01:24
Pasáž popisuje změny ve společnosti v období tzv. Pražského jara a končí vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968.
Pasáž líčí průběh vojenské intervence v srpnu 1968 a spontánní reakci obyvatelstva, kdy okupanti marně hledali kontrarevoluci a nacházeli odpor nečekaně hlavně „slovní“. Přesto došlo k mnoha přestřelkám a konečné počty obětí nejsou dodnes známy.
Pasáž zachycuje schválení provolání „Všemu lidu ČSSR“, ve kterém UV KSČ odsuzuje vpád vojsk Varšavské smlouvy. Toto provolání odvysílal Český rozhlas ve dvě hodiny ráno alespoň na tzv. rádiu po drátě, protože přívrženci okupantů vypnuli vysílání na středních vlnách. Součástí pasáže je i líčení každodennosti v roce 1968.
V říjnu 1968 byla podepsána smlouva, která uzákoňovala pobyt vojsk Sovětského svazu v Československu. Pobyt cizí armády na našem území se nakonec protáhl na 23 let a vojáci odjeli až roku 1991.
Interaktivní komiks o partyzánském vysílání ČST v srpnu 1968.
Na pozadí osudů dvou velkých postav československé armády první republiky, generálů Ludvíka Krejčího a Jana Syrového, pojednává pasáž o měnící se situaci ve třicátých letech, kdy od cesty k míru svět směřoval spíše k válce. V Československu docházelo k rozdělení cesty dalšího vývoje – jinou viděl prezident Edvard Beneš, jinou představitelé armády.
V roce 2011 byl schválen zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu. V novodobé historii Československa mluvíme už o tzv. třetím odboji. Čím se zásadním způsobem lišil od toho předchozího?
První komunistický prezident Klement Gottwald pronesl svůj nejdůležitější projev ještě předtím, než se prezidentem stal. Jeho několik vět z 25. února 1948 hluboce a osudově zasáhlo do života všech československých občanů.
Ostrava měla jakožto nejvýznamnější průmyslové středisko Československa poměrně výsadní postavení, řadu záležitostí si řešila nezávisle na rozhodnutí z Prahy, místní horníci mohli čerpat benefity, o kterých se mohlo lidem v jiných koutech republiky pouze zdát. I díky tomu byl vztah Ostravanů k režimu specifický. Jak tedy reagovali na události listopadu a prosince roku 1989? O sametové revoluci na Ostravsku nám více řeknou historici v pořadu Historie.cs.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.