03:47
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Oskar nutně potřebuje pomocníka, a tak mu Alenka sestaví robota. Umělá inteligence ale nemusí být tak poslušná, jak by si Oskar přál. "Chytrá domácnost" je dobrý pomocník, nic se ale nemá přehánět. Králík to také ví a trochu nám to objasní.
Ukázka stručně popisuje historii sociální sítě Facebook od jejího založení Markem Zuckerbergem v roce 2004 až do roku 2019. Zmiňuje největší akvizici Facebooku, nákup společnosti WhatsApp, vstup na burzu i skandál Cambridge Analytica spojený se zneužíváním dat uživatelů v roce 2018.
Influencer je uživatel internetu, který pomocí svých příspěvků na sociálních sítích ovlivňuje chování ostatních uživatelů. Má svůj kanál na sociálních sítích, skrze který komunikuje se svými fanoušky. Kdo by jím dnes nechtěl být? Komu ale věřit a jak se pozná kvalitní influencer?
Umělá inteligence poskytuje svým uživatelům řešení běžných životních situací, například administrativních úkolů. Kromě praktického využití bývá zneužita formou falešných videí či fotografií, kdy nástroje k jejich vytvoření jsou snadno dostupné a zcela zdarma.
Jak je v české legislativě řešena kyberšikana? A jak je vykládána v praxi? Týká se kyberšikana i starších generací? Jaký problém je u nich nejčastější? Kdy se obrátit na policii či jinou podpůrnou organizaci? Na otázky diváků pořadu Sama doma odpovídá Michaela Svatošová, koordinátorka projektu Stop kyberšikaně.
„Ochromit nemocnici by dokázal i šikovný žák základní školy,“ říká v rozhovoru o digitální bezpečnosti expert Miroslav Lujka. Umí stát ochránit svá citlivá data? Jaké jsou tři druhy motivace hackerů a jak se jim bránit? Zhlédněte zajímavý rozhovor s odborníkem na téma kybernetické bezpečnosti a hackingu.
Identifikace lidí pomocí trojrozměrné podoby obličeje, snímání geometrie ruky, zkoumání lidských otisků a termosnímky přední části hlavy člověka, to jsou příklady biometrických údajů, které se pro identifikaci osob začaly využívat před více než deseti lety s růstem výkonu počítačů. Reportáž představuje počátky fungování těchto technologií.
Série Nauč tetu na netu se zaměřuje na základy digitální gramotnosti. Tentokrát vysvětlí třináctiletý Ondra své tetě, jak chránit svá data před ztrátou, proč pravidelně zálohovat a že cloud není jen mrak, ale také dobré místo pro zálohování.
Každý počítač obsahuje procesor, který řídí programy pomocí programového kódu. Pokud je v kódu chyba, udělá ji procesor taky. V kódech bývají spousty chyb, protože je psali lidé, programátoři, a lidé se prostě pletou. Naštěstí programátoři chyby průběžně opravují. Pro opravené verze programů si průběžně instalujeme aktualizace, a tím se chyb v kódech postupně zbavujeme.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.