Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

České století

#

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 52

Beneš o demokracii

04:55

Beneš o demokracii

Ukázka ze seriálu České století je sice volnou uměleckou rekonstrukcí, která nicméně vychází z pramenů a osobitým způsobem je interpretuje. Beneš sociologicky analyzuje tehdejší stav československé demokracie a vymezuje se nikoli tolik proti jejím principům, ale proti jejím uživatelům.

Postoj československých generálů k anexi

04:05

Postoj československých generálů k anexi

Ukázka ze seriálu České století se zaměřuje na postoje generálů k anexi Sudet a reakci Beneše. Generálové vytýkají Benešovi, že zamlčoval skutečnosti, Beneš se brání tím, že vědomí skutečného stavu věcí by na situaci nic nezměnilo, podle něj je beznadějná v každém případě. Generálové namítají, že Československo mělo za svá území bojovat.

Zpravodajské služby včera a dnes

06:25

Zpravodajské služby včera a dnes

Pracovník kontrarozvědky v letech 1990–2007 František Stárek Čuňas hodnotí vztah politiků a zpravodajských služeb a srovnává jeho proměny od dob exilové vlády až do moderní demokratické České republiky. Stále však platí, že zpravodajec nese riziko, politik sklízí body.

Kdo dal souhlas k atentátu na Heydricha?

02:02

Kdo dal souhlas k atentátu na Heydricha?

Kdo dal souhlas k atentátu na Heydricha? Bez souhlasu prezidenta Beneše by ale pravděpodobně nemohl být proveden. Přestože neexistuje žádný písemný doklad, zdá se velmi pravděpodobné, že ho inicioval plukovník František Moravec, aby Čechoslováci ukázali světu, že nekolaborují s okupanty.

Operace Anthropoid a její možné důsledky

04:50

Operace Anthropoid a její možné důsledky

Ukázka ze seriálu České století nás zavede do Londýna roku 1941. Hubert Ripka, státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí československé exilové vlády hovoří s plukovníkem Františkem Moravcem o přípravách operace Anthropoid. Diskutují otázku, zda a jak zapojit domácí odboj, Moravec se obává, že Němci se budou na odboji mstít.

Beneš a Moravec o československém odboji

03:50

Beneš a Moravec o československém odboji

Ukázka ze seriálu České století nás přizve ke konverzaci Edvarda Beneše a plukovníka Františka Moravce, vůdčí postavy československého odboje, ve které rozebírají situaci lidí v protektorátním Československu, veřejné mínění o Československu a operaci Anthropoid.

Zpravodajec a politika

03:24

Zpravodajec a politika

Ukázka ze seriálu České století nám představí Edvarda Beneše jakožto vůdce československého odboje a plukovníka Františka Moravce, přednostu zpravodajské ústředny československé exilové vlády i jeho zástupce majora Strankmullera.

Proces se Slánským

04:37

Proces se Slánským

Ukázka z filmu Vracenky je důležitá perspektivou společnosti, diváků. Z rádia zní projev prokurátora Josefa Urválka a jeho propagandistické řeči, zatímco zákazníci holičství čekají, až na ně přijde řada. Černobílý film Jana Schmidta z roku 1990 zprostředkovává radikální transformaci české společnosti po nástupu KSČ k moci a přibližuje atmosféru politických procesů.

Rozhovor Klementa Gottwalda s Rudolfem Slánským

04:54

Rozhovor Klementa Gottwalda s Rudolfem Slánským

Scéna ze seriálu České století nám přiblíží rozhovor Klementa Gottwalda a Rudolfa Slánského a nechá nás nahlédnout do osobních vztahů funkcionářů či do vnitrostranické atmosféry během politického teroru řízeného z Moskvy. Slánský byl ještě v listopadu 1951 vicepremiérem, avšak po neúspěšném pokusu SSSR zasahovat do politiky Izraele byl na popud Moskvy jako Žid zatčen a odsouzen ve vykonstruovaném procesu spolu s dalšími 11 ze 14 obžalovaných k trestu smrti. Rehabilitován byl v roce 1963 soudem, v roce 1968 i KSČ.

Prokurátor Urválek v procesu se Slánským

02:28

Prokurátor Urválek v procesu se Slánským

Josef Urválek byl až do Vítězného února referentem oddělení retribuce Ministerstva spravedlnosti. Poté byl pověřen vedením státního zastupitelství v Českých Budějovicích a v únoru 1949 stanul v čele krajské prokuratury. Od té doby byl pravidelně povoláván ke Státnímu soudu k procesům celostátního významu (Milada Horáková, Rudolf Slánský). V politických procesech na začátku 50. let hrál významnou roli při zmaření mnoha životů. Na jaře 1968 byl podroben kritice, ale odmítl přijmout jakoukoliv osobní zodpovědnost za své počínání. V roce 1979 spáchal sebevraždu. Poslechněte si jeho plamenný projev během procesu s Rudolfem Slánským, ve kterém figuroval coby hlavní žalobce.

Dialog Václava Havla a Mariána Čalfy

07:04

Dialog Václava Havla a Mariána Čalfy

Většina jednání Občanského fóra a představitelů komunistického režimu probíhala u velkých stolů před mikrofony. Ale proběhla i jednání v užším formátu a bez mikrofonů. Jedno takové se událo na Úřadu vlády mezi Václavem Havlem a Mariánem Čalfou, který se tu ukázal jako racionálně uvažující člověk. Hlavním bodem debaty byla Havlova hypotetická kandidatura na prezidenta.

Havel prezidentem

01:50

Havel prezidentem

Monolog Václava Havla v ateliéru výtvarníka Josky Skalníka, ve kterém se skrýval před veřejností v prosinci 1989. Uvažuje nahlas o své kandidatuře a možné kandidatuře svého protikandidáta, nejznámějšího Slováka Alexandra Dubčeka.

Načíst další videa
Probíhá načítání