Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Gejzír

Proud dobrých zpráv, originálních nápadů či lidí, splněných přání a inspirativních příběh

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Urban Exploration
05:14

Urban Exploration

„Urban Exploration“ je nebezpečné a zároveň vzrušující zkoumání polorozpadlých budov. Jde o jakési dobrodružství a druh zábavy, které mnohdy stojí až na hraně zákona.

Turistické známky
04:18

Turistické známky

Pořad na téma turistické známky. Dřevěné placičky, které vládnou výletníkům, jsou pro někoho sběratelskou vášní, pro jiného výzvou.

Slované vs. vikingové
04:28

Slované vs. vikingové

Ukázka z festivalu raného středověku, který se uskutečnil v roce 2014 u Neveklova. Kromě rekonstrukce bitvy vikingů a Slovanů zde bylo možné nahlédnout do běžného života tehdejších válečníků.

Osvobozené divadlo
05:44

Osvobozené divadlo

Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?

Skladatel Jaroslav Ježek
05:38

Skladatel Jaroslav Ježek

Jaroslav Ježek byl geniální hudebník, skladatel a klavírista. Téměř nevidomý jazzman, který se do povědomí zapsal především jako dvorní skladatel Voskovce a Wericha. V roce 2016 by oslavil 110 narozeniny.

Režisér Martin Frič
05:56

Režisér Martin Frič

Portrét slavného prvorepublikového režiséra Martina Friče, který natočil desítky kultovních snímků. Např. Tři vejce do skla, Kristián, Přednosta stanice nebo Císařův pekař - Pekařův císař. Spolupracoval často s talentovanými scénáristy, např. s Jiřím Brdečkou nebo s ikonickou dvojicí Jiří Voskovec a Jan Werich.

Vynálezce kontaktních čoček
05:27

Vynálezce kontaktních čoček

Profesor Otto Wichterle už za druhé světové války přišel se svými spolupracovníky s patentem na výrobu umělého vlákna, které později dostalo jméno silon. Silonky nosila v druhé polovině 20. století snad každá žena v Československu. Světově se ale proslavil především vynálezem měkkých kontaktních čoček. Na Štědrý den roku 1961 vyrobil první stroj na čočky ze stavebnice Merkur. Pojďte si připomenout tohoto českého vědce.

Městské včelaření
04:49

Městské včelaření

Proč nás tolik ohrožuje vymírání včel? A jak nám může pomoct městské včelaření? Kde můžeme najít včely v Praze? Tohoto pracovitého hmyzu rychle ubývá. Přitom je zcela zásadní pro opylování rostlin. Se včelstvy se můžeme setkat na různých místech i ve velkoměstech. Paradoxně město včelám svědčí, protože je zde méně parazitů a dostatek různorodých rostlin.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

3 náměty

Pracovní listy

11 pracovních listů Další listy

Pracovní list: Osvobozené divadlo

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak se orientujete v dramatu a divadle. V tomto pracovním listu se zaměříme na Osvobozené divadlo.

Pracovní list: Lentilky a žvýkačky

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Ověří, co vědí o sladkostech, které jedli už naši předkové - lentilkách a žvýkačkách.

Pracovní list: Lidská tragikomedie

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak se orientujete v dramatu a divadle. V tomto pracovním listu se zaměříme na Lidskou tragikomedii.

Pracovní list: Macbeth

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří, jak se orientujete v dramatu a divadle. V tomto pracovním listu se zaměříme na Williama Shakespeara a jeho drama Macbeth.
Probíhá načítání