23:15
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku pochopit postoj vypravěče příběhu, jeho pocity, jeho radosti a odlišnosti. Při čtení se pokusíme vysuzovat, jaký byl úhel pohledu jednotlivých postav v našem příběhu.
Podívejte se na ukázku ze známé Shakespearovy hry Hamlet v divadle Petra Bezruče v Ostravě. Tragédii v minimalistických kulisách a bez dobových kostýmů nastudoval slovenský režisér Dodo Gombár a do hlavní role dánského prince obsadil dvaadvacetiletého herce Josefa Trojana.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. V roce 1989 se stal prvním polistopadovým šéfem Činohry ND Ivan Rajmont, v jehož režii vznikla inscenace divadelní hry Carla Goldoniho Sluha dvou pánů.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. V roce 1970 byla v Národním divadle odehrána činohra Bertolda Brechta Matka Kuráž a její děti, která se režimu poněkud vymkla z rukou. O inscenaci hovoří její režisér Jan Kačer.
Molièrova komedie Lakomec se dočkala osobitého zpracování na scéně Divadla F. X. Šaldy v Liberci v režii Daniela Špinara. Harpagon, hlavní hrdina komedie, je v jeho podání spíš než lakomec stárnoucí otec, kterému se všechno vymyká z rukou, a podle režiséra zaslouží spíš naši lítost než pohrdání. Lakomec v Liberci je sice komedie, ale k pouhé bujaré frašce má rozhodně daleko.
Vybraná pasáž z dvoudílného filmu Babička z roku 1971 zobrazuje příjezd babičky, hlavní postavy stejnojmenného díla Boženy Němcové, Marie Magdalény Novotné na Staré Bělidlo a její seznámení s vnoučaty.
Pasáž z pořadu Čtenářský deník se zabývá knihou Hrdý Budžes od Ireny Douskové. Autorka hovoří o okolnostech vzniku díla, tématu knihy, období normalizační šedi v Československu a také krátce shrnuje děj díla. Ukázku z knihy předčítá Jan Borna.
Fimfárum, sbírka pohádek Jana Wericha pro děti i dospělé ve stejnojmenném animovaném filmu České televize z roku 2002, který spojuje pohádky Až opadá listí z dubu, Franta Nebojsa, Lakomá Barka, O splněném snu a Fimfárum. V pasáži uvidíme ukázku z příběhu o Frantovi, který se chtěl naučit bát (Franta Nebojsa).
Pohádka o strašném, ale spravedlivém vládci Krkonoš, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Jeníkovi a Andělce, kteří se starají o nemocnou maminku a žijí v bídě. Jednoho dne se proto vydají požádat o pomoc vládce Krkonoš, Rýbrcoula. Cesta k němu však není jednoduchá.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.