02:43
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
V rozhovoru s odborníkem se dozvíme o procesech ohrožujících půdu (degradace půdy, eroze) a o způsobech, jak ji chránit. Jen v České republice denně ubývá tolik půdy, kolik odpovídá asi 20 fotbalovým hřištím. A i ta, která zůstává, ztrácí svoje vlastnosti. Jak a proč se to děje? Jakou roli v tomto procesu hraje člověk? Proč bychom vlastně měli půdu chránit? Jak se s půdou nakládalo v minulosti? A co si z toho můžeme vzít my dnes?
Odpadky jsou tu s námi od nepaměti. Jak je zpracovával pračlověk? Kdy a kde vznikaly první skládky? Jak se likviduje odpad na skládkách dnes a co je to ekologie? Brďo to všechno podrobně prozkoumá.
Máte rádi čaj? Věděli jste, že podle legendy vznikl vlastně úplnou náhodou? Čínskému císaři Šen-mungovi spadl do horké vody lístek čajovníku a po ochutnání zjistil, že má léčivé i povzbuzující účinky. Víte, že zelený i černý čaj jsou ze stejné rostliny a liší se jen zpracováním? Pije se po celém světě a pěstuje se nejvíce v Číně a Indii.
„Bez hany a bázně navštívíme lázně.“ A s našimi medvědy se v Jeseníkách vydáte nejen tam. Uvidíte mechové jezírko Rejvíz a dozvíte se, podle čeho získalo svůj název. O Vřesové studánce zjistíte, jak se podle pověsti přišlo na její léčivé účinky. Jistě vás zaujme i originální sklářská dílna. Spousta léčivých pramenů, panenská příroda i nádherný výhled na Praděd k Jeseníkům také neodmyslitelně patří.
Některá zvířata spí celou zimu, třeba ježek nebo netopýr. Říká se jim praví zimní spáči. Dozvíte se, jakou péči ježkům nebo netopýrům poskytnou v záchranné stanici.
Víte, že domestikace koz proběhla pravděpodobně dříve než domestikace psa? Pro tehdejší lovce nebyl problém odchytit malá kůzlata a ochočit si je. A víte, k čemu slouží koze bezoár?
Sníte o tom, že budete jednou létat? Jednomu klukovi se tenhle sen splnil. Profesionální pilot vzal Daniela na jeden den do učení. Samozřejmě ho měl pod kontrolou i ve vzduchu, ale nakonec si skutečně vyměnili role. Jak, to můžete vidět v reportáži.
Desetiletá Eliška zatoužila vyzkoušet si, jaké to je být letuškou. V trenažéru ČSA v opravdové uniformě na míru zažila běžnou rutinu i věci, které mohou být ve skutečném životě hodně stresující. Je zajímavé, jaké všechny povinnosti taková palubní průvodčí má.
Jaké to je být takovým zvířecím doktorem? Zkusit si práci veterináře měl možnost 13letý chlapec, který prožil jeden den na veterinární klinice. Dozvíme se s ním, co takový zvířecí doktor běžně během pracovního dne dělá. Jakou kvalifikaci a vlastnosti musí takový veterinář mít?
Ve spolcích a sdruženích se potkávají lidé se stejnými zájmy, kterými trávíme volný čas. Proto se jejich aktivitám říká zájmová činnost. Ta má mnoho podob a někdy ji také nazýváme jedním slovem: hobby. Zájmovou činností neboli koníčkem může být práce se dřevem, luštění křížovek, sbírání známek nebo sportování. Koníčků je nepřeberné množství. Víte, které jsou nejstarší? A nejpodivnější? Pojďte se s námi podívat, co všechno může být hobby.
Zmanipulovat někoho znamená přimět ho udělat něco, co nechce. Manipulátor ze sebe dělá oběť, používá účelové lichotky, vzbuzuje u druhých výčitky svědomí a využívá obyčejné slušnosti lidí. A jak se mu bránit?
Ve videu se dozvíme, že emoce jako strach a stud jsou přirozené, a proto není důvod se jimi nechat ovlivnit a vyhýbat se situacím, jako je seznamování s druhými. S takovou situací se setkala i školačka Žofka a poradí nám, jak se zbytečnému studu vyhnout .
Na cestu do ciziny je dobré se připravit, seznámit se s místními zvyklostmi a přizpůsobit se pravidlům chování v dané zemi. Jsme zde hosté. Pro nás neobvyklá jídla můžeme ochutnat, ale je dobré počítat s tím, že nám nemusí chutnat. A cesta letadlem má také svoje pravidla.
Animovaný snímek vás seznámí s osobností Karla Kryla, který od mládí nenáviděl bezpráví a miloval svoji kytaru, bez které neudělal ani krok. Poslechněte si, co ho inspirovalo při psaní jeho písní, ve kterých kritizoval společenské poměry a politický režim. Znáte jeho nejznámější písně?
13 464
755
4 586
1 300
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.