23:15
Čtenářská gramotnost
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku pochopit postoj vypravěče příběhu, jeho pocity, jeho radosti a odlišnosti. Při čtení se pokusíme vysuzovat, jaký byl úhel pohledu jednotlivých postav v našem příběhu.
Slovenská spisovatelka, laureátka Ceny Evropské unie za literaturu Jana Beňová (pseudonym Jana Parkrová) v pořadu Slovenská čítanka hovoří nejen o literatuře...
Východočeské divadlo v Pardubicích uvádí Dürrenmattovu nehistoricky historickou komedii o posledním římském císaři Romulus Veliký. V hlavní roli se v režii Jiřího Seydlera představil Josef Vrána.
Josef Chuchma představuje film Milan Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti a s kritikem Kryštofem Ederem a historikem Petrem Zídkem diskutuje o přínosu filmu a prvních dojmech z něj.
Wilbur Smith, britský spisovatel, píše tlusté knihy. Čte on sám rád tlusté knihy? V rozhovoru s Markem Ebenem vzpomíná na dětství prožité v divočině (v Africe), na své spisovatelské počátky i první zaměstnání. Zamýšlí se také nad chybami začínajícího spisovatele. Ve druhé části vypráví o svých knihách, jejich tématech a postavách, o vztahu k filmovým zpracováním i tvůrčímu procesu.
Na stromě Bajkovníku rostou listy i bajky. V této řeší skřivánci bydlení. Proč se museli stěhovat? A jaké z toho plyne ponaučení?
Český pedagog, spisovatel a archeolog Eduard Štorch se proslavil povídkami a romány situovanými nejčastěji do období doby kamenné a bronzové. V pasáži si připomeneme jeho nejznámější dílo, historický román Lovci mamutů - a světový věhlas, kterého se mu dostalo.
Uslyšíme báseň českého básníka, prozaika, překladatele a redaktora Pavla Kolmačky Žít v souladu z jeho sbírky Život lidí, zvířat, rostlin, včel.
Video pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá knihou Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou od Arnošta Lustiga. Tento významný český autor hovoří o vzniku díla, tématu, postavách a pozitivním ohlasu nejen v českém literárním prostředí. Lustigovo vyprávění je doplněno čtenými ukázkami z knihy.
12 851
733
4 416
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.