01:24
Pasáž popisuje změny ve společnosti v období tzv. Pražského jara a končí vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968.
Pasáž líčí průběh vojenské intervence v srpnu 1968 a spontánní reakci obyvatelstva, kdy okupanti marně hledali kontrarevoluci a nacházeli odpor nečekaně hlavně „slovní“. Přesto došlo k mnoha přestřelkám a konečné počty obětí nejsou dodnes známy.
Pasáž zachycuje schválení provolání „Všemu lidu ČSSR“, ve kterém UV KSČ odsuzuje vpád vojsk Varšavské smlouvy. Toto provolání odvysílal Český rozhlas ve dvě hodiny ráno alespoň na tzv. rádiu po drátě, protože přívrženci okupantů vypnuli vysílání na středních vlnách. Součástí pasáže je i líčení každodennosti v roce 1968.
V říjnu 1968 byla podepsána smlouva, která uzákoňovala pobyt vojsk Sovětského svazu v Československu. Pobyt cizí armády na našem území se nakonec protáhl na 23 let a vojáci odjeli až roku 1991.
Interaktivní komiks o partyzánském vysílání ČST v srpnu 1968.
Neděle 10. července roku 1949 se stala památným dnem pro hornické učně. Ty nejlepší z nich pozval prezident Klement Gottwald do Lán. Jejich návštěvu zaznamenaly filmové kamery.
30. listopadu 1938 byl zvolen prezidentem protektorátu Čechy a Morava Emil Hácha, stal se tak třetím prezidentem republiky. Podívejte se na archivní záběry.
Václav Havel a Pavel Kohout diskutují po procesu s kapelou The Plastic People of the Universe o vzniku Charty 77.
Ve filmové ukázce hodnotí T. G. Masaryk události po vypuknutí první světové války a predikuje její budoucí vývoj před tím, než odjede do zahraničí. Zadává úkoly svým spolupracovníkům a určuje Edvarda Beneše jako svého zástupce.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.