02:59
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Český spisovatel, autor románů a povídek z prostředí jihočeského venkova Jiří Hájíček byl za román Rybí krev roku 2013 nominován na cenu Magnesia Litera za prózu.
Český hudebník, skladatel a klavírista, autor filmové, divadelní, scénické i jazzové hudby Jiří Bulis zhudebnil báseň Jaroslava Seiferta Deštník z Piccadilly, která zazní v pořadu Písně českých básníků.
Zuska Kepplová je současná slovenská spisovatelka, redaktorka a politická komentátorka deníku SME. Za své poměrně krátké tvůrčí působení již získala řadu literárních cen a nominací včetně nominace na prestižní slovenskou cenu Anasoft Litera. Prózy Zusky Kepplové představují zajímavou generační výpověď. Ukázku z její tvorby zhlédneme v pořadu Slovenská čítanka.
Vzpomínky básníka Františka Hrubína na dětství prožité v kraji mezi Vltavou a Sázavou ožívají v rámci pořadu Malá noční povídka přednesem Otakara Brouska, který z knihy U stolu vybral kapitolu U řeky.
Média ovlivňují všechny sféry našeho života a čerpáme z nich většinu informací. V tomto díle se zaměříme na fenomén známý jako propaganda. Co to je? Propaganda nemusí být vždy špatná. Jak se bránit zlé propagandě, představuje moderátorka Tereza Řezníčková ve spolupráci s profesorem Žeprejem.
Obývali naši planetu dávno před tím, než jsme přišli my lidé. Nám po nich nezbylo nic víc než jen kupa kostí. A nebo ne? Světem dinosaurů nás provede zkušený paleontolog Josef Augusta a blíže se seznámíme s karnotaurem, který žil v druhohorách a jehož celou kostru si můžeme prohlédnout v Chlupáčově Muzeu historie Země v Praze.
Pořad netradiční formou scének, rozhovorů, reportáží a skečů zpracovává téma příchodu Slovanů na naše území z hlediska pověstí i historiografie.
Pojďme se společně podívat, jak se stal Tomáš Baťa tvůrcem světového obuvnického impéria. Od malička se vyznačoval pílí, houževnatostí a schopností si všechno dobře spočítat. Už v dětství vyráběl pro spolužačky botičky pro panenky. Se sourozenci si ve Zlíně otevřel vlastní obuvnickou dílnu, začátky byly těžké, ale do roka byly všechny dluhy splaceny. A co bylo dál? Přišla válka. Ale i s ní si Tomáš nějak poradil.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.