05:12
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Státní znak České republiky existuje ve dvou variantách – malý a velký. Pořad se snaží ukázat, jak přesně oba znaky vypadají, co znamenají jednotlivá vyobrazení na znaku i jaký symbolický výklad mají podle pravidel heraldiky.
Horská služba byla v Čechách poprvé založena v roce 1934 v Krkonoších. V současné době je v každém pohoří alespoň jedna stanice. Co všechno práce horského záchranáře obnáší, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
V Národním parku České Švýcarsko najdete nádherné soutěsky řeky Kamenice. Díky nově vybudovaným jezům, splavům, tunelům a lávkám se soutěsky staly vyhledávaným cílem turistů. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Šumavská rašeliniště jsou unikátní v mnoha ohledech. Jak ve smyslu národním, tak v celoevropském. Nachází se zde naše největší rašeliniště Mrtvý luh u Volar, nejcennější středoevropské rašeliniště. Vyskytují se tu endemitní druhy hmyzu. Rašeliniště se vyznačují neopakovatelnou biodiverzitou druhů a rozhodně stojí za ochranu, jsou základem Národního parku Šumava.
O politice srozumitelně i pro děti! Zajímavosti z voleb, zakládání politických stran nebo přímo z prezidentského paláce. Tentokrát se s moderátorkami Beky a želvou Želvírou vydáváme na Pražský hrad, kde se dozvídáme základní informace i zajímavosti o volbě i funkci českého prezidenta.
Animovaný cyklus hravou formou seznamuje děti s geografickými a přírodními fakty i dějinnými událostmi v krajích ČR. V této pasáži představí Karlovarský kraj.
Práce hasičů je náročná a nebezpečná. Aby se chránili, nosí speciální obleky, které jim v práci pomáhají. A víte, jak rychle se musí hasič do výstroje obléknout? Vše se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Co se děje s kufrem poté, co ho odbavíme na letišti? Kam putuje a jak se dostane do správného letadla? A co by nemělo být na palubě letadla a co zase v podpalubí? Na všechny tyto, ale i další otázky odpoví reportáž z Wifiny.
Co znamená slovo ekologie? Mají ekologičtí aktivisté opravdu ekologické uvažování? Jak to všechno souvisí s životním prostředím? Co je značka eko? Odpovědi, nejen na tyto otázky, na vás už čekají ve videu. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Pojďme se společně podívat, jak vypadaly první hasičské vozy. Předchůdcem automobilu hasičů byla parní stříkačka. Povolání hasiče dlouhou dobu vůbec neexistovalo. První profesionální hasičský sbor v Česku vznikl v roce 1853 v Praze, ale až ve 20. století se objevily požární automobily převážející vodu k hašení.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.