Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Příroda ožívá po zimě

Vstávat a růst! Příroda ožívá po zimě

Platí ještě staré přísloví o tom, co se děje na Jirkův svátek? Že nevíte, jaké? Tak to se určitě podívejte na videa, která jsme pro vás přichystali o jarním probouzení přírody. A o tom, jak má napilno. Zvířátka se musí připravit na mláďátka, která se co nevidět narodí či vyklubou, rostliny zase mají co dělat, aby nachytaly co nejvíc hřejivých paprsků a mohly vesele růst.

Stáhnout materiály

priroda-oziva-po-zime

I v takových močálech, které lidi spíše odpuzují, kypí spousta nového života. Poznáte to podle zvuků, které odsud vycházejí. Z teplých krajin se vracejí tažní ptáci a pospíchají s hnízděním. Na jaře vyrůstá i spousta bylinek, které vám pomohou s nachlazením a dalšími neduhy. Víte, proč se prvosence říká petrklíč? A jak vypadá jaro v lese? To všechno a ještě mnohem více se s námi dozvíte. Shon, který na jaře v přírodě panuje, si můžete vyzkoušet při sbírání kapek rosy v naší hře Bzzz! Tedy až poté, co úspěšně vyplníte pracovní listy. 

Zobrazit další materiály
Ožívající příroda po zimě

07:07

Ožívající příroda po zimě

Epizoda popisuje aktivitu hadů na přelomu zimy a jara s ukázkou zmije obecné, našeho jediného jedovatého hada. Je možné pozorovat rašící pupeny stromů, ze kterých budou později vznikat listy. Mělká lesní údolí, kterým se říká niva, nabízejí vhodné podmínky pro růst mokřadních rostlin a na vodu vázaných živočichů, například obojživelníků. Les prosvícený sluncem ukazuje brzy na jaře kvetoucí rostliny vřesovce či pasoucí se jeleny. Na prosluněných stráních kvetou mochny a vzácné koniklece.

UčíTelka (1. tř.): Přichází jaro

25:41

UčíTelka (1. tř.): Přichází jaro

Když děti učí telka! Pojďme se společně s dětmi zamyslet, jak poznáme, že přichází jaro. Zaměříme se na změny v přírodě. Ukážeme si, kdo nás na jaře může ráno budit, vysvětlíme si význam slova línání a zasejeme si semínka hrachu.

Jarní příroda

07:14

Jarní příroda

Zajímavosti z české jarní přírody. Ve videu jsou ukázány běžné druhy živočichů (ruměnice pospolná, brhlík), ale i vzácné druhy (skokan ostronosý, čejka). Dále jsou představeny i jarní byliny (jaterník podléška) a z jara rozkvétající dřeviny (dřín).

Jarní rostliny

04:00

Jarní rostliny

Pasáž ukazuje některé rostliny, které kvetou brzy na jaře. Zavádí diváky do míst, kde mohou najít bledule či vzácnou liliovitou rostlinu kandík psí zub. Součástí pořadu je i téma migrace žab na jaře a zajímavosti o jalovci.

Jaro: Život rostlin a živočichů I

07:07

Jaro: Život rostlin a živočichů I

Zajímavosti přírody v měsíci dubnu. Představí se běžné jarní rostliny jako sasanky, dymnivky a prvosenky. U jednotlivých rostlin jsou popsány jejich lidové názvy, místa výskytu a charakteristické vlastnosti (např. jedovatost). Z živočichů jsou představeny hnízdící volavky popelavé či skokani a jejich vajíčka. Součástí videa je ukázka z jarního života prasat divokých.

Jaro: Život rostlin a živočichů II

07:07

Jaro: Život rostlin a živočichů II

Zajímavosti přírody v měsíci dubnu. Představí se na jaře kvetoucí léčivé byliny (podběl, plicník), dále prvosenky a violky. Z živočichů se seznámíme se životem a hnízděním hus divokých a aktivitou žab a mravenců lesních v jarních měsících. U mravenců je popsán i sociální život v mraveništi.

UčíTelka (1. tř): Ptáci na jaře

25:36

UčíTelka (1. tř): Ptáci na jaře

Když děti učí telka! Pojďme se spolu s dětmi naučit, podle jakých znaků rozpoznáme naše ptáčky. Ptáčky si také prohlédneme na krmítku. Zároveň se zamyslíme nad tím, jak se máme zachovat, pokud najdeme na jaře opuštěná mláďata.

Frnk z hnízda: Vlaštovky se vracejí z Afriky

04:37

Frnk z hnízda: Vlaštovky se vracejí z Afriky

V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Vlaštovky přilétají z Afriky. Poštolky i špačci se namlouvají. Čápi spolu zabydlují hnízdo.

Frnk z hnízda: Špaččí námluvy

04:36

Frnk z hnízda: Špaččí námluvy

V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Špačci přilétají z teplých krajin a zpěvem si namlouvají samičky. Čapí hnízdo je zatím prázdné, i vlaštovky jsou stále na cestě z teplých krajin. Poštolky se namlouvají vysoko na nebi.

Čáp

04:03

Čáp

Napadlo vás někdy, kde vlastně čáp tráví zimu? Ano, právě v Africe. Není tam sám, je jich tam několik druhů: čáp marabu, čáp sedlatý, čáp člunozobec… Potkává se tu i s volavkou. Všimli jste si, že dokážou stát i několik hodin na jedné noze? Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Šikulové: Rohlíkový motýl

01:39

Šikulové: Rohlíkový motýl

Rohlíkový motýl, to je dobrota. Zní to sice podivně, ale skutečně na talíři budeme mít motýla. Ovšem naaranžovaného ze surovin, které objevíme v naší chladničce. Podívejte se, jak na to. Krom rohlíků budete potřebovat kolečka salámu, kousek sýra, špičatý nůž a pak už jen prkénko na krájení. Pak si na svačince můžete společně pochutnat. A nezapomeňte uklidit nádobí!

Probíhá načítání