23:15
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku pochopit postoj vypravěče příběhu, jeho pocity, jeho radosti a odlišnosti. Při čtení se pokusíme vysuzovat, jaký byl úhel pohledu jednotlivých postav v našem příběhu.
Michal Tallo je současný slovenský spisovatel a publicista. Portrét tohoto mladého tvůrce, který nespatřuje hranice mezi Českem a Slovenskem, zhlédneme v pořadu Slovenská čítanka. Společně s ním navštívíme nejen uměleckou galerii, ale i zákoutí Brna, a to vše s autorovým doprovodným komentářem vztahujícím se k jeho tvorbě.
Shakespearovské slavnosti přinášejí každoročně další a další pohledy na dramata Williama Shakespeara.
Čínský spisovatel Gao Xíngjiàn obdržel v roce 2000 Nobelovu cenu za literaturu. V současné době žije ve Francii, kromě prózy se věnuje rovněž dramatu, literární kritice, malířství i překladatelství. V pořadu Třistatřicettři Jana Schmida a Jana Lukeše vypráví o svém přístupu k literární tvorbě. Jak se cítí emigrant v evropském kontextu? Jak vnímá rozdíl mezi literární a výtvarnou tvorbou?
Přední český shakespearolog Martin Hilský předčítá a rozebírá slavný monolog z Shakespearovy hry Hamlet. Jak máme rozumět monologu, do kterého nás Hamlet tak vtahuje? Co vlastně Hamlet řeší a o kom mluví?
Jestli to tak opravdu bylo nebo nebylo, to se už dnes nedozvíme, ale tyto pověsti, které se nám zachovaly, stojí za to znát. Rytíř Prášil nám poví, jak to bylo s horou Blaník, kde jsou podle pověsti ukryti rytíři svatého Václava. Ti nám přijdou pomoci, až nám bude nejhůř. Celá pověst je i ve znakové řeči.
Podívejte se na závěr oblíbené povídky Jana Nerudy Hastrman doplněný čtením z díla Povídky malostranské a vychutnejte si typicky nerudovský styl i jazyk.
Představte si, že potkáte kouzelného dědečka a ten vám chce splnit tři přání. Co byste si přáli? Ale pozor! On si to člověk musí pořádně rozmyslet, aby si nepřál něco hloupého, co by mu pak bylo líto. Poslechněte si, jaká přání měl Pipán. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
Při příležitosti dvoustého výročí úmrtí Charlese Baudelaira uspořádala v roce 2021 Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře výstavu mapující práce českých výtvarných umělců, které byly inspirované Baudelairem. Na pozadí výstavy diskutují o Baudelairovi a jeho vlivu na vývoj umění historička umění Milena Slavická a literární historik Jiří Pelán, zajímavý pohled na Baudelaira nabízí i historik umění Otto M. Urban.
12 741
705
4 247
1 182
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.