03:21
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
O bílé paní se vypráví na různých hradech. Jak vyprávějí o bílé paní Staré pověsti české? Co symbolizuje, když se zjeví? A koho chrání? Pověst je tlumočena do znakového jazyka pro neslyšící.
Kouzelný strom Bajkovník kromě listů plodí i bajky. Tentokráte máme tři hlavní postavy. Jak se zachovali lišák s vlčkem, když potkali neznámého koně? Jak to dopadlo a jaké si z toho můžeme odnést ponaučení? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku číst slabiku MĚ. Jinak ji slyšíme a jinak píšeme. Dáme si několik hádanek a dozvíme se, co je to měšec. Při poslechu krátkého příběhu si vyzkoušíme, zda slabiku MĚ dokážeme určit sluchem.
Pohádka Obuchu, hýbej se, kterou předčítá herec Jan Vondráček. Příběh vypráví o chudém ševci, který díky dobrému srdci získá kouzelného beránka, ubrousek a hůl. Než si však darů stihne pořádně užít, ukradne mu je chamtivá kmotra.
Český folkový písničkář, textař, libretista a skladatel Jaromír Nohavica zhudebnil báseň Petra Bezruče Pyšný Janek, kterou si můžeme poslechnout v pořadu Písně českých básníků.
Pojďme se společně podívat na video o gramofonu, který se vyvinul ze dvou přístrojů. Prvním byl hrací strojek s děrovaným kotoučem, druhý byl fonograf zaznamenávající zvuk na váleček. Samotný gramofon zkonstruoval koncem 19. století Emil Berliner. A co byste si chtěli sestrojit vy?
Kde se vzal na světě internet a k čemu vlastně je? Jak to všechno začalo? Musíme si povědět něco z historie technických vynálezů. Podívejte se, jak šel čas. Mnohé z nich sice již dávno nepoužíváme, ale bez nich bychom nebyli tam, kde jsme dnes.
Chov kuřat je velmi starý. Předchůdci dnešních kuřat běhali po dvoře chudších i bohatších lidí a dokonce i v okrasných parcích. Kuřecí maso mají v oblibě zvláště děti. Víte, co je brojler nebo nosnice?
Navštivte s námi společně zámek Kynžvart, kde si můžete prohlédnout zajímavou sbírku kancléře Metternicha. Poté se podíváme na zámek Lednice a bude čas si prohlédnout i zdejší skleník. V Hradci nad Moravicí nás zase čeká zámek, jak z pohádky. Však si také v jedné zahrál. V podzemních chodbách v Jirkově se pokusíme najít ducha. Želivský klášter nabízí bohatou historii a v Klatovech na nás čekají katakomby, které slouží jako hřbitov a zároveň i jako muzeum.
13 241
745
4 537
1 243
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.