02:43
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
V rozhovoru s odborníkem se dozvíme o procesech ohrožujících půdu (degradace půdy, eroze) a o způsobech, jak ji chránit. Jen v České republice denně ubývá tolik půdy, kolik odpovídá asi 20 fotbalovým hřištím. A i ta, která zůstává, ztrácí svoje vlastnosti. Jak a proč se to děje? Jakou roli v tomto procesu hraje člověk? Proč bychom vlastně měli půdu chránit? Jak se s půdou nakládalo v minulosti? A co si z toho můžeme vzít my dnes?
Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme: Proč vyhazujeme odpadky?
Používáte plasty? Určitě, jako každý v naší zemi. A třídíte plastový odpad? Proč je to tak důležité? Každý rok se do oceánů dostane asi 12 milionů tun plastu. Tyto plasty zabijí ročně až 100 tisíc mořských živočichů. I vy můžete pomoci, podívejte se jak.
Odpadky jsou tu s námi od nepaměti. Jak je zpracovával pračlověk? Kdy a kde vznikaly první skládky? Jak se likviduje odpad na skládkách dnes a co je to ekologie? Brďo to všechno podrobně prozkoumá.
Pip ze studia Kamarád si myslí, že podzim je nádherný. Ale motýl Otýlie mu vysvětlí, že motýli to v přírodě na podzim nemají tak jednoduché.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 2. ročníku podívat, jak vypadá takové léto v zahradě. Na začátku si hrou procvičíme paměť a pak si ukážeme, co všechno lze na zahradě vypěstovat. Také si prozradíme, jaké vitamíny jsou v ovoci i v zelenině.
V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Čápům se vylíhla další mláďata, krmí je a zahřívají. Poštolčím mláďatům rostou pera na křídlech. A špačci se chystají na další mláďata.
Epizoda se zaměřuje na rostliny kvetoucí během pozdního léta, především pak běžné druhy jako zvonek kopřivolistý, komonici, mateřídoušku. Zároveň jsou představeny některé nepůvodní druhy rostlin, které svou přítomností vytlačují původní druhy. Jedná se především o tři druhy netýkavek. Ve stinných chladných roklích lesů se můžeme setkat s kopretinou žebrovicí různolistou.
V ordinaci pana doktora je už připravený plyšový Medvídek a jeho kamarádi: Klokan, Panda, Hroch a Žralok, aby dětem pomohli s jejich trápením. Sami totiž ledacos zažili a vědí o problémech své. Mají ale také smysl pro legraci a veselou osobní historkou pomáhají dětem pochopit, jak se dá s každým trápením bojovat a kudy vede cesta ven. Dnes vysvětlí Terezce, jak můžeme pomáhat přírodě, abychom si ji nezničili.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Auta znečišťují životní prostředí, to víme všichni. Někdy auto skutečně potřebujeme použít. Zamysleme se tedy nad tím, kdy můžeme použít jiný dopravní prostředek než osobní auto. Jít pěšky nebo použít kolo či koloběžku je navíc prospěšné i pro naše zdraví. Víte, co je to globální oteplování?
Pořad děti motivuje úvodní básní „Travička zelená“. Seznamuje je s trávou a názorně vysvětluje, jak tráva roste a k čemu slouží. Dále zkoumá, co vše v trávě žije, a ukazuje, které květiny jsou jedlé a které jsou vhodné jen pro zvířata. Na konci je vysvětleno, co je to seno a k čemu se používá.
Robůtek Kit se s panem Baterkou vydává do lesa k prameni. Pramen je ale znečištěn, a tak z něj lesní obyvatelé nemohou pít. Kit jim pomůže najít znečišťovatele a pramen pak vyčistí. Lesní studánka už zase může sloužit všem. A proč nám dělá dobře pomáhat druhým?
Máte rádi párek v rohlíku? Víte, jak vznikl název hot dog? Američanům párek připomínal tvar těla jezevčíka, tak vzniklo pojmenování jezevčí párky. Kreslíř však do časopisu udělal tak dobrou reklamu, že se ujalo pojmenování hot dog. K nám přivezl Václav Masopust v sedmdesátých letech ze Španělska název pikador, tedy párek v rohlíku. V jižních Čechách se s tímto pojmem setkáte i dnes.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Třídění odpadu je dnes již samozřejmé. Každé malé dítě ví, jakou barvu má kontejner na starý papír. Co do něj patří a co ne. Co šetříme, když papír recyklujeme? Víte to? S dětmi a jejich kamarádkou žížalou to dnes probereme.
Žádná narozeninová oslava se neobejde bez pořádného dortu, ale není dort jako dort. A to už od středověku. Některé dorty ukrývají i překvapení. Dnes se dozvíme trochu z historie jejich pečení. Dorty, třeba ty svatební, jsou spojeny také s různými zvyky a pověrami. Dovedete si představit dort, do kterého se vejde celá kapela?
Pořad o slušném chování ukazuje, že vyplazovat na někoho jazyk se nevyplácí.
12 741
707
4 263
1 185
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.