04:28
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Za vlády císaře Karla IV. vzkvétá v českých zemích stavitelská činnost. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se za pomoci Petra Parléře stává z Prahy gotická metropole.
Ukázka z festivalu raného středověku, který se uskutečnil v roce 2014 u Neveklova. Kromě rekonstrukce bitvy vikingů a Slovanů zde bylo možné nahlédnout do běžného života tehdejších válečníků.
Legenda o založení Sázavského kláštera. Nechal jej postavit kníže Oldřich poté, co zabloudil v sázavských lesích a setkal se zde se svatým Prokopem. Ten údajně oral s čerty a dokázal proměnit vodu ve víno.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena vláda knížete Vladislava II. a jeho vojenské výboje po boku císaře Konráda III. Ten mu pak za věrné služby udělí hodnost krále.
Kromě úspěšného válčení založil Přemysl Otakar II. také mnoho královských hradů, jako je například hrad Bezděz, Písek nebo Špilberk. V ukázce se podíváme, jak to vypadalo na jednom z nich.
Papežské schizma i vladařské problémy krále Václava IV. otevřely v Čechách prostor pro reformní myšlenky v řadách církve. Podívejte se na počátky působení Jana Husa, zasazené do souvislostí s vývojem českého království. Na Husova kázání chodila i královna Žofie a řady dalších Čechů.
Hrad Vianden, který byl postaven na základech pradávného římského hradu, patří mezi největší lucemburské klenoty. Také je považován za jedno z nejhezčích feudálních sídel v římské a gotické Evropě a domnělé rodiště Jana Lucemburského. Za svou dnešní podobu vděčí rozsáhlé a nákladné rekonstrukci.
Členové Řádu německých rytířů měli ve středověku bránit a šířit křesťanství. Nejdřív v Palestině, poté v Polsku a vlastně v celé Evropě, kde měl řád své enklávy. Kdo a proč se stával členem řádu? Co víme o fungování řádu uvnitř?
Grál kryptologie, tzv. Voynichův rukopis, se v rudolfinské době nacházel na území Čech. Proč a jak vznikl, je psán zapomenutým jazykem nebo šifrou? Poutá pozornost vědců z celého světa a teorií je nespočet. Podívejte se sami, co všechno o této záhadě zatím víme.
Sv. Benedikt bývá někdy nazýván otcem Evropy. V 7. století založil první mnišskou komunitu západního křesťanství. Stanovil pravidla fungování řehole, která se postupně rozšířila po celé Evropě v době od 9. do 11. století a zásadním způsobem ovlivnila kulturu i společnost.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.