01:54
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Víte, co znamená slovíčko konzum? Dříve se tak říkalo obchodům, kde lidé nakupovali potraviny. Dnes se výraz používá pro nadměrné nakupování věcí, které nepotřebujeme. Velký vliv na konzumní způsob života mají i reklamy.
Vozembouch je vlastně bicí hudební nástroj, na který se hraje tak, že s ním boucháte o zem. Podle toho dostal i svůj název. Je nezbytnou součástí každého masopustního průvodu. Pokud ještě žádný nemáte, neváhejte si ho vyrobit. Potřebovat budete: plechovky, rýži, kovová víčka, lepicí pásku, hřebíky, šídlo, stuhu, nůžky, motouz, drátek a ramínko.
Slyšeli jste někdy slovo hipoterapie? Je to speciální terapie, kdy lidem nepomáhá člověk, ale kůň. A jelikož se vydáme na návštěvu do domova pro seniory, kam by se velký kůň nevešel, musí nám na pomoc přispěchat minikoník. Ovšem na velikosti tady až tak nezáleží, protože, jak uvidíte, i minikoník může rozdávat velkou radost.
Žákyně šesté třídy Ela má náročný začátek nového školního roku. Zjistila, že její nejlepší kamarád má jiného nejlepšího kamaráda. Ela všechny své pocity, myšlenky a trápení sdílí ve svém deníku. Tentokrát by chtěla jiného kamaráda pozvat do kina, stále přemýšlí, jak to udělat, aby to nebylo trapné. Jak se k tomu odhodlat a jak se vyrovnat s případným odmítnutím?
S umělou inteligencí se setkáváme v běžném životě, třeba naše chytré telefony umí rozpoznat obličeje lidí na fotkách. Její využití je ale mnohonásobně širší, programátoři se snaží umělou inteligenci naučit řídit, vyhodnocovat různé situace nebo i zkoušet umělecké činnosti. Jak jí to jde? Na to se podívejte v reportáži z Wifiny.
Pohádka O kocouru, kohoutovi a kose, kterou předčítá herečka Dagmar Havlová. Příběh vypráví o třech bratrech, kteří po otci zdědili kocoura, kohouta a kosu. Neměli však ani tušení, že jim tyto zdánlivě nepotřebné dary v kombinaci s chytrou hlavou zajistí obrovské bohatství.
Oslovení jsou součástí každodenního života, některá z nich ale nesou různé významové odlišnosti. Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR popisuje vývoj oslovení (např. pane, bratře, slečno) a uvádí několik příkladů oslovení, která změnila svůj význam v souvislosti s politickými a společenskými změnami.
Pasáž se zabývá vysvětlením pojmu homonyma a uvedením několika příkladů homonym.
Úvodní scénka je plná slov z „muzikantského slangu“, jejichž význam následně vysvětluje hudebník Milan Svoboda.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.