10:39
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Oslavíme společně svátek sv. Mikuláše pohybem! Nejprve si protáhneme tělo při rozcvičce a pak se naučíme krátkou choreografii na známou mikulášskou písničku. Cvičení je celé laděné na mikulášskou tematiku a možná nám u toho i trochu narostou fousy!
Při jídle se dodržují ustálená pravidla. Maso se vždy krájí nožem a na talíři se udržuje pořádek. Také mlaskání či srkání ke slušnému stolování rozhodně nepatří. Vyzkoušejte si, jestli znáte základní pravidla stolování v závěrečném kvízu.
Přímo v našem okolí můžeme objevovat věci, které jsme neznali. Patří k nim i pravidla, jak se vhodně chovat k lidem, kteří neslyší. Osvojit si takovou etiketu může být i docela legrace. Pepa nám vysvětlí základní pravidla, např. proč je důležité stát k neslyšícímu čelem, aby viděl na naše ústa, a artikulovat zřetelně a pomalu.
Pojďme se společně podívat, co znamenají některé velikonoční symboly. K Velikonocům patří třeba květy jívy neboli kočičky, ty prý připomínají palmové listy, kterými obyvatelé Jeruzaléma vítali příchod Ježíše Krista. Šlehání dívek pomlázkou má zase připomínat hromy a blesky při první jarní bouřce. A to už od dob, kdy staří Slované uctívali bohyni jara jménem Vesna. A proč barvíme vajíčka?
Vysvětlení, co je genetika – biologická věda zabývající se dědičností a geny u všech organismů.
Pořad se věnuje pěstounské péči a ukazuje, jak vypadá cesta dítěte z dětského domova do pěstounské péče.
Do studia pořadu Hřiště 7 přichází Irena Smetáčková se hrou, která má představit činnosti, které musíme dělat v domácnosti, aby dobře fungovala. Jaké práce to jsou? A kdo by tyto práce měl vykonávat - ženy, nebo muži? A proč? Existují mužské a ženské činnosti? Hru si můžete vyzkoušet i sami ve své rodině.
S Irenou Smetáčkovou si ve studiu pořadu Hřiště 7 pokládáme otázku: Jak funguje gender ve škole? Vynikají u vás ve třídě v matematice, ve fyzice nebo v tělocviku spíše chlapci, nebo dívky? A je u vás na chlapce nahlíženo jako na "siláky"? Společně zjišťujeme, že dívky a chlapci mají stejné schopnosti jak na předměty, tak na různé činnosti. Nejdůležitější však je si za svými dovednostmi, pokud je máme, stát.
Na zámku v Bruntálu se věnují tradici zdobení vajíček. Čemu věřili naši předci při zdobení vajíček? Co představují jednotlivé barvy? Jak vypadá technika vyškrabávání? A jaké další prastaré techniky vydržely dodnes?
10 927
558
3 199
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.