00:48
Víte, že Slunce je hvězda? Než to lidé zjistili, trvalo to 2000 let. Jak je to tedy možné? Vždyť hvězdy svítí v noci a Slunce ve dne. Dozvíte se, z čeho Slunce vyrábí energii a proč se nám zdá, že svítí víc než ostatní hvězdy.
Vydejme se do vesmíru a prozkoumejme Sluneční soustavu. Objevíme vnitřní a vnější planety. Jaký je mezi nimi rozdíl? Dokážete si představit, jak jsou od sebe planety vzdáleny? Kolik je ve Sluneční soustavě měsíců? A jak velkou část vesmíru tvoří? Společně si Sluneční soustavu vymodelujme!
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Australští vědci poslali semena akácie do vesmíru, aby zjistili, jak nepřirozené podmínky dokáží zvládnout. Semena vyklíčila a astronauti je po návratu na Zemi zasadili v botanické zahradě v Sydney.
Vyrazíme se podívat na dvojče Uranu. Neptun, bouřlivák, nejvzdálenější od Slunce a také nejchladnější planeta Sluneční soustavy. Na závěr si vyrobíme modely plynných obrů. Už to jistě víte, který je z nich největší.
Wifina nám v tomto díle představí póly naší Země. Dozvíme se například, že severní pól leží přibližně uprostřed Severního ledového oceánu, kde je území trvale pokryté ledem. Na opačné straně Země leží jižní pól, který je také pokrytý ledem.
S Ladislavem Siegerem si popovídáme o nanosatelitech. A proč právě s ním? Protože jeden z nanosatelitů, který krouží kolem Země, vznikal u nás v České republice. Jaká data může sbírat a v čem jsou pro lidi užitečná? A jaký je rozdíl mezi nanosatelitem a satelitem? To vše, a mnohem více se dozvíte ze zajímavého rozhovoru s tímto odborníkem.
Pojďme se podívat na video o první československé umělé družici. Magion sestrojili vědci z Geofyzikálního ústavu Československé akademie věd. S mateřskou družicí kroužil Magion kolem Země tři roky a při svém posledním oběhu shořel. Jeho jméno nesl kdysi také televizní pořad pro děti.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.