05:15
Rozhovor s odborníkem
Milan Kundera byl znám tím, že nestál o pozornost veřejnosti. Tvrdil, že pozornost by měly vzbuzovat jeho knihy, nikoliv život. O mediálním obrazu Milana Kundery a významu jeho díla nejen pro českou literaturu hovoří Karel Hvížďala a Miroslav Balaštík. Milan Uhde, Jiří Trávníček a muzikolog Miloš Štědroň představují svá oblíbená Kunderova díla.
Milan Kundera je ve světě nejznámnější český spisovatel, v Česku ho však tolik lidí nezná. V sedmdesátých letech emigroval do Francie. Od 90. let psal výhradně francouzsky. Neposkytoval žádné rozhovory.
V roce 2017 vyšel po více než čtyřiceti letech od svého vydání poslední z dosud v České republice nevydaných česky napsaných románů Milana Kundery, Kniha smíchu a zapomnění. Video je tlumočeno do znakového jazyka.
Literární vědec Jiří Koten vysvětluje, proč je Milan Kundera pro mnohé literární kritiky kontroverzním spisovatelem, ale také, co jeho tvorbě vysloužilo výsadní postavení nejen v české literatuře.
Není asi slavnějšího policejního konfidenta v českých dějinách než spisovatele Karla Sabiny. Pod krycím jménem Roman udával známé postavy české kultury 19. století, např. Jana Nerudu, Boženu Němcovou, Josefa Václava Friče, Františka Palackého. Podívejte se na diskusi historiků proloženou televizní inscenací o tzv. národním soudu nad Sabinou.
Z protiválečné knihy Fráni Šrámka Žasnoucí voják v rámci cyklu Malá noční povídka čte dlouholetý člen činohry Národního divadla Luděk Munzar.
Magdalena Šipka je současná česká teoložka a básnířka, která v různých periodikách publikuje nejen básně, ale rovněž se vyjadřuje k současným společenským tématům (např. feminismu). Ze své sbírky Město hráze, která představuje její debut, předčítá báseň Lesní děti.
Úspěšná a oblíbená česká autorka a překladatelka, členka PEN klubu Alena Mornštajnová je hostem pořadu Kultura+, kde hovoří nejen o svém posledním románu Tiché roky, ale třeba i tom, co to obnáší psát knihu.
Franz Kafka trpěl celoživotně pocitem tělesné nedostatečnosti a v průběhu života ho často zrazovalo jak fyzické, tak duševní zdraví.
Spisovatel a malíř Adalbert Stifter patří neoddělitelně k té části historie, kterou máme společnou s Němci, nebo přesněji s Rakušany. Psal německy, psal s úctou k české historii a sám sebe považoval za zemského patriota. Video představuje vrcholné období Stifterovy umělecké činnosti a zasazuje jej do kontextu dobové Šumavy i celé habsburské monarchie.
V září 1939 Max Brod s manželkou opouští na poslední chvíli republiku. S sebou veze Kafkovy rukopisy. V napjaté atmosféře vlaku na cestě k hranicím ožívají vzpomínky na společnou cestu s Franzem Kafkou do Itálie, které ukazují slavné spisovatele jako mladé muže své doby s jejich radostmi a starostmi. V roce 1939 ty vzpomínky působí jako z jiného světa...
Podívejte se na pasáž z televizního zpracování povídky Oscara Wilda, odehrávající se ve viktoriánské Anglii, se záhadnou a hrozivou věštbou pro lorda Savila, který se rozhodne skutečně spáchat před svou svatbou vraždu, jak mu bylo předpovězeno. Jako oběť si vybere svou vzdálenou tetičku, starou lady Clementinu.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.