02:59
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Vyprávění Zdeňka Svěráka nám v tomto díle představí kapitolu O peřině a polštáři z knihy Zdeňka Svěráka Tatínku, ta se ti povedla. Vyprávění je doplněné krásnými ilustracemi. Pojďte si ho poslechnout s námi. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
Video pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá knihou Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou od Arnošta Lustiga. Tento významný český autor hovoří o vzniku díla, tématu, postavách a pozitivním ohlasu nejen v českém literárním prostředí. Lustigovo vyprávění je doplněno čtenými ukázkami z knihy.
Při příležitosti vydání Šlépějí československých, pátého svazku sebraných spisů Jakuba Demla, literární kritik Jan M. Heller osvětluje složitost, mnohovrstevnatost i kontroverznost Demlova psaní. Video obsahuje také několik krátkých ukázek z Demlových textů.
Když děti učí telka! Pojďte společně s mladšími žáky zkusit porovnat sebe, své zkušenosti a zážitky s postavami z knížky. Co s nimi máme společného, čím se lišíme? Chtěli, nebo naopak nechtěli bychom zažít to, co Julie anebo Jonáš v knížce Můj brácha Tornádo?
Poznejte nejvzdělanějšího Čecha své doby. Přesuňme se do 12. století a seznamme se s pražským knězem, který se zapsal do historie jako autor kroniky. Zachytil v ní pověsti, které mu údajně vyprávěli starci, např. pověst O příchodu praotce Čecha na horu Říp nebo O dívčí válce. Zapsal je v jazyce tehdejších vzdělanců, v latině. Psal ale také o době, ve které žil, a proto kronika slouží jako zdroj poznatků o životě v českých zemích.
Máte rádi citrusy? Věděli jste, že pomeranče jsou třetí nejoblíbenější ovoce na světě? Původně se jim říkalo čínská jablka, protože je přivezl Alexandr Veliký z Číny. Citróny se zase dříve vůbec nejedly, sloužily jako dekorace nebo pro účely lékařství.
Jeden z nejoblíbenějších večerníčků v době, kdy začalo vysílání Československé televize. Samozřejmě černobílý. Líbil by se dnešním dětem? Můžete posoudit sami.
Společně se podíváme, kdo je dodnes jediným Čechem, který kdy letěl do vesmíru. Tento československý kosmonaut se jmenuje Vladimír Remek. Během svého letu sledoval například změny jasnosti hvězd při západu za obzor. Ve vesmíru strávil celkem 190 hodin.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.