03:22
Jaké jsou rozdíly mezi ovocem a zeleninou? A proč se římskému císaři Karlu Velikému říkalo „zeleninový král“? Dozvíme se, jak se různé druhy ovoce i zeleniny dostávaly do Čech i jiných evropských zemí a které plodiny nám přivezl z Ameriky mořeplavec Kryštof Kolumbus. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se naučí rozlišovat mezi ovocem a zeleninou a některé jejich druhy. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Nikdo z nás nechce být nemocný. Pro svoje tělo potřebujeme vitamíny, které se nacházejí v čerstvé zelenině a ovoci. A kde je vezmeme? Třeba si doma vypěstujeme řeřichu a na ní si pak pochutnáme. Budeme potřebovat navlhčenou vatu a semínka řeřichy.
Máte rádi jablka? Jablkům se říkalo kulatá lékárna, protože se dobře skladovala a lidé je mohli jíst i v zimě. Jablka sušili, drtili a používali jako sladidlo. Také je konzervovali varem. Výborné marmelády pak vydržely celý rok. Víte, jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem? A co je to pektin?
Společně se Šikuly si krok za krokem ukážeme, jak se vyrábějí sušená jablíčka. Budete potřebovat jablka, nůž a troubu. A víte, jak se sušená jablíčka nazývají i jinak?
Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Tohle rčení určitě slyšel každý z nás. Hory dokážou být krásné, ale také zrádné. Jistě je dobré vědět, jak se na hory vybavit, na co nezapomenout, na koho se můžeme obrátit, a to především v zimě. Víš to i ty?
Věděli byste, jak nás vlastně chrání opalovací krém? Jaká jsou rizika častého slunění a co dělat, pokud to se sluníčkem přeženeme? Odpovědi na všechny tyto otázky vám v našem rozhovoru dá bývalý ministr zdravotnictví a zároveň kožní lékař Petr Arenberger.
Klevela, marmeláda, džem – kdo se v tom má vyznat? Klevelu se naše prababičky naučily dělat od svých německých sousedek. Je to rozvařené sladké ovoce. Vlastně taková sladká ovocná omáčka, která se dává třeba na knedlíky nebo na lívance. Marmeláda se dělá z citrusů a džem z ostatního ovoce.
Vyhrát nějakou soutěž je skvělý pocit, nemělo by to však být to jediné, o co nám při sportu jde. Sport by měl být o tom, že si ho užijeme, zlepšujeme se v něm a máme z něj radost. Výhra by měla být jenom bonus a pochvala za to, že jsme se snažili. Více o tomto tématu se dozvíš v dnešním Superjá.
Cukrář Josef si pro vás tentokrát připravil sladký čokoládový dezert, který se připravuje netradičně do květináčů. Kromě receptu na originální dobrotu se také dozvíte, jaký je rozdíl mezi bílým a hnědým cukrem. Z čeho se vyrábí a který myslíte, že je zdravější?
Pořad seznamuje děti s různými druhy zeleniny. Při přípravě polévky se děti učí o kořenové zelenině (mrkev, petržel, celer). Při přípravě salátu se učí o plodové zelenině (okurka, rajčata, paprika) a listové zelenině (salát). Nakonec získají informace i o košťálové zelenině (brokolice, květák, kedlubna).
Brukvovitá zelenina čítá mnoho druhů, patří mezi ni např. brokolice nebo květák. Jen v České republice se jich pěstuje na 150 druhů. Brukve jsou bohaté na vitamíny a minerály, čímž velmi prospívají našemu zdraví.
Kdo by neměl rád dort? Víte, jak se takový dort vyrábí? Na tento dort budete potřebovat piškoty, kokos, zakysaný krém, cukr a ovoce. Z čeho vlastně ty piškoty jsou? A kde seženeme ten kokos? Ten u nás v ČR přece neroste. Co všechno se dá z kokosu vyrobit? Znáte rozdíl mezi kokosovým mlékem a jogurtem? Odpovědi na všechny tyto a další otázky najdete v tomto díle.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.