02:43
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
V rozhovoru s odborníkem se dozvíme o procesech ohrožujících půdu (degradace půdy, eroze) a o způsobech, jak ji chránit. Jen v České republice denně ubývá tolik půdy, kolik odpovídá asi 20 fotbalovým hřištím. A i ta, která zůstává, ztrácí svoje vlastnosti. Jak a proč se to děje? Jakou roli v tomto procesu hraje člověk? Proč bychom vlastně měli půdu chránit? Jak se s půdou nakládalo v minulosti? A co si z toho můžeme vzít my dnes?
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Používáte plasty? Určitě, jako každý v naší zemi. A třídíte plastový odpad? Proč je to tak důležité? Každý rok se do oceánů dostane asi 12 milionů tun plastu. Tyto plasty zabijí ročně až 100 tisíc mořských živočichů. I vy můžete pomoci, podívejte se jak.
O tom, že je voda nad zlato, nikdo z nás nepochybuje. Potřebujeme ji k životu. Neplýtváme s ní? Anička je zděšená chováním strýčka a tetičky. Pomoci může jedině Rejpavá žížala svým čarováním. Děti naštěstí čarovat nemusí, stačí mít dobré nápady, jak zbytečně neplýtvat vodou.
Odpadky jsou tu s námi od nepaměti. Jak je zpracovával pračlověk? Kdy a kde vznikaly první skládky? Jak se likviduje odpad na skládkách dnes a co je to ekologie? Brďo to všechno podrobně prozkoumá.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Co je to recyklace? Jak prodloužit život věcem? Co dělat s oblečením a věcmi, které již nepotřebuji? Anička s žížalou nám poradí, kam s věcmi, které již nepotřebujeme, a někomu jinému se hodí. Šetříme tak všechny přírodní zdroje, energie i námahu vynaloženou na jejich výrobu.
Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme na otázku: Proč jsou noviny z papíru?
Robůtek Kit se rozhodl vzít pana Baterku k potoku, aby mu ukázal živé raky. S vodou v potoce ale není něco v pořádku. Co způsobilo, že se raci chovali divně? A je každé znečištění vody vidět pouhým okem?
Pořad seznamuje děti s listnatými stromy. Popisuje, jak se jmenují části stromu a k čemu slouží koruna, kmen, kůra nebo kořeny. Dále názorně ukazuje, co se děje s listy během celého roku, a odpovídá na otázku, proč jsou pro nás listy stromu tak důležité.
V upoutávce na ZOH Vancouver 2010 se dozvíte, že se olympijské hry nejprve konaly pouze v létě. Proč? Také zjistíte, ve kterém roce a ve které zemi se konaly poprvé ty zimní. Zkuste odhadnout, v kolika sportech se na těch prvních zimních hrách ve francouzském Chamonix soutěžilo.
Jdeme s rodiči na návštěvu, jak se správně chovat? Máme se přezouvat? Kde si mohou děti na návštěvě hrát a jaké hry jsou vhodné? V království etikety jsou pěkně popletení, Klárka s Mistrem E jim poradí, jak se správně chovat k návštěvě i na ní. Určitě si pravidla společenského chování rádi připomenete i vy.
Podle prachatických lidových umělců nám velikonoční tradice zvaná pekání spolehlivě přivolá jaro. Co se při této prastaré tradici dělá? Jaké zajímavé techniky zdobení vajíček se dříve používaly? A v jakých tvarech se dříve peklo velikonoční pečivo?
Zápalky jsou obyčejná věc, kterou známe všichni. I dnes platí, že děti by si neměly se zápalkami hrát. Věděli jste ale, že první sirky vůbec nebyly ani trochu bezpečné? Kdy a kde vznikly? Kdo je vlastně vymyslel? Jejich rychlý vývoj můžete sledovat v reportáži z Wifiny.
Otakárek fenyklový je jedním z našich nejkrásnějších motýlů. Je nápadně velký, má ostruhy a pestré barvy. Patří mezi chráněné živočichy. Při setkání s ním v přírodě ho neberte do dlaní, mohli byste mu uškodit. A pozor, nezašlapávejte housenky!
Věděli jste, že na Hradišťských terasách můžete cestovat časem? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Epizoda popisuje aktivitu hadů na přelomu zimy a jara s ukázkou zmije obecné, našeho jediného jedovatého hada. Je možné pozorovat rašící pupeny stromů, ze kterých budou později vznikat listy. Mělká lesní údolí, kterým se říká niva, nabízejí vhodné podmínky pro růst mokřadních rostlin a na vodu vázaných živočichů, například obojživelníků. Les prosvícený sluncem ukazuje brzy na jaře kvetoucí rostliny vřesovce či pasoucí se jeleny. Na prosluněných stráních kvetou mochny a vzácné koniklece.
Věděli jste, jak dlouho se vyvíjí larvy tesaříka ve starých dubech? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
10 927
558
3 199
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.