Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Gejzír

#

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 12

Osvobozené divadlo

05:44

Osvobozené divadlo

Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?

Lentilky

05:32

Lentilky

Psal se rok 1907, když v moravském Holešově Rudolf Kneisl vymyslel lentilky, oblíbené bonbony ve tvaru čočky. V továrně, která pamatuje tvůrce legendární cukrovinky, jich denně vyrobí šest milionů, v sedmi barvách. Dozvíte se, že jejich výroba vůbec není jednoduchá a seznámíte se s historií jejich výroby.

Co o nás říká řeč těla

05:21

Co o nás říká řeč těla

Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.

Skladatel Jaroslav Ježek

05:38

Skladatel Jaroslav Ježek

Jaroslav Ježek byl geniální hudebník, skladatel a klavírista. Téměř nevidomý jazzman, který se do povědomí zapsal především jako dvorní skladatel Voskovce a Wericha. V roce 2016 by oslavil 110 narozeniny.

Vynálezce kontaktních čoček

05:27

Vynálezce kontaktních čoček

Profesor Otto Wichterle už za druhé světové války přišel se svými spolupracovníky s patentem na výrobu umělého vlákna, které později dostalo jméno silon. Silonky nosila v druhé polovině 20. století snad každá žena v Československu. Světově se ale proslavil především vynálezem měkkých kontaktních čoček. Na Štědrý den roku 1961 vyrobil první stroj na čočky ze stavebnice Merkur. Pojďte si připomenout tohoto českého vědce.

Slované vs. vikingové

04:28

Slované vs. vikingové

Ukázka z festivalu raného středověku, který se uskutečnil v roce 2014 u Neveklova. Kromě rekonstrukce bitvy vikingů a Slovanů zde bylo možné nahlédnout do běžného života tehdejších válečníků.

UNESCO: Verbuňk

03:50

UNESCO: Verbuňk

Verbuňk, mužský lidový tanec ze Slovácka, je tak unikátní, že byl dokonce jako první nehmotný fenomén Česka zapsán v roce 2005 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Verbuňk je natolik fyzicky náročný, že ho mnozí přirovnávají k vrcholovému sportu. Jedním z těch, kteří ho ovládají, je šestatřicetiletý lékař Stanislav Popela z Perné.

Režisér Martin Frič

05:56

Režisér Martin Frič

Portrét slavného prvorepublikového režiséra Martina Friče, který natočil desítky kultovních snímků. Např. Tři vejce do skla, Kristián, Přednosta stanice nebo Císařův pekař - Pekařův císař. Spolupracoval často s talentovanými scénáristy, např. s Jiřím Brdečkou nebo s ikonickou dvojicí Jiří Voskovec a Jan Werich.

Materiály pro 3D tiskárny

05:10

Materiály pro 3D tiskárny

3D tiskárny jsou fenoménem posledních let a Česko je v jejich výrobě bez nadsázky velmocí. Prim hrajeme i v produkci materiálu nezbytného pro jejich provoz. Na výrobu tiskových strun, které se taví a proměňují v takřka jakýkoliv tvar, se specializuje Josef Doleček z Hulína. Dodává je mnoha průmyslovým firmám. Automobilkám, sklárnám, ale taky třeba americké armádě. Posloužily i filmařům při tvorbě kulis pro kultovní Hvězdné války. Seznamte se s úspěšným nápadem z jižní Moravy, který ve spolupráci s mladými designéry dobyl globální trh.

Městské včelaření

04:49

Městské včelaření

Proč nás tolik ohrožuje vymírání včel? A jak nám může pomoct městské včelaření? Kde můžeme najít včely v Praze? Tohoto pracovitého hmyzu rychle ubývá. Přitom je zcela zásadní pro opylování rostlin. Se včelstvy se můžeme setkat na různých místech i ve velkoměstech. Paradoxně město včelám svědčí, protože je zde méně parazitů a dostatek různorodých rostlin.

Turistické známky

04:18

Turistické známky

Pořad na téma turistické známky. Dřevěné placičky, které vládnou výletníkům, jsou pro někoho sběratelskou vášní, pro jiného výzvou.

Urban Exploration

05:14

Urban Exploration

„Urban Exploration“ je nebezpečné a zároveň vzrušující zkoumání polorozpadlých budov. Jde o jakési dobrodružství a druh zábavy, které mnohdy stojí až na hraně zákona.

Probíhá načítání