Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

U zavěšené knihy

Literární týdeník nejen o knižních novinkách

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Homosexualita v moderní i klasické literatuře
02:42

Homosexualita v moderní i klasické literatuře

V reportáži o současné literatuře s homosexuální tematikou je zpovídán Jan Folný, autor sbírky povídek Buzíčci z roku 2013. Dále se k problematice queer literatury vyjadřuje literární historik a kritik Martin C. Putna.

Krátký pohled na dílo Vladimíra Párala
04:11

Krátký pohled na dílo Vladimíra Párala

Reportáž poskytuje krátký vhled do díla Vladimíra Párala. Zaměřuje se na několik okruhů jeho literární tvorby, zejména na science fiction nebo erotickou literaturu.

Spisovatel Ludvík Vaculík
06:02

Spisovatel Ludvík Vaculík

O literárním stylu Ludvíka Vaculíka, jeho životě, motivaci ke psaní a vydávání knih v době socialistického režimu vypráví současná česká spisovatelka Tereza Boučková.

Geneze českých překladů Murakamiho knih
06:56

Geneze českých překladů Murakamiho knih

Reportáž je založena na rozhovoru s Klárou Macúchovou, jednou z překladatelek díla spisovatele Haruki Murakamiho do češtiny. Hovoří zejména o procesu, kterým před vydáním procházejí překlady i obálky jeho knih.

Egon Bondy očima editora jeho díla
06:40

Egon Bondy očima editora jeho díla

Editor Martin Machovec hovoří o přípravě souborného vydání díla spisovatele Egona Bondyho, ale také o jeho životě, tvorbě, kultuře a undergroundu i o svém osobním vztahu k Bondymu.

Literární vědec o Milanu Kunderovi
05:15

Literární vědec o Milanu Kunderovi

Literární vědec Jiří Koten vysvětluje, proč je Milan Kundera pro mnohé literární kritiky kontroverzním spisovatelem, ale také, co jeho tvorbě vysloužilo výsadní postavení nejen v české literatuře.

Günter Grass: Platejs
10:48

Günter Grass: Platejs

Kdo byl Günter Grass? O čem pojednává jeho román Platejs? Proč byl román česky vydán až 40 let po svém vzniku? A jak náročné je překládat knihy tohoto významného německého autora? Na všechny otázky odpoví Tomáš Kafka, diplomat a básník, syn Vladimíra Kafky, překladatele Plechového bubínku. Celý rozhovor je překládán do znakového jazyka.

Ladislav Novák
10:13

Ladislav Novák

Ladislav Novák byl český malíř a spisovatel, jehož život i tvorba jsou pevně spjaté s městem Třebíč. Tvorbu nepříliš známého básníka se rozhodl vydat literární vědec Petr Kuběnský. V rozhovoru vysvětluje, čím ho Novákova tvorba oslovila. O výtvarné stránce Novákova díla hovoří jeho kurátor Luboš Kressa.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

2 náměty

Pracovní listy

8 pracovních listů Další listy

Pracovní list pro SŠ: Podmanění (M. Houellebecq)

Tento pracovní list je určen studentům střední školy. Zaměřen je na román Podmanění od francouzského autora Michela Houellebecqa.

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ a pro SŠ: Hovězí kostky (E. Hakl)

Tento pracovní list je určen žákům 2. stupně ZŠ a studentům střední školy. Zaměřen je na současného autora Emila Hakla a jeho knihu Hovězí kostky.

Pracovní list pro SŠ: Nížiny (H. Müllerová)

Tento pracovní list je určen studentům střední školy. Zaměřen je na prvotinu držitelky Nobelovy ceny za literaturu Herty Müllerové - Nížiny.

Pracovní list pro SŠ: Jezero (B. Bellová)

Tento pracovní list je určen studentům střední školy. Zaměřen je na současnou autorku Biancu Bellovou a její knihu Jezero.
Probíhá načítání