Pracovní list je věnován jednomu ze základních právních textů České republiky – Listině základních práv a svobod (dále jen Listina). Cílem materiálu je vést žáky a žákyně k seznámení se s dokumentem a k zamyšlení se nad jeho obsahem.
Metodický list (Centrum Locika) slouží jako průvodce pro pedagogy, kteří chtějí ve výuce citlivě otevřít téma násilí v blízkých vztazích. Nabízí konkrétní návrh, jak připravit a vést hodinu tak, aby se žáci cítili bezpečně a mohli téma reflektovat s ohledem na své věkové a individuální možnosti.
Pracovní list inspiruje žáky a žákyně i jejich vyučující k aktivní participaci na dění ve škole, vzájemné spolupráci a ke způsobům, jak zlepšit školní prostředí. Vychází ze dvou videí, která znázorňují konkrétní projekty škol a fungování žákovského parlamentu.
Materiál nabízí žákům a žákyním i jejich vyučujícím různé situace jako odrazový můstek pro praktický nácvik komunikačních dovedností. Vychází z běžných skutečností, s nimiž se mohou žáci a žákyně setkat, a ukazuje na nich, v čem spočívají komunikační výzvy.
Pracovní list je k tématu mnichovské dohody. Jeho hlavní náplní je práce se dvěma videi – jedno shrnuje základní faktografii, druhé pak analyzuje důvody, které vedly Francii a Velkou Británii k podpisu mnichovské dohody.
Animovaný příběh malého židovského chlapce Tomíčka se odehrává v terezínském ghettu. Ukazuje kontrast mezi drsnou realitou a vysněným světem. Pracovní list k animovanému filmu Tomíček vytvořil Yad Vashem, Mezinárodní institut pro výuku holocaustu, s jehož svolením pracovní list předkládáme.
V této aktivitě mají děti za úkol skládat kuličky na barevné pavouky podle hodu kostkou. Pomocí aktivity se seznamují s barvami, rozvíjejí jemnou motoriku, zrakové vnímání a prostorovou orientaci.
V této aktivitě mají děti za úkol vytvořit speciální lektvary podle daných receptů. Aktivita podporuje matematické dovednosti, zrakové vnímání, paměť, řečové a jazykové dovednosti.
Při této aktivitě mají děti za úkol co nejrychleji najít a získat správný kotlík s obrázkem pomocí plácačky na mouchy. Aktivita rozvíjí postřeh, prostorovou orientaci, zrakové vnímání a jemnou motoriku.
Při této aktivitě mají děti za úkol nakreslit čarodějnice podle toho, co jim padne na kostce. Pomocí aktivity si procvičí zrakové vnímání, správný úchop psací potřeby, kreslení podle vzoru a prostorovou orientaci.