06:01
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Pořad vysvětluje, jak se Evropa liší od jiných kontinentů a co způsobilo, že se Evropa stala významných centrem světa, a jakým způsobem ji člověk mění.
Život více než poloviny lidí na světě závisí na rýži. Přes 90 % této plodiny se pěstuje a konzumuje v Asii. Za rýží se vydáme do Vietnamu, Číny, Laosu, Indie a Kambodži. Seznámíme se tu nejen s pěstováním rýže a nejrůznějšími způsoby jejího využití, ale nahlédneme i mnohé významy, které má rýže pro asijskou kulturu.
Vesnické masopustní obchůzky se u nás slaví od středověku, popisy masek jsou na Hlinecku doloženy od 19. století. V některých tamních vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě do dnešních dnů. Masopustní masky mají svoji tradiční podobu a funkci, za masky se většinou převlékají muži. Zvyk byl zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví organizace UNESCO.
Vydejte se s námi na exkurzi do Černobylu. Podíváme se do místa, kde se odehrála největší jaderná katastrofa všech dob. Katastrofu na místě nepřežilo 31 lidí a tisíce dalších zemřely na choroby vyvolané radiací. Radioaktivnímu záření jsou tam návštěvníci vystaveni i dnes. Energie z jádra má kvůli této havárii dodnes punc nebezpečného zdroje, se kterým není radno si zahrávat.
Pořad ukazuje pohled Theresy Mayové, britské premiérky, na potřebu zachování volné hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou v případě takzvaného Brexitu.
Pořad se věnuje běžnému životu v současném Severním Irsku a ukazuje typické aspekty života v něm, jako např. hurling, farmy a whiskey.
Výprava za menšinou Kašubů na poloostrov Hel, který leží na severu Polska.
Miroslav Karas provází největším tržištěm Evropy, které se nachází v Rize, hlavním městě Lotyšska, a seznamuje s místní specialitou, březovou šťávou.
Pralinky bezpochyby patří k nejznámějším a velice populárním výrobkům z Belgie. Některé výrobny pralinek jsou v provozu i více než 100 let. V ukázce si mimo jiné prohlédneme proces tvorby těchto sladkostí.
Jak poznamenala anexe Krymu jeho obyvatele, konkrétně krymské Tatary?
Národní přírodní památka „NPP Dunajovické kopce“ je vyvýšené území nad obcí Dolní Dunajovice blízko Mikulova. Je chráněné pro svoji přírodní jedinečnost uprostřed zemědělsky využívané krajiny. Jedná se o lokalitu v minulosti obdělávanou a poté ponechanou ladem. Vytvořil se tu přírodně blízký stepní ekosystém. Ve spojení s okolními obdělávanými vinicemi a panoramatem Pálavy je toto území nesporně dalším kouzelným místem jižní Moravy.
Reportáž a rozhovor se sinoložkou Olgou Lomovou o 40. výročí od začátku hospodářských reforem čínského vůdce Teng Siao-pchinga, které nastartovaly bezprecedentní růst ekonomiky.
Sokolnictví v České republice a dalších jedenácti zemích je již od roku 2010 na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Ještě nikdy předtím se nestalo, aby jednu kulturní památku nominovalo tolik zemí najednou. Sokolnictví má u nás však tradici již více než tisíciletou a přišlo k nám z Orientu. Ve středověku byl sokolník osobou blízkou samotnému panovníkovi. Malé sokolnické muzeum najdete i na Pražském hradě.
12 809
719
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.