03:53
Používáte plasty? Určitě, jako každý v naší zemi. A třídíte plastový odpad? Proč je to tak důležité? Každý rok se do oceánů dostane asi 12 milionů tun plastu. Tyto plasty zabijí ročně až 100 tisíc mořských živočichů. I vy můžete pomoci, podívejte se jak.
Pět minut s Michalem a jeho kamarádem odpadkovým košem Zoubkem o třídění odpadu. Dnes děti naučí, která popelnice je určena pro plastové odpadky. Co by se mohlo stát, kdybychom plasty netřídili tak, jak se má?
Odpadky jsou tu s námi od nepaměti. Jak je zpracovával pračlověk? Kdy a kde vznikaly první skládky? Jak se likviduje odpad na skládkách dnes a co je to ekologie? Brďo to všechno podrobně prozkoumá.
Jenom třídit plasty nestačí. To se asi divíte, že? Některé z nich jsou totiž toxické, to znamená, že obsahují škodlivé látky pro náš organismus. Jak je poznat? A co s tím? To nám bude radit Karolína Brabcová.
Klárka má starosti: jde do nové školy a nikoho tam nezná. Jak se má představit? Pohádkové království etikety a Mistr E určitě pomohou. To, kdo, kdy a komu první podává ruku, má svá pravidla. Vyzkoušíme si různé situace, vysvětlíme si je a na závěr si opět dáme krátký kvíz. A když budete chtít, vyzkoušejte si to také, určitě se vám znalost těchto pravidel bude hodit.
Proč bychom měli sázet stromy? Princezna Prga nám názorně ukáže, co všechno jeden strom dovede. V létě nahradí slunečník, vyrábí kyslík, dokáže udržet i přiměřené vlhko... Nač zbytečné přístroje, které jen konzumují energii, když to strom dokáže také? Čím víc stromů, tím lépe pro nás pro všechny.
Máte rádi zobání mezi jídly? Právě to je tapas. Malé dobroty, které jíte při posezení s přáteli. Může to být cokoli, co se dá jíst rukama. Za vznik tohoto španělského jídla vděčíme mouchám. Proč právě jim? Vysvětlení je vlastně logické. Ve španělských restauracích si můžete běžně objednat miniaturu hlavního chodu ve formě tapas.
Kdo by to byl řekl, že jednou vzlétne člověk k nebesům. A kdyby jen jeden, letectví udělalo od dob svého vzniku obrovský pokrok a dnes už můžeme díky proudovým letadlům přepravit velké množství lidí na obrovské vzdálenosti v poměrně krátkém čase. Pořád ale existují hranice, které se dají pokořit. Inu, jak se říká, pokrok nezastavíš.
Podíváme se do historie sladkého perníku. Byl vždy sladký? Kdo by neznal pardubický perník? Jeho vůně se line z pardubického kraje už několik staletí. Kdysi dávno se perník pekl s pepřem. A jak s tím vším souvisí heslo chléb a hry?
Světelné znečištění je celosvětový problém související s umělým světlem. Díky umělému světlu přichází lidstvo i příroda o přirozený mechanismus dne a noci. V čem je světelný smog problematický se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Slyšeli jste už o Českém červeném kříži? Pomáhá všem, kteří se zajímají nejen o první pomoc. Za jakou činnost uděluje cenu? Při jakých událostech zasahuje? A jak si říkají jeho zástupci? Odpovědi na všechny tyto, ale i další otázky najdete ve videu z cyklu "Zachraň se, kdo můžeš!".
Hasičem označujeme člena hasičského záchranného sboru, ať už dobrovolného, nebo profesionálního. Víte, že základ hasičského sboru lze hledat již ve starověkém Římě? Hasičská profese je nebezpečná, a proto mají hasiči stále dokonalejší vybavení. Představíme si chytrý oblek pro hasiče. A co všechno umí? Podívejte se.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.