Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Hnízdění

Věda zvaná hnízdění

Na jaře se k nám vracejí tažní ptáci a připravují se na hnízdění. Stejně jako ti, kteří u nás přezimují. Tato část ptačího roku je velmi náročná, ale také velmi zajímavá k pozorování. Architektonické schopnosti některých opeřenců jsou téměř neuvěřitelné. Jiní volí k hnízdění raději dutiny stromů a nesmíme zapomenout na kukačku, která to má vyřešené ze všech nejvychytraleji. Nemyslíte?

Stáhnout materiály

hnizdeni

Máme pro vás celkem 8 pracovních listů zaměřených na ptačí život. Nebojte se, všechno se dozvíte. Nejdřív vám ukážeme, jak tráví první jarní dny a měsíce jara jeho symbol, tedy čápi. Můžete tak srovnat, jestli se jejich hnízdící a rodičovské starosti liší od těch špaččích, vlaštovčích a poštolčích. Nakoukneme do jejich jídelníčků i domovů a povíme si také něco o tom, proč se vlastně ptáci kroužkují. Tušíte, v čem spočívá náplň práce ornitologa? Chtěli byste mít doma malé ptáčátko? Není problém, na závěr nám Šikulové předvedou, jak si vyrobit stylovou dekoraci ve tvaru ptáčka v hnízdě. 

Zobrazit další materiály
Kukačka obecná

11:53

Kukačka obecná

Kukačka je zvěstovatelem jara a její hlas pozná každé malé dítě, ale vidět ji v přírodě není jen tak. Je velmi nenápadná. Jejím typickým rysem je tzv. hnízdní parazitismus. To znamená, že její mláďata vysedí a vychovávají jiní ptáci. Pravidelnými hostiteli mláďat kukaček je však jen 10 nebo 15 ptačích druhů.

Čapí rodinka

03:32

Čapí rodinka

Čápi se odjakživa těšili lidské přízni. Symbolizují jaro a říká se, že nosí děti. Čáp bílý není tak vzácný jako čáp černý. Pár, o kterém si povíme, obýval dlouho hnízdo na starém dubu. Pojďme se podívat za čapí rodinou!

Frnk z hnízda: Hledání míst k hnízdění

04:35

Frnk z hnízda: Hledání míst k hnízdění

V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Přilétá čapí samec, opravuje hnízdo a čeká na samičku. Poštolčí samec hledá místo pro hnízdění, vyhlíží poštolku. Špačci své námluvy pozdrželi. Přilétá první vlaštovka.

Frnk z hnízda: Čápi si opravují hnízdo

04:40

Frnk z hnízda: Čápi si opravují hnízdo

V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Poštolčí samička snáší vejce, sameček shání potravu. Špačci si staví hnízdo. Čápi své loňské hnízdo stále opravují.

Frnk z hnízda: Poštolka snáší druhé vajíčko

04:27

Frnk z hnízda: Poštolka snáší druhé vajíčko

V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Vlaštovky loví hmyz nad hladinou rybníka. Poštolka snáší druhé vajíčko. Špačci maskují místo, kde se samička chystá snést vejce. Čápi si vzájemně čechrají peří.

Frnk z hnízda: Vajíčka na hnízdech

04:35

Frnk z hnízda: Vajíčka na hnízdech

V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Špačci mají plné hnízdo vajíček. Poštolka usedá na šest snesených vajíček. Čápi se střídají v sezení na vejcích.

Frnk z hnízda: Vlaštovky si budují hnízdo

04:31

Frnk z hnízda: Vlaštovky si budují hnízdo

V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Vlaštovky budují hnízdo z bláta ve chlévě. Špačci se střídají v sezení na vejcích. Čápi i poštolky dál zahřívají svá vejce.

Frnk z hnízda: Vlaštovky dokončují hnízdo

04:37

Frnk z hnízda: Vlaštovky dokončují hnízdo

V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Čápi přetáčejí svá vejce. Špačci krmí mláďata. Vlaštovky dokončují hnízdo.

Frnk z hnízda: Čápům se vylíhla další mláďata

04:35

Frnk z hnízda: Čápům se vylíhla další mláďata

V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Čápům se vylíhla další mláďata, krmí je a zahřívají. Poštolčím mláďatům rostou pera na křídlech. A špačci se chystají na další mláďata.

Frnk z hnízda: Krmení ptáčat

04:40

Frnk z hnízda: Krmení ptáčat

V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Zjistíme, čím a jak se krmí malá ptáčata. Špačci spořádají nejen obrovské množství ovoce na zahradě, ale také velké množství škůdců. Čápi odlétají na podzim do Afriky a vlaštovky umí lovit jen za letu.

Šikulové: Ptáček v hnízdě

06:25

Šikulové: Ptáček v hnízdě

Na jaře s oblibou posloucháme zpěv ptáků, kdy většina z nich sedí na hnízdě a zahřívá svoje vajíčka. Dnes si vyrobíme takového ptáčka na hnízdě. Budeme potřebovat: karton, papírové talířky, kousky látek, pohyblivá očička, pírka, přírodniny, tavnou pistoli, lepidlo, nůžky, tužku, pastelky, temperové barvy.

Probíhá načítání