Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 3. ročníku pochopit projevy náklonnosti. Každý z nás projevuje svoje emoce nějakým způsobem např. mimikou nebo gestikulací. Svoji náklonnost (lásku) dáváme najevo také různým způsobem a o tom dnes děti diskutují.
Dozvíme se, co slovo kompliment znamená a kdy a jak takový kompliment říci. Už vám někdo někdy složil kompliment, nebo jste ho složili někomu vy? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Tentokrát zavítáme do jedné velké rodiny, která je něčím úplně běžná a něčím trochu speciální. Co to znamená, když někdo žije v pěstounské rodině? Vysvětlí nám to děti, které v takové rodině, žijí.
Peníze si lidé schovávají od chvíle, kdy existují. Nejprve používali různé truhly, pak kovové skříně a ty se pak přeměnily v trezory. Bezpečnost zajišťuje systém důmyslných zámků. Pokud si chcete prohlédnout takové zařízení zevnitř, můžete navštívit expozici ČNB Lidé a peníze. Jak takový trezor funguje? To je předmětem utajení! Víme však, že jsou různé druhy zámků: na číselné kódy, otisky prstů...
Vozembouch je vlastně bicí hudební nástroj, na který se hraje tak, že s ním boucháte o zem. Podle toho dostal i svůj název. Je nezbytnou součástí každého masopustního průvodu. Pokud ještě žádný nemáte, neváhejte si ho vyrobit. Potřebovat budete: plechovky, rýži, kovová víčka, lepicí pásku, hřebíky, šídlo, stuhu, nůžky, motouz, drátek a ramínko.
Vzpomenete si na pocit, když jste pod vodou a pak se vynoříte? Dole skoro nic neslyšíte a nad hladinou je najednou rámus. Asi takové pocity mají děti, které se narodily neslyšící, a pak jim lékaři voperují přístroj, kterým se postupně učí slyšet a mluvit. Jmenuje se kochleární implantát a v Česku už pomáhá čtyřem stovkám dětí. I když tyto děti chodí do normálních škol, měli byste vědět, na co dávat pozor, abyste si dobře rozuměli. Jak implantát funguje?
Co má kdo z toho, že se vytahuje? Cítí se důležitý, protože si snad nevěří? Ten, kdo se často chlubí, stává se po čase směšným. Co vám tedy zaručí obdiv a úctu?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku poznat svoje tělo. Kostra se skládá z mnoha částí, kostí. Budeme je poznávat, ukážeme si je a přiblížíme si jejich funkci. Připomeneme si s dětmi také důležitost některých vnitřních orgánů.
Kromě klasických zimních sportů se v zimě můžeme věnovat i ledolezení, jedné z disciplín horolezení. K ledolezení je potřeba speciální výbava a pro začátek také instruktor a cvičná stěna na trénink. Jako v jiných sportech, i v ledolezení se dá soutěžit.
Srdce je jeden z našich nejdůležitějších orgánů a jeho výměna neboli transplantace je jednou z nejnáročnějších operací. Jako první takovou operaci provedl jihoafrický lékař Christiaan Barnard, u nás byl prvním Vladimír Kočandrle. Jak se o své srdce můžeme starat? Co mu naopak škodí?
Dětská záchranka v akci: Záchvat křečí nebo epileptický záchvat může postihnout každého z nás. Co vlastně můžeme udělat, chceme-li pomoci? Zásady první pomoci si zopakujeme s dětmi.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.