02:53
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Proč kníže Oldřich založil Sázavský klášter? Koho potkal při svých lovech? A jak si kníže Oldřich našel ženu? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Řecká lidová pohádka O princi a krásné divožence, kterou předčítá herečka Libuše Šafránková. Příběh vypráví o princi, jenž zabloudí na lovu a najde si nocleh v jeskyni. Tak začíná jeho dobrodružství. Jste zvědaví, co se skrývá ve dvanácté komnatě?
František, hlavní postava televizního seriálu F. L. Věk natočeného podle stejnojmenného románu Aloise Jiráska, během svého studia často navštěvuje knihovnu, která shromáždila také mnoho režimem zakázaných titulů. Vitrína s popisem Libri prohibiti Františka přitahuje, proto neváhá využít příležitosti a tajně si vypůjčí studii Jana Amose Komenského.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku z daného textu posoudit, co se vlastně stalo. Čtenému lépe porozumíme, když si dokážeme vhodně položit otázky. Najít na ně odpovědi mnohdy není jednoduché, někdy je musíme hledat i „mezi řádky“.
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky doplnit chybějící slova v textu a sestavte text ve správné dějové posloupnosti. Společně vytvoříme osnovu a pojmenujeme její jednotlivé části výstižnými názvy.
Poprvé si lidé pochutnali na chlebu už v mladší době kamenné. Jak různě se chleba pekl a vypadal v průběhu dějin? A jakou roli při přípravě na pečení chleba hraje kvásek?
Pořad netradiční formou scének, rozhovorů, reportáží a skečů zpracovává téma příchodu Slovanů na naše území z hlediska pověstí i historiografie.
Poslední den v kalendářním roce má svátek Silvestr a s ním slavíme i my všichni. Vzpomínáme, bilancujeme a také si přejeme do nového roku vše dobré. Ukážeme si přípitky v různých jazycích, jedno mají společné: přání všeho dobrého, tedy hlavně zdraví.
Kdo to byli Keltové? Národ sídlící na velkém území starověké Evropy, který byl rozdělen na mnoho kmenů. Obávaní válečníci a šikovní řemeslníci žili i na území Čech. Věděli byste, jak se jmenoval kmen, který osídlil naše území? Co vše uměli Keltové vyrobit a jakou taktiku používali v boji k zastrašení nepřátel?
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.