02:53
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Proč kníže Oldřich založil Sázavský klášter? Koho potkal při svých lovech? A jak si kníže Oldřich našel ženu? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pasáž pořadu Kniha mého srdce se věnuje českému překladu pohádkové fantasy ságy Joanne Rowlingové o kouzelnickém učni Harrym Potterovi, který je prací Vladimíra Medka ve spolupráci s bratrem Pavlem. Protože se jednalo o literaturu určenou především dětem, zásadní věcí se stalo hledání adekvátních českých výrazů, a především zapojení fantazie při tvorbě novotvarů pro překlad nových anglických pojmů z kouzelnického světa.
Dosud žádná opera nevyvolala takové nadšení všech Pražanů jako v roce 1786 Figarova svatba uvedená v Nosticově divadle. V hledišti seděl i její autor Wolfgang Amadeus Mozart, kterého dojaly ovace plného sálu. Třetí díl televizního seriálu F. L. Věk podle stejnojmenného románu Aloise Jiráska se věnuje návštěvě Mozarta v Praze i slavnému divadelnímu představení.
Malostranská povídka Psáno o letošních Dušičkách vypráví příběh osamělé slečny Máry, která navštěvuje každý rok o svátku Dušiček hřbitov, chodí mezi hroby a na dva z nich položí bílé věnce. V pasáži se vrátíme do doby, kdy se o její ruku začali ucházet dva muži najednou...
PhDr. Zdeněk Uhlíř, vedoucí oddělení rukopisů a starých tisků Národní knihovny, autor pojednání o starých tiscích a historických pracích, představuje první česky psanou kroniku o českých dějinách ze 14. století včetně podrobností o latinském fragmentu.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena vláda knížete Vladislava II. a jeho vojenské výboje po boku císaře Konráda III. Ten mu pak za věrné služby udělí hodnost krále.
Věděli jste, že České republice se oficiálně také může říkat jen Česko? Jaká jiná jména měla naše země v průběhu své existence? Kdy jsme se z knížectví stali královstvím? A kdo zavedl název Koruna česká? Podívejte se na video a vše se dozvíte.
Věděli byste, kdo byl průkopníkem letectví v českých zemích? Nikdo jiný než Ing. Jan Kašpar, který byl nadšencem do nových technologií a kromě řízení aut a motocyklů se stal také prvním pilotem u nás. A nezůstal pouze u pilotování, stal se i konstruktérem vlastních letadel a patří mu hned několik historických prvenství.
Pojďme se společně podívat na video o sklářství. Vzniklo pravděpodobně počátkem 3. tisíciletí př. n. l. v oblasti Egypta, kde archeologové našli skleněné šperky. Sklo se vyrábí ze speciální sypké směsi, které se říká sklářský tmel. Sklenice se vyrábí lisováním. U nás se sklo vyrábělo především v horských oblastech, kde bylo hodně dřeva na topení.
13 035
733
4 430
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.