Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
17. 11.: Ohlédnutí za sametovou revolucí

Sametová revoluce: Její příčiny, průběh a důsledky

Nejprve si stručně představíme situace, ve kterých se v roce 1989 nacházely země východního bloku, a jak vypadalo rozložení mocenských sil ve světě i v tehdejším Československu. Takzvanou sametovou revoluci u nás odstartovala původně studentská demonstrace 17. listopadu, která paradoxně nebyla vůbec poklidná. Události, které následovaly po ní, vedly ke změně režimu, jenž držel ve svých rukou veškerou moc dlouhých 40 let.

Stáhnout materiály

ohlednuti-za-sametovou-revoluci

Přesto, anebo možná právě proto, že sametová revoluce patří bezpochyby k největším událostem našich moderních dějin, jsou s vývojem po ní ne všichni spokojeni. I dnes se objevují nové a nové konspirační teorie o tom, kdo vlastně zavinil či zinscenoval pád komunismu v Československu. A jak se za těch třicet let vyvinula, posunula a zestárla ve dvou státech, které po něm zbyly, společnost, nálada a kultura? Připravili jsme pro vás pracovní listy, které vám poskytnou jakési ohlédnutí za celou sametovou revolucí i s ohledem na čas, který od ní uplynul.

Zobrazit další materiály
Konspirační teorie '89: Pád komunistických režimů

07:52

Konspirační teorie '89: Pád komunistických režimů

Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Podle jedné z nich byly jen důsledkem dohody o novém uspořádání světa mezi USA a SSSR. Sovětský svaz byl ekonomicky v troskách a jeho problémy navíc umocňovaly závody ve zbrojení. Vyměnil proto nadvládu nad státy střední Evropy za slib, že NATO nebude posouvat své hranice dál na východ. Další teorie říká, že v ČSSR stáli za pádem komunismu sami komunisté – režim byl na pokraji zhroucení a ve straně se začal odehrávat boj o moc.

Konspirační teorie '89: Zmanipulovaný 17. listopad?

12:04

Konspirační teorie '89: Zmanipulovaný 17. listopad?

Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Asi nejvíc jich koluje kolem samotné demonstrace 17. listopadu. Stále tak zůstávají nevyjasněny některé otázky, např. jestli byla revoluce předem připravena, zda byl dav studentů cíleně manipulován, nebo kdo dal rozkaz k zákroku na Národní třídě, při němž bylo zraněno několik set lidí. Pozdější vyšetřování nic neobjasnilo, protože záznamy a nahrávky se ztratily a s důkazy bylo manipulováno.

Sametová revoluce ve fotografii

06:57

Sametová revoluce ve fotografii

Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.

Zhodnocení polistopadového vývoje

05:44

Zhodnocení polistopadového vývoje

Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Průzkumy k třicátému výročí revoluce ukázaly, že většina Čechů se má lépe než před rokem 1989 a že nejvýše hodnocenými hodnotami zůstávají svoboda a demokracie. Přesto se mnoho věcí nepovedlo a některá očekávání nebyla naplněna. A tak vedle spokojených lidí, kteří cítí hrdost na svou zemi, existuje řada těch, kteří pociťují spíše deziluzi, úzkost a strach z budoucnosti.

Probíhá načítání