03:53
Používáte plasty? Určitě, jako každý v naší zemi. A třídíte plastový odpad? Proč je to tak důležité? Každý rok se do oceánů dostane asi 12 milionů tun plastu. Tyto plasty zabijí ročně až 100 tisíc mořských živočichů. I vy můžete pomoci, podívejte se jak.
Pět minut s Michalem a jeho kamarádem odpadkovým košem Zoubkem o třídění odpadu. Dnes děti naučí, která popelnice je určena pro plastové odpadky. Co by se mohlo stát, kdybychom plasty netřídili tak, jak se má?
Odpadky jsou tu s námi od nepaměti. Jak je zpracovával pračlověk? Kdy a kde vznikaly první skládky? Jak se likviduje odpad na skládkách dnes a co je to ekologie? Brďo to všechno podrobně prozkoumá.
Jenom třídit plasty nestačí. To se asi divíte, že? Některé z nich jsou totiž toxické, to znamená, že obsahují škodlivé látky pro náš organismus. Jak je poznat? A co s tím? To nám bude radit Karolína Brabcová.
Dne 9. března 1959 byla na americkém veletrhu hraček poprvé představena slavná panenka Barbie. Jak se vyvíjela nejpopulárnější panenka všech dob, zjistíte ve Zprávičkách.
Čím více je obrazovek, tím je větší zábava? Pozor, modré světlo na nás má negativní dopad. Špatně spíme a hrozí nám i z přemíry technologií tzv. digitální demence. Co to je a jak se jí bránit? A říká vám něco pojem environmentální žal? Je také spojený s nadužíváním technologií...
Věděli jste, že velký podíl zlata na Zemi se nachází v elektronických součástkách, které končí často na skládkách jako odpad? Vědci nově za pomoci chemie přišli na způsob, jak toto zlato recyklovat a získávat zpět. Jde o celých 7 % veškerého zlata na Zemi.
V upoutávce na ZOH Vancouver 2010 se dozvíte, že se olympijské hry nejprve konaly pouze v létě. Proč? Také zjistíte, ve kterém roce a ve které zemi se konaly poprvé ty zimní. Zkuste odhadnout, v kolika sportech se na těch prvních zimních hrách ve francouzském Chamonix soutěžilo.
Mikádo je další hra, kterou nám představí Herní slabikář. Je to další hra, která se hraje po celém světě, díky ní si cvičíme motoriku, pozornost i šikovnost. Tak si pojďte taky zahrát.
Za jeden lidský život sníme zhruba padesát tun potravy. V tomto díle známého francouzského animovaného seriálu se zaměříme na celý proces trávení. Začneme od žvýkacích svalů. Jak dále putuje strava lidským tělem a co všechno se během tohoto procesu děje? Pojďme to zjistit.
V tomto díle známého francouzského animovaného seriálu Byl jednou jeden život se podíváme, jak fungují neurony: malé buňky v našem těle, které přenáší informace. Dozvíme se, jak spolu mluví a co dělají. Vše je vysvětleno zábavně a názorně. A jak to v našem těle funguje?
V této krátké reportáži z Wifiny se dozvíte, co by nemělo chybět v domácí lékárničce. Takže nasadit gumové rukavice a můžete zachraňovat!
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.