ptaci-brouci-a-jini-obyvatele-lesa

Námět do výuky pro:

Každý plní svojí roli: les jako dokonalý ekosystém

Život v lese je velmi rozmanitý. Každý z jeho obyvatel má trochu jiné zvyky a způsob života a dohromady jim to dokonale klape, tak jako mravencům v mraveništi. Ti jsou ostatně pro chod lesa velmi důležití. Víte proč? A proč si je neplést s mravkolvy? Vysvětlíme! Hmyzu v lese najdeme stovky druhů, ale to samé se dá říct i o ptácích. Uděláme si malou exkurzi i do jejich říše.

Malí i velcí obyvatelé lesa

Podíváme se také na příběh prasátka, kterému obrátily život na ruby náhody. Seznámíme se s naší nejmenší sovou s roztomilým jménem, fešným lesním doktorem datlem, který se jen nerad nechává vidět, a jestřábem, který také přispívá k udržování rovnováhy ve složitém ekosystému jménem les. Někdy ale nastane situace, kdy se celá tahle rovnováha zbortí. Například, když se přemnoží kůrovec. Jenže tahle potíž zase souvisí s námi, s lidmi. Jak z toho ven? Kácet, nebo raději zalesňovat? Co si myslíte vy? A co nám říká zkušenost? Svou orientaci v tom, jak to v lese funguje, si pak ověřte v našich pracovních listech, nebo v pracovních listech od státního podniku Vojenské lesy a statky ČR.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Obrázkové karty: Lesní živočichové

Obrázkové karty z Metodického portálu www.rvp.cz vám pomohou s přehledem poznat všechny živočichy, které najdete v lese.

Pracovní list: Ptáci a brouci v lužním lese

Tento pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ ověří vaše znalosti o tom, které ptáky a brouky můžeme potkat v lužním lese. Pokud nevíte, pusťte si video a hned vám bude vše jasné!

Pracovní list: Datel

Tento pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ ověří, co všechno víte o datlovi. Dokážete popsat rozdíly mezi samcem a samičkou? Pusťte si video, ať nic nepopletete!

Pracovní list: Mravkolev

Pracovní list určený pro žáky 1. stupně ZŠ ve kterém si procvičíte, co jste se naučili o mravkolvovi. Znali jste už dříve tohoto živočicha? Pokud pořád nevíte, jak mravkolev vypadá, pusťte si video, kde ho uvidíte.

Pracovní list: Mravenec lesní

Pracovní list určený pro žáky 1. stupně ZŠ ve kterém si procvičíte, co jste se naučili o mravenci lesním. Víte, jak moc jsou mravenci pro nás a pro přírodu důležití? Pokud si myslíte, že je mravenec jen malý otravný tvor, tak jste na omylu. Pusťte si video, ať víte, co je mravenec vlastně zač!

Pracovní list: Co všechno víš o mravencích?

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. a 2. stupně ZŠ. Ověří vaše znalosti o mravencích. Dokážete popsat tělo mravence? A víte, že mravenci se jmenují podle toho, kterou funkci v mraveništi vykonávají? Zdroj: Vojenské lesy a statky dětem - www.deti.vls.cz, autor Vojenské lesy a statky ČR, s.p.

Pracovní list: Jarní vycházka do lesa V

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Vezme vás na jarní procházku do lesa, kde se dozvíte spoustu nového o mravencích a mraveništích. Zdroj: Vojenské lesy a statky dětem - www.deti.vls.cz, autor Vojenské lesy a statky ČR, s.p.

Okruhy

Na přírodě jsme i v 21. století silně závislí. A lesy jsou její nedílnou součástí. Připravili jsme pro vás náměty, které vás seznámí s tím, co trápí naše i světové lesy, proč je musíme chránit a čím…

Přírodověda Vlastivěda · Prvouka · Zeměpis
11 0 0

ČT edu nejsou pouze videa

857

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání