Jednou z aktuálních otázek poválečného Československa bylo potrestání kolaborantů s nacistickým režimem, a hlavně odsun německé menšiny. Pracovní list se zaměřuje na základní pojmy, které s poválečnou dobou vyvstaly.
Marie Šupíková, která přežila vyvraždění Lidic, vypráví své vzpomínky na 10. června 1942. Pracovní list by měl sloužit pro detailnější seznámení s historií vypálení Lidic a osudy jejich obyvatel.
Tři muži tvořící malou, velmi dobře organizovanou odbojovou skupinu dlouho svou činností dokázali udržovat v pohotovosti členy pražského gestapa. Pracovní list seznamuje s činností a členy odbojové skupiny Tři králové.
Pracovní list umožňuje žákům zabývat se do hloubky reflexí vypálení Lidic v poválečném Československu. Je určen žákům druhého stupně, a především žákům středních škol. Žáci se díky pracovnímu listu seznámí s ohlasem vypálení Lidic a Ležáků v dobovém tisku a ve filmovém týdeníku.
Na podzim roku 1945, po konci druhé světové války, se z území Československa stahovala Rudá armáda, která osvobodila většinu našeho území. Tento pracovní list seznamuje s dobovými materiály z let 1945, 1968 a 1991 a nabízí práci nad vnímáním sovětské armády v různých dějinných epochách.
Pracovní list umožní žákům seznámit se s humanitární krizí v poválečném Československu a s rolí, kterou UNRRA sehrála při řešení této krize. Žáci budou pracovat s grafy, dobovými psanými prameny i s ukázkou z filmového týdeníku.
Pracovní list nabízí žákům možnost přemýšlet nad slovním spojením celní válka. Pojmu z oblasti diplomacie, ekonomie a světového obchodu se pokusí porozumět na příkladu situace z dubna 2025, kdy americký prezident Donald Trump přišel se silně protekcionistickými návrhy ve snaze posílit výrobu v USA.
Cílem PL je rozvoj logického myšlení a schopnost vyřešit logické slovní úlohy. Řešení jednotlivých typů úkolů podporuje rozvoj fantazie, kreativity a prostorové představivosti.
Pracovní list slouží především žákům 9. ročníku k domácímu procvičování.
Hlavním cílem pracovního listu je objasnit žákům na vzorových příkladech způsoby, jakými se počítají úroky a výsledná hodnota kapitálu (zaplacené částky) u úvěrových a spořicích produktů.
Pracovní list slouží především žákům 9. ročníku k domácímu procvičování.
Žáci základní školy se obvykle setkávají s finanční matematikou okrajově v 7. ročníku v rámci kapitoly procent, kdy pedagogové začleňují do výuky první tematické příklady. V 9. třídě se děti seznamují s tématem již podrobněji.
Pracovní list slouží především žákům 9. ročníku k domácímu procvičování.
Cílem pracovního listu je procvičení a upevnění si způsobů úrokování, zafixování již osvojených pojmů z oblasti finanční matematiky. Pracovním listem navazujeme na materiál Finanční gramotnost – půjčky a další druhy financování.