03:21
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
O bílé paní se vypráví na různých hradech. Jak vyprávějí o bílé paní Staré pověsti české? Co symbolizuje, když se zjeví? A koho chrání? Pověst je tlumočena do znakového jazyka pro neslyšící.
Ivana Gibová je současná slovenská spisovatelka. Její tvorba je mimo jiné sugestivní výpovědí o životě generace současných třicátníků. Autorka v pořadu Slovenská čítanka předčítá ze své knihy Eklektik Bastard a hovoří o tom, jak vnímá samotný proces tvorby.
Když jsme nemocní, jdeme k lékaři. V této pohádce se setkáme s nemocnou velrybou, která se vypravila pro pomoc k lékařům do nemocnice. A jak to s ní dopadlo? Dobře, jako v každé pohádce. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
Pojďme se podívat na video o faráři Janu Karafiátovi, který napsal knížku pro děti Broučci. Vyprávění připomíná lidské osudy. Příběhy broučků se velmi proslavily, a to po celém světě. V 90. letech animátorka Vlasta Pospíšilová natočila barevné díly Broučků. Příběhy Broučků se hrají také jako divadelní hra nebo opera.
Pasáž z pořadu Metropole nás zavede do pražských míst spojených s osobností Karla Hynka Máchy a představí scénickou koláž na motivy jeho života a díla. Máchovo vrcholné dílo Máj se v inscenaci Máchovy hrdličky křik! volně prolíná s příběhem autorova bouřlivého života a zároveň s příběhem mladého novináře na festivalu Mácháč.
Pojďme se společně podívat na video o nejznámější české památce, která dosahuje délky téměř 516 metrů. Stavba Karlova mostu trvala 55 let. Navrhl jej oblíbený architekt Karla VI. Petr Parléř. Kdysi po něm jezdila veškerá doprava, ale v roce 1962 byl prohlášen národní kulturní památkou a začal sloužit pouze pro pěší.
Quinoa, neboli tradiční jihoamerická plodina česky zvaná merlík chilský, roste na zemi už pěkně dlouho. Ale dlouho ji lidé nebrali moc vážně. Pak se o jí začalo mluvit jako o superpotravině, a tak se doslala na výsluní. Zvlášť mezi celiatiky. Vysvětlíme vám proč.
Líčení provází lidstvo už od pravěku a jeho historie je opravdu bohatá. Samozřejmě v době kamenné či ve starověku mělo líčení úplně jiný význam než v dnešní době. Nešlo vždy jen o krásu, přestože je to dnes jeden z hlavních motivů lidí sáhnout po rtěnce, řasence či make-upu. Líčení má širokou škálu využitelnosti i ve filmových studiích a za svou dlouhou historii si prošlo mnoha změnami od používaných líčidel až po různé styly.
Pojďme se společně podívat, jak to bylo v únoru v roce 1948, kdy se u nás dostali k moci komunisté. Demokracie na nějakou dobu skončila a dětem byl zakázán dokonce i Sokol a Skaut. Ve školách se pak o převratu muselo učit jako o Vítězném únoru.
12 810
721
4 374
1 216
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.