03:53
Používáte plasty? Určitě, jako každý v naší zemi. A třídíte plastový odpad? Proč je to tak důležité? Každý rok se do oceánů dostane asi 12 milionů tun plastu. Tyto plasty zabijí ročně až 100 tisíc mořských živočichů. I vy můžete pomoci, podívejte se jak.
Pět minut s Michalem a jeho kamarádem odpadkovým košem Zoubkem o třídění odpadu. Dnes děti naučí, která popelnice je určena pro plastové odpadky. Co by se mohlo stát, kdybychom plasty netřídili tak, jak se má?
Odpadky jsou tu s námi od nepaměti. Jak je zpracovával pračlověk? Kdy a kde vznikaly první skládky? Jak se likviduje odpad na skládkách dnes a co je to ekologie? Brďo to všechno podrobně prozkoumá.
Jenom třídit plasty nestačí. To se asi divíte, že? Některé z nich jsou totiž toxické, to znamená, že obsahují škodlivé látky pro náš organismus. Jak je poznat? A co s tím? To nám bude radit Karolína Brabcová.
Japonská kuchyně je zdravá, lehká a stojí za ochutnání. Naučte se připravit nejznámější japonské jídlo, sushi. Základem je dobrá a správně ochlazená rýže. Není to složité a jeho přípravu jistě hravě zvládnete. Dobrou chuť.
Princezna Prga tentokrát bojuje sama se sebou. Je to zvláštní, ale naše touhy po nakupování stále nových věcí jsou ukryty v naší hlavě. Nemusíme podléhat reklamě. Nakupujme s rozmyslem, starší věci jdou opravit nebo darovat někomu, kdo je rád bude dál používat. Tím zamezíme vršení odpadků.
Focení je zábava pro každého. Je ale rozdíl mezi focením mobilem a focením klasickým fotoaparátem? Jak se na analogový fotoaparát fotí? A jak se vyvolávají analogové snímky? To vše si rozebereme a vyzkoušíme s fotografem Honzou Sakařem.
Ať je mi domov přístavem! Co dělá domov domovem? Jak o něj pečovat? A jak se chovat ke svým blízkým? To se dozvíte v televizní škole slušného chování.
V našem těle pracují obránci: bílé krvinky! Chrání nás před bacily a viry, které se snaží vniknout do našeho těla. V tomto dílu poznáme, jak tělo bojuje proti nemocem a kdo všechno mu pomáhá.
Pojďte na výlet se světoznámým dobrodruhem a rybářem Jakubem Vágnerem. Nemusíme cestovat k Amazonce, abychom zažili dobrodružství. I na horách musíme být opatrní a mít dobrou výbavu, protože počasí se tu mění rychle. Dozvíte se, jaké zásady bychom při pohybu na horách měli dodržovat a jak si vyrobit ochranné brýle z březové kůry.
Terapie je způsob léčení. Má hodně druhů a v pořadu Slovíčka si povíme právě i o nich. Dozvíte se, co je to například canisterapie, arteterapie a psychoterapie.
Každé malé dítě ví, že kopřiva nás dokáže na kůži pěkně popálit. Ale víte proč? A také, že má rovněž léčivé účinky? Podívejme se tedy kopřivě „na chloupek“. Jak ji používali ve starověkém Římě, v Anglii nebo v Čechách? A kterou rostlinou si můžeme pomoci proti popálení kopřivou?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.