Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

90’ ČT24

Interaktivní zpravodajský pořad ČT24

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Brexit a tzv. Back stop
06:01

Brexit a tzv. Back stop

Pořad ukazuje pohled Theresy Mayové, britské premiérky, na potřebu zachování volné hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou v případě takzvaného Brexitu.

Václav Havel před rokem 1989
03:01

Václav Havel před rokem 1989

Václav Havel již v šedesátých letech otevřeně kritizoval komunistický režim. Psal divadelní hry, které uvádělo Divadlo Na zábradlí i zahraniční scény. Odpovědí mu byl zákaz veřejné činnosti a osobní perzekuce. Poslechněte si reportáž o životních peripetiích V. Havla.

Automobilku Škoda koupil německý koncern Volkswagen
01:41

Automobilku Škoda koupil německý koncern Volkswagen

Česká vláda dne 9. prosince 1990 rozhodla o prodeji automobilky Škoda německému koncernu Volkswagen. Šlo o nejzdařilejší případ privatizace státního podniku na základě přímého prodeje, a ne kuponové privatizace. Vláda si ale ve své době vyslechla za své rozhodnutí nemalou kritiku.

Česko-německá deklarace podepsána
01:39

Česko-německá deklarace podepsána

Zástupci Česka a Německa podepsali 21. ledna 1997 Česko-německou deklaraci o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji. Měla znamenat především definitivní narovnání česko-německých vztahů a položit základ další spolupráce do budoucna. Text deklarace vznikal několik měsíců. Na jejím základě měly být například odškodněny oběti nacismu. Česká veřejnost deklaraci přivítala, i když se našli i protestující jedinci.

Pohraničí po Mnichovské a Postupimské dohodě
02:25

Pohraničí po Mnichovské a Postupimské dohodě

Národnostní složení českého pohraničního území výrazně ovlivnily dvě dohody. Nejprve v roce 1938 Mnichovská dohoda a posléze v roce 1946 Postupimská dohoda. Nejdříve museli odejít Češi, poté Němci. Zásadním způsobem se tak změnilo národnostní složení českého pohraničí.

Vývoj podoby ženských příjmení
02:07

Vývoj podoby ženských příjmení

Přechylování ženských příjmení je v současnosti velmi řešenou otázkou. Video nabízí krátký exkurz do historie podob ženských příjmení v českých zemích.

Apollo 11: 50 let od přistání na Měsíci
1:23:34

Apollo 11: 50 let od přistání na Měsíci

Co předcházelo misi Apollo 11, kdo stál v pozadí, co všechno jsme se o Měsíci dověděli? Na otázky Daniela Stacha v devadesátce ČT24 věnované 50. výročí přistání člověka na Měsíci odpovídají dva hosté, kteří byli při tom. Na „největší dobrodružství 20. století“ vzpomínají přímý účastník startu rakety Saturn 5 publicista Karel Pacner a ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář, který let Apolla 11 v červenci 1969 pro televizi komentoval. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání člověka na Měsíci.

Apollo 11: Přímý přenos startu
17:39

Apollo 11: Přímý přenos startu

Daniel Stach z vědecké redakce ČT zpovídá dva hosty, kteří byli při tom. Na „největší dobrodružství 20. století“ vzpomínají přímý účastník startu rakety Saturn 5 publicista Karel Pacner a ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář, který let Apolla 11 v červenci 1969 pro tehdejší československou televizi komentoval. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání člověka na Měsíci.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

1 námět

Pracovní listy

2 pracovní listy

Pracovní list: Apollo 11 - Přínosy a inspirace

Pracovní list č.2 ke kolekci Apollo 11: Člověk vstupuje na Měsíc
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
20 minut

Pracovní list: Apollo 11 - Průběh letu na Měsíc

Pracovní list č. 1 ke kolekci Apollo 11: Člověk vstupuje na Měsíc
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
25 minut
Probíhá načítání