02:59
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Překladatel anglojazyčné literatury do českého jazyka a partner ve společnosti Litigo Communications Lukáš Novák byl roku 2010 nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku za překlad románu britského autora žijícího v Itálii Simona Mawera Skleněný pokoj inspirovaný osudem brněnské funkcionalistické vily Tugendhat a životem jejích majitelů.
Pohádka Dvě Maričky, kterou předčítá herečka Dagmar Havlová. Příběh vypráví o dvou podobných Maričkách, které žijí úplně odlišným životem. Jedna je pyšná princezna a druhá bydlí v chaloupce u chudého ševce. Co se stane, když jim pán krkonošských hor vymění role?
Když děti učí telka! Pojďte se společně s mladšími žáky seznámit s názvy jednotlivých částí dne. Na základě poslechu určíme, o které fáze dne se v ukázkách jedná, a vybereme obrázky, které k textu patří. Pokusíme se o našem dni přemýšlet a povyprávět.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku čtenářskou dovednost, kterou je rozpoznávání dějové posloupnosti. Na pomoc si vezmeme grafický organizér. Odměnou nám bude vlastnoručně připravená svačinka.
Milena Jesenská byla energická, citlivá a dobrosrdečná žena. Od dětství ráda psala a chtěla pomáhat druhým. Poslechněte si její vyprávění o tom, jak se stala uznávanou novinářkou a překladatelkou. Věděli jste, že právě ona přeložila do češtiny dílo spisovatele Franze Kafky? Bojovala i proti komunismu a nacismu a byla vězněna v koncentračním táboře. Za statečnost získala významná ocenění. To všechno se dozvíte v animovaném snímku.
Podíváme se s Vojtěchem Náprstkem na založení Náprstkova muzea, na jeho vášeň pro nové vynálezy i na cestu do Ameriky. Dozvíme se také, jak pomáhal zažehnout emancipační hnutí žen v Čechách.
Ukázka popisuje formou skečů, rozhovorů, fiktivních reportáží a scének dobu Jiřího z Poděbrad.
Nedílnou součástí nejen dlouhých večerů je umělé světlo, které produkují žárovky. Čím se ale svítilo před nimi? Jakým vývojem prošly od dob jejich vynálezce Edisona, jakou měla jeho žárovka nevýhody a jak je to s žárovkami dnes, zjistíte v reportáži z Wifiny.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.