05:12
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Státní znak České republiky existuje ve dvou variantách – malý a velký. Pořad se snaží ukázat, jak přesně oba znaky vypadají, co znamenají jednotlivá vyobrazení na znaku i jaký symbolický výklad mají podle pravidel heraldiky.
Horská služba byla v Čechách poprvé založena v roce 1934 v Krkonoších. V současné době je v každém pohoří alespoň jedna stanice. Co všechno práce horského záchranáře obnáší, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Víte, podle čeho dostala Amatérská jeskyně své jméno a proč není přístupná veřejnosti? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Podíváme se do historie sladkého perníku. Byl vždy sladký? Kdo by neznal pardubický perník? Jeho vůně se line z pardubického kraje už několik staletí. Kdysi dávno se perník pekl s pepřem. A jak s tím vším souvisí heslo chléb a hry?
Karel IV. král český a císař římský byl synem Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Právě díky své matce se těšil v Čechách velké oblibě a sám si naši vlast také zamiloval. Za své sídlo si vybral Prahu a budoval pověst silného českého království, které neustále zveleboval. Mezi mnoho jeho skutků patří i stavba hradu Karlštejn, který měl sloužit pro uložení toho největšího pokladu v celém křesťanském světě.
Ve špatně přístupných oblastech je pastva jedinou možností, jak se starat o zeleň. Tento způsob údržby zeleně je navíc ekologický a pomáhá samotné přírodě. Víte, že stáda ovcí můžete potkat i ve městech, třeba v Praze? Proč je pastva pro přírodu dobrá a kde všude můžete stáda ovcí či koz potkat, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Zajímá vás, jaké tradice na Velikonoce dodržují kupříkladu v Anglii či Chorvatsku? Společně s dětmi z Wifiny se vypravíte do různých koutů světa a dozvíte se, jaké velikonoční tradice nás spojují, a také to, čím se velikonoční oslavy v jednotlivých zemích liší.
Pod pojmy fanfiction a fanart hledejte lidi a jejich koníčky či zájmy. A ty mohou být různé, často i trochu zvláštní. Jak se někam začlenit? Na tohle je skvělý internet, protože dokáže sdružovat lidi společných zájmů z různých zemí světa.
V minulosti, kdy se vyznání citů na veřejnosti nenosilo, se náklonost či názory vyznávaly pomocí květin. Co se kterou květinou dalo říci a stále říká a jaká květina je dle pravidel květomluvy vhodná třeba pro paní učitelku? To se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Zvědavost vedla lidstvo k sestrojení ponorek k pozorování světa pod hladinou. K dokonalosti ale ponorky dovedly hlavně války a potřeba zneškodnit nepřítele. Na jakém principu ponorky fungují a jaké je jejich současné využití? To se dozvíte ve videu z Wifiny.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.