pochutnáme. Budeme potřebovat navlhčenou vatu a semínka řeřichy.
Máte rádi jablka? Jablkům se říkalo kulatá lékárna, protože se dobře skladovala a lidé je mohli jíst i v zimě. Jablka sušili, drtili a používali jako sladidlo. Také je konzervovali varem. Výborné marmelády pak vydržely celý rok. Víte, jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem? A co je to pektin?
Společně se Šikuly si krok za krokem ukážeme, jak se vyrábějí sušená jablíčka. Budete potřebovat jablka, nůž a troubu. A víte, jak se sušená jablíčka nazývají i jinak?
Slyšeli jste již někdy slovo „pracharanda“? Víte, co to je? Je to prášek ze sušených hrušek, kterým kdysi naše prababičky nahrazovaly cukr. Posypávaly se jím knedlíky, koláče, perníky nebo kaše. Dokonce se z něj dělal i sladký nápoj.
Kdo by neznal oblíbenou pochoutku milionů lidí – chipsy. Víte, že brambůrky vznikly vlastně úplně omylem? A jaký je dnešní proces výroby jednoho balení chipsů? Zkoukněte video z Wifiny a dozvíte se víc.
Mikádo je další hra, kterou nám představí Herní slabikář. Je to další hra, která se hraje po celém světě, díky ní si cvičíme motoriku, pozornost i šikovnost. Tak si pojďte taky zahrát.
Existují důkazy o tom, že pračlověk nejedl pouze maso, ale že se živil i rostlinnou stravou. Také již tušil, že bylinky uzdravují. Za to, že se na bylinky nezapomnělo, vděčíme i králi Karlu Velikému, velkému fanouškovi léčivých účinků bylin.
Barvy duhy inspirovaly cukráře Josefa, a proto vám v dnešním díle představí krok za krokem recept na ovocné duhové nanuky. Jak se vyrábějí barvy z jedlých surovin? A jak je namíchat, abychom dosáhli kýženého odstínu? Máte rádi ovocné zmrzliny?
Kdo by neměl rád dort? Víte, jak se takový dort vyrábí? Na tento dort budete potřebovat piškoty, kokos, zakysaný krém, cukr a ovoce. Z čeho vlastně ty piškoty jsou? A kde seženeme ten kokos? Ten u nás v ČR přece neroste. Co všechno se dá z kokosu vyrobit? Znáte rozdíl mezi kokosovým mlékem a jogurtem? Odpovědi na všechny tyto a další otázky najdete v tomto díle.
Mrkev je dobrá, na tom se shodneme asi všichni. Ale už jste někdy ochutnali mrkvičkový dort? Recept na tento dort není vůbec těžký a můžete si ho zkusit upéct i vy. V tomto díle se ještě dozvíte, proč je hlavní přísada zrovna mrkev a jak je pro naše zdraví důležitá.
V tomto díle Draků se dozvíte vše o palačinkách. Palačinky mají lidé rádi po celém světě. Ne všude je ale jedí s marmeládou, jako jsme zvyklí my. Proč se jim říká palačinky? Tento duhový dort se vyrábí právě z palačinek. Jste zvědaví? Tak se pojďte podívat na tento originální recept a přípravu.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.