Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Malí i velcí obyvatelé lesa

Každý plní svojí roli: les jako dokonalý ekosystém

Život v lese je velmi rozmanitý. Každý z jeho obyvatel má trochu jiné zvyky a způsob života a dohromady jim to dokonale klape, tak jako mravencům v mraveništi. Ti jsou ostatně pro chod lesa velmi důležití. Víte proč? A proč si je neplést s mravkolvy? Vysvětlíme! Hmyzu v lese najdeme stovky druhů, ale to samé se dá říct i o ptácích. Uděláme si malou exkurzi i do jejich říše.

Stáhnout materiály

ptaci-brouci-a-jini-obyvatele-lesa

Podíváme se také na příběh prasátka, kterému obrátily život na ruby náhody. Seznámíme se s naší nejmenší sovou s roztomilým jménem, fešným lesním doktorem datlem, který se jen nerad nechává vidět, a jestřábem, který také přispívá k udržování rovnováhy ve složitém ekosystému jménem les. Někdy ale nastane situace, kdy se celá tahle rovnováha zbortí. Například, když se přemnoží kůrovec. Jenže tahle potíž zase souvisí s námi, s lidmi. Jak z toho ven? Kácet, nebo raději zalesňovat? Co si myslíte vy? A co nám říká zkušenost? Svou orientaci v tom, jak to v lese funguje, si pak ověřte v našich pracovních listech, nebo v pracovních listech od státního podniku Vojenské lesy a statky ČR.

Zobrazit další materiály
Ptáci a brouci lužního lesa

04:05

Ptáci a brouci lužního lesa

Lužní les je rájem ptáků, zaznamenáno je tu přes 260 druhů ptáků, z toho více než polovina tu hnízdí. Ve videu uvidíte u nás málo vídaného kvakoše, dudka, ale i slavíka a žluvu. Představíme si také našeho největšího brouka roháče obecného a zajímavého nosorožíka.

Mravenec lesní

03:58

Mravenec lesní

Pojďte se s námi podívat do světa mravence lesního. Daniel vás ve svém mravenčím převleku provede světem mravenců. Dozvíte se, k čemu jsou mravenci užiteční a jak to v takovém mraveništi chodí. A pozor, věděli jste, že jsou mravenci chránění? A že každý mravenec má v mraveništi svou přesně danou roli?

Prase divoké

07:44

Prase divoké

Nejen lidé, ale i zvířátka mají své osudy a životní příběhy. Život v přírodě, stejně jako život v civilizaci, někdy od základu změní úplná maličkost. Naše příroda je nevyzpytatelná pro lidi i zvířata. Podívejte se na příběh o malém selátku, kterému souhra náhod úplně převrátila naruby jeho poklidný život v lese. Selátko se spolu se svými sourozenci narodilo jednoho dubnového odpoledne v zálehu. To je brloh, který si prase divoké staví v neprůhledné houštině lužního lesa. Máma prasátek, statná a zkušená bachyně, byla zárukou bezpečnosti. Ale tak to nezůstalo na dlouho…

Datel černý

01:02

Datel černý

Seznamte se největším evropským šplhavcem a lékařem stromů, jak je datel černý právem označován. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.

Kulíšek nejmenší

01:02

Kulíšek nejmenší

Věděli jste, k čemu naše nejmenší sova potřebuje mrtvé stromy? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.

Jestřáb lesní

01:02

Jestřáb lesní

Věděli jste, jakým způsobem hnízdí plachý jestřáb lesní? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.

Mravkolev je lovec

01:23

Mravkolev je lovec

Pojďte si představit velice zajímavého živočicha, který se jmenuje mravkolev. Víte například, jak dlouho trvá vývoj larvy mravkolva od vajíčka až po nového dospělce nebo jak mravkolev loví?

Kůrovec: Lýkožrout smrkový

04:29

Kůrovec: Lýkožrout smrkový

Už jste někdy viděli les napadený kůrovcem? Pojďte se podívat, co takový malý brouček dokáže napáchat za škody. Dozvíte se, jak se dá s takovým lýkožroutem smrkovým zatočit a co našim lesům pomáhá zvládnout jejich nájezdy. Kácet, nebo nekácet? Co si myslíte vy?

Probíhá načítání