02:43
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
V rozhovoru s odborníkem se dozvíme o procesech ohrožujících půdu (degradace půdy, eroze) a o způsobech, jak ji chránit. Jen v České republice denně ubývá tolik půdy, kolik odpovídá asi 20 fotbalovým hřištím. A i ta, která zůstává, ztrácí svoje vlastnosti. Jak a proč se to děje? Jakou roli v tomto procesu hraje člověk? Proč bychom vlastně měli půdu chránit? Jak se s půdou nakládalo v minulosti? A co si z toho můžeme vzít my dnes?
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Používáte plasty? Určitě, jako každý v naší zemi. A třídíte plastový odpad? Proč je to tak důležité? Každý rok se do oceánů dostane asi 12 milionů tun plastu. Tyto plasty zabijí ročně až 100 tisíc mořských živočichů. I vy můžete pomoci, podívejte se jak.
O tom, že je voda nad zlato, nikdo z nás nepochybuje. Potřebujeme ji k životu. Neplýtváme s ní? Anička je zděšená chováním strýčka a tetičky. Pomoci může jedině Rejpavá žížala svým čarováním. Děti naštěstí čarovat nemusí, stačí mít dobré nápady, jak zbytečně neplýtvat vodou.
Odpadky jsou tu s námi od nepaměti. Jak je zpracovával pračlověk? Kdy a kde vznikaly první skládky? Jak se likviduje odpad na skládkách dnes a co je to ekologie? Brďo to všechno podrobně prozkoumá.
Pojďme se společně s kamerou zatoulat na Šumavu, kde v liduprázdné krajině protéká řeka Křemelná. Jedná se o mimořádně krásnou a čistou řeku. Najdeme zde ledňáčka říčního, skorce vodního, ale i bobra evropského. Původně zde byla osada Frauenthal a plán byl na řece postavit kaskádovitou přehradu. Nic z toho tu však dnes není a my si můžeme vychutnat panensky čistou přírodu.
Ukázka krajiny, která byla v minulosti poznamenaná těžbou břidlic a nyní je chráněným územím na Plzeňsku. V pořadu jsou představeny místní přírodní podmínky – svahy pozvolna porůstající pionýrskými druhy dřevin (bříza, borovice), haldy po těžbě či zatopená těžební jáma s kyselou vodou.
Sklidit obilí jako před 60 lety. Pro Františka Pavlicu jsou žně s pomocí historického samovazu nutností. Pouze z celistvých, neporušených stébel žita vyrobí došky na střechy starých venkovských domů. To pan Pavlica ovládá jako jediný v Česku.
Terčin zvířecí svět nás seznámí s tím, co musíme zajistit, abychom správně při cestování převáželi rybičky, ptáky i kočky.
Vánoce jsou pro nás spojeny s bohatě prostřeným stolem, na němž nesmí chybět spousta dobrot. Každá rodina má své oblíbené pokrmy. Naše chutě i možnosti se mění. A jak to bylo s vánočními jídly v minulosti? Podívejte se.
Většina z vás už se s nimi někdy setkala. Pochází z USA a původně vznikly jako atrakce pro pobavení. Nakonec se však ukázalo, že může jít o velmi užitečnou věc, a tak už o dva roky později začaly usnadňovat život lidem. Řeč je o pohyblivých schodech, které tu jsou s námi už více než sto let.
Nemocnému projev cit, ať je zase brzy fit! Jak pomoci nemocnému, aby se cítil lépe? A jak by se měl nemocný chovat, aby se brzo uzdravil? To se dozvíte v televizní škole slušného chování.
Co je to tradice neboli kulturnímu dědictví? Patří sem vědomosti, ale i zvyky předávané z generace na generaci.
Chovat se vhodně na návštěvě je pro někoho dost nesnadný úkol. Jak se tedy správně chovat? Nezapomeňte nejprve pozdravit! Na návštěvě děláme jenom to, k čemu nás hostitelé vyzvou. Pokud si s sebou přivedete někoho, koho ostatní neznají, nezapomeňte ho představit. A pozor, děti si mají hrát tak, aby ostatní nerušily. Pak budete vítaná návštěva!
Pasáž se zabývá tím, kteří členové patří do vícegenerační rodiny a jak se jim říká.
Krásně nazdobený třpytící se vánoční stromeček je pro nás zásadním symbolem Vánoc. Ne vždy tomu tak bylo. Zdobení vánočního stromečku k nám přišlo až v 19. století. Jak se takový stromeček zdobil, si nyní ukážeme.
Co všechno je pod zemí? Jak vznikají jeskyně a propasti? Co lidé vytvořili v podzemí? Kdybyste se koukli do podzemí ve městě, našli byste tam nejen podzemní garáže nebo metro, ale i stovky kilometrů potrubí, kanalizace nebo elektrických kabelů.
11 728
628
3 558
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.