01:55
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Už jste se setkali s někým, kdo trpí fobií? Povíme si, jak se taková fobie projevuje a z čeho může vzniknout. Také se dozvíme, jak se různým fobiím říká.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá mezijazykovou homonymií (kombinace čeština/maďarština), vysvětluje tento pojem a uvádí hned několik příkladů slov (např. tele, jelen).
V posledním díle LOGOhrátek si zopakujeme, co všechno už jsme se společně naučili. Jak se řeč vyvíjí a proč je tolik důležitá. Že je důležité správně dýchat. A nakonec si zahrajeme tichou poštu!
Pasáž se zabývá původem názvů ulic v Praze, které vznikly ze jmen států nebo národů.
Zvládli byste večeři bez faux pas? Výklad jazyka společenské etikety uvádí humorná scénka a následně Ladislav Špaček vysvětluje význam jednotlivých výrazů. Víte, co je molton, RSVP nebo debaras?
Pojďme si společně zopakovat důležitá telefonní čísla pro přivolání pomoci. K zavolání nouzového čísla nepotřebujeme kredit ani signál. Jak vám při tom pomůže sloup veřejného osvětlení? Co musíme udělat, pokud jsme svědky nějaké nehody nebo jiného zranění? A jak zranění při jízdě na kole nejlépe předcházet?
Toto krátké video vás přenese do Cukrárny u Josefa, kde vám dají tip na přípravu jednoduchých ovocných špízů. Věděli jste, že meloun je zelenina?
V království etikety mají problém. Mýt se, či nemýt se? A jak často? Být čistý znamená být ostatním příjemný. U Kláry je na návštěvě kamarádka, která ráno obsadí koupelnu. Ostatní ale musí dlouho čekat. Mistr E. pomůže Kláře i vám ujasnit si pravidla chování v této situaci.
Chov kuřat je velmi starý. Předchůdci dnešních kuřat běhali po dvoře chudších i bohatších lidí a dokonce i v okrasných parcích. Kuřecí maso mají v oblibě zvláště děti. Víte, co je brojler nebo nosnice?
V nedostupném terénu se stane jednomu z přátel úraz. Jak se zachovají? Ve videu uvidíte, jaké kroky v této situaci podniknout a proč se hodí letecká záchranná služba. Podívejte se. A zachraň se, kdo můžeš!
V tomto díle známého francouzského animovaného seriálu Byl jednou jeden život se podíváme, jak fungují neurony: malé buňky v našem těle, které přenáší informace. Dozvíme se, jak spolu mluví a co dělají. Vše je vysvětleno zábavně a názorně. A jak to v našem těle funguje?
Předkrm není nic jiného než malá chuťovka před velkým jídlem, ale proč si ho dáváme? Má naladit naše chuťové pohárky na hlavní chod. Kdo ho asi vymyslel, kdy byl nejoblíbenější a jakou má historii? Podívejte se!
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.