05:12
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Státní znak České republiky existuje ve dvou variantách – malý a velký. Pořad se snaží ukázat, jak přesně oba znaky vypadají, co znamenají jednotlivá vyobrazení na znaku i jaký symbolický výklad mají podle pravidel heraldiky.
Pořad přináší informace o české vlajce. Jak a proč vypadá tak, jak vypadá, co znamenají její barvy, co se s vlajkou dělá i nedělá, jaký je rozdíl mezi vlajkou a praporem a co je to trikolora.
Animovaný cyklus hravou formou seznamuje s Prahou, hlavním městem České republiky. Krátký úvod seznámí s hranicemi naší vlasti a rozdělením ČR na Čechy, Moravu a Slezsko a na jednotlivé kraje. Následuje ucelený pohled na Prahu: její poloha, sídlo vlády a prezidenta, části Prahy, budovy a památky, městská zeleň, bydlení, doprava atd.
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Horská služba byla v Čechách poprvé založena v roce 1934 v Krkonoších. V současné době je v každém pohoří alespoň jedna stanice. Co všechno práce horského záchranáře obnáší, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Pro jihočeské rybníkáře nastává nejdůležitější den v roce – výlov. Jaká ryba je v českých podmínkách nejfrekventovanější? Kolik tun ryb vylovili rybáři za tři dny z našeho největšího rybníka? A jak takový výlov vlastně probíhá?
Navštivte s námi hrad Bezděz, na kterém byl vězněn Václav II. Hrad Křivoklát byl pak dlouho vězením pro Karla IV. Naštěstí pro něj, však nikdy neskončil v místní hladomorně. O hradě Zvíkov se zase povídá, že tam straší Zvíkovský rarášek a kdo na hradě přenocuje, do roka zemře. Vynechat samozřejmě nemůžeme Pražský hrad nebo hrad Bouzov.
Kolik druhů ohrožených rostlin je v naší republice? Jak takové rostliny chránit a co udělat proto, aby nevymřely úplně? Kde číhá pro rostliny největší nebezpečí? O tom všem si budeme povídat s kurátorem Botanické zahrady hl. m. Prahy panem Vlastíkem Rybkou, který má s ohroženými druhy rostlin bohaté zkušenosti.
Podle prachatických lidových umělců nám velikonoční tradice zvaná pekání spolehlivě přivolá jaro. Co se při této prastaré tradici dělá? Jaké zajímavé techniky zdobení vajíček se dříve používaly? A v jakých tvarech se dříve peklo velikonoční pečivo?
Seriál Žeprej nám v této části vysvětlí, co znamenají pojmy mínění, veřejné mínění i průzkum. Dozvíme se také, kdy je pro nás výhodné uskutečnit průzkum veřejného mínění i jak ho můžeme správně provést.
Jak připravit pole na nový osev? Pole se zorá pluhem, ten dělá brázdu, otáčí zeminu a tím se prokypřuje půda. A to je vše? Ale kdepak! Které další stroje jsou ještě potřeba? Vydejte se s námi na pole a podívejme se na jeho přípravu před osetím. Pojďme to společně „zvorat“ ku našemu prospěchu. Tak jako Přemysl Oráč. Zaplaťpánbůh za ty stroje, která zjednodušují zemědělcům práci. Jonáš a Karel už je znají, tak teď je řada na vás!
Zkoumání otisků prstů je jedinečnou metodou, jak vyhledat pachatele trestného činu. Ve videu se dozvíte, co je papilární linie a jak pomocí počítačového programu rozpoznáme, komu otisk prstu patří.
Vodní elektrárna je jednou z ekologických variant výroby elektřiny. Vodní elektrárna využívá spád vody a při výrobě elektřiny nevznikají žádné škodliviny, je to čistá energie. V České republice máme devět velkých elektráren a přes patnáct set malých vodních elektráren. Jak přesně vodní elektrárny fungují a kolik procent světové výroby elektřiny pokryjí? To se dozvíte v tomto díle Wifiny.
12 754
716
4 325
1 206
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.