Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Námět do výuky pro:

Věda zvaná hnízdění

Na jaře se k nám vracejí tažní ptáci a připravují se na hnízdění. Stejně jako ti, kteří u nás přezimují. Tato část ptačího roku je velmi náročná, ale také velmi zajímavá k pozorování. Architektonické schopnosti některých opeřenců jsou téměř neuvěřitelné. Jiní volí k hnízdění raději dutiny stromů a nesmíme zapomenout na kukačku, která to má vyřešené ze všech nejvychytraleji. Nemyslíte?

Hnízdění

Máme pro vás celkem 8 pracovních listů zaměřených na ptačí život. Nebojte se, všechno se dozvíte. Nejdřív vám ukážeme, jak tráví první jarní dny a měsíce jara jeho symbol, tedy čápi. Můžete tak srovnat, jestli se jejich hnízdící a rodičovské starosti liší od těch špaččích, vlaštovčích a poštolčích. Nakoukneme do jejich jídelníčků i domovů a povíme si také něco o tom, proč se vlastně ptáci kroužkují. Tušíte, v čem spočívá náplň práce ornitologa? Chtěli byste mít doma malé ptáčátko? Není problém, na závěr nám Šikulové předvedou, jak si vyrobit stylovou dekoraci ve tvaru ptáčka v hnízdě. 

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Hnízda

Tento pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ ověří vaše znalosti o hnízdech. Poznáte rozdíl mezi hnízdem špačka a poštolky? A zvládnete hnízda také namalovat? Pusťte si video a hned vám to půjde mnohem lépe!

Pracovní list: Vlaštovčí hnízdo

Tento pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ ověří, zda byste dokázali pomoci vlaštovkám se stavěním hnízda. Dokážete postup stavění hnízda také namalovat? Pokud si něčím nebudete jistí, pusťte si video!

Pracovní list: Vajíčka

Tento pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ ověří, zda dokážete odlišit vajíčka různých ptáků. Poznáte, čím se liší čapí vejce od špaččího? A dokážete vajíčka také namalovat? Pusťte si video, ať jste si při malování jistí!

Pracovní list: Zobáky

Tento pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ ověří, zda dokážete poznat ptáky podle zobáku. Troufnete si na to? Pokud budete potřebovat nápovědu, pusťte si video!

Pracovní list: Ptáčata

Tento pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ ověří, co všechno už víte o ptáčatech. Ale nebojte, pokud nebudete něco vědět, pusťte si video a hned vám to bude jasné!

Pracovní list: Krmení ptáčat

Tento pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ ověří vaše znalosti o tom, čím a také jak krmí svá mláďata čáp, poštolka, špaček a vlaštovka. Pokud nevíte, pusťte si video!

Ptačí seznamka: Čáp

Tento pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ vás seznámí s čápem. Věděli jste, že i ptáci se musí na jaře seznamovat? Podívejte se na video a pomozte čápovi sepsat inzerát!

Ptačí seznamka: Vlaštovka

Tento pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ vás seznámí s vlaštovkou. Věděli jste, že i ptáci se musí na jaře seznamovat? Podívejte se na video a pomozte vlaštovce sepsat inzerát!

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání