02:22
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Pořad Slovíčka vám prozradí, co vše znamená slovo motiv. Motivy jsou příčiny našeho jednání. Dozvíte se, že slovo motiv má trochu jiný význam ve spojení s hudbou a jiný ve spojení se zločinem.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá mezijazykovou homonymií (kombinace čeština/maďarština), vysvětluje tento pojem a uvádí hned několik příkladů slov (např. tele, jelen).
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem W. Michal Nesvadba názorně dětem ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše, a vyhledává slova, která tímto písmenem začínají. A také věci, které ho připomínají. A co písmeno W připomíná vám? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Ježibaba a uhlíři.
Před sto lety poprvé na premiéře divadelní hry Karla Čapka R.U.R. zaznělo slovo robot. Slovo se ujalo a používá se po celém světě dodnes. Vymyslel ho Josef Čapek jako odvozeninu od tehdy užívaného slova robotovat, tedy pracovat pro svého pána. A o čem ona divadelní hra je?
Víte, že i staré baterie patří do tříděného odpadu? Jak baterie třídit a kam s nimi, aby neskončily mezi ostatními odpadky? To vše se dozvíte z následující reportáže. Tipněte si, kolik tun starých baterií nasbírají čeští školáci ve svých domovech.
Když se třetí do hry vnutí, bývá hádka na spadnutí. Jak najít ve trojici společné řešení? Co dělat, když nefunguje domluva? A jak to udělat, aby si třetí člověk nepřipadal odstrčený? To se dozvíte v televizní škole slušného chování.
Posuzování lidí je věc ošidná. Oči vidí povrch, ale co je uvnitř? Hlavní zkrátka je, jaké bohatství máme v sobě a ne na sobě. Přátelství nemá mít nic společného s penězi. Naučíme se, jak v nejrůznějších reálných i pohádkových situacích obstát a zachovat se správně.
Do studia pořadu Hřiště 7 přichází Irena Smetáčková se hrou, která má představit činnosti, které musíme dělat v domácnosti, aby dobře fungovala. Jaké práce to jsou? A kdo by tyto práce měl vykonávat - ženy, nebo muži? A proč? Existují mužské a ženské činnosti? Hru si můžete vyzkoušet i sami ve své rodině.
13 089
733
4 430
1 224
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.