07:12
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Sledujeme nelehkou práci na obnovení vztahu mezi otcem Honzou a dospívající dcerou Martinou. Jejich vazba byla narušena rozpory v rodině, později sebevraždou maminky Evy a závislostí Martiny.
Transsexualita je dalším tématem dokumentárního seriálu o sexuálních tématech v Československu. Kdo tvořil odbornou komisi, která rozhodovala o splnění kritérií a nároku na trans operaci? A stačilo to i k legislativní změně pohlaví? Video dál například prozradí, z čeho se anatomicky vytváří nové pohlaví.
Jak dlouho trvá, než si vytvoříte vztah s "cizím dítětem"? Mohou se duše sourozenců, kteří se nikdy neviděli, poznat? Kdy člověk při jednání s úřady pozná, že je v právu? Na tyto a další otázky odpovídá ve videu adoptivní matka nejprve jednoho a později dvou chlapců.
Vítejte na jedné brněnské střední škole. Hlavní hrdinové seriálu zde žijí běžné životy, zastávají určité místo ve společenské hierarchii školy, řeší problémy partnerských vztahů, baví se s kamarády nebo třeba streamují. Vše se ale změní v den, kdy dojde přímo ve škole ke střelbě. Bude někdo zraněn? Kdo je viník? A kdo oběť? A proč k tomu všemu došlo?
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Společně sledujeme desetiletý vývoj Váni, původem z Ukrajiny, který se od malička věnoval gymnastice. Měl štěstí, že na tréninky mohl chodit se svým starším bratrem Edou. Váňa patřil mezi cílevědomé děti a byl na sebe vždy přísný. A fungoval také jako vzor pro mnohé spolužáky, na rozdíl od kterých nemluvil ještě v první třídě česky. Spolužáci si jej zvolili za předsedu třídy. Zůstal ale Váňa ve třídě Ptáčat i na druhém stupni?
V poslední době významně narůstá počet dětských sebevražd, sebevražedných pokusů a případů sebepoškozování. Jako nejčastější příčinu psychologové uvádějí deprese. Ty se u dětí projevují odlišným způsobem, a i proto možná nebývají včas odhaleny. Mezi děti, které neunesly tíhu života, patří i Filip a Julinka. Filip se nevyrovnal se svojí homosexualitou a Julinka se školní šikanou. Kristýna si zase dlouhá léta ubližovala, pokusy o sebevraždu jí ale naštěstí nevyšly.
Pořad vysvětluje, co je to vlastně fobie, a popisuje, kdy ještě mluvíme o strachu a kdy už se jedná o fobii.
Sousedka Lidu přišla s novinou, která místo radosti vytvořila „emoční dusno“. Vojta si bere na starost poučit všechny o emocích, o tom, jak je pojmenovat, projevit, zamyslet se nad jejich příčinnou a jak s nimi pracovat. Každý má svoje emoce a to je v pořádku. Sára připomíná, že v pořádku není potlačovat je a nepracovat s nimi.
Inkluze neboli společné vzdělávání probíhá i na úrovni žáků cizinců a žáků s odlišným mateřským jazykem. Jak pohlížejí žáci na skutečnost, že jejich spolužák pochází z ciziny? Přináší přítomnost žáka cizince nějaké obohacení pro život ve třídě? Co naopak znamenal příchod do České republiky pro samotné žáky cizince? Museli se potýkat při nástupu do školy s jazykovou bariérou? A co je pro ně v češtině nejtěžší? O zajímavé zkušenosti se podělí i učitelé, kteří jsou sami cizinci.
Pachatel, spolužáci, rodina a odborníci ze školy pátrají po příčině střeleckého útoku na brněnské střední škole. Kdo za něj skutečně může? Je vinný jenom ten, kdo vzal do ruky zbraň? Ovlivnila útočníka rodinná situace? Řeší se ale i následky útoku. Rozchod, obviňování, nenávist, ale i nový pohled na svět. Jaké emoce se v jednotlivých postavách ještě skrývají?
Ukázka z minisérie České televize Pět let (2022) zachycuje setkání Terezy, oběti znásilnění, a Davida, který si svůj čin nepřipouští. Po pěti letech se Tereza rozhodne své trauma zveřejnit prostřednictvím knihy, kterou píše, aby se s minulostí vyrovnala. Když David nečekaně otevře toto téma před svou rodinou, rodiče ho bezvýhradně chrání a odmítají uvěřit Terezině verzi.
Psychózy mají tendenci se vracet, tento jev označujeme jako relaps onemocnění. Cílem léčby je udělat vše pro to, aby tento relaps nenastal. Ve videoukázce se dozvíme o zajímavém českém vynálezu: Systému ITAREPS, který s použitím informačních technologií dokáže předvídat zhoršení stavu u psychotických pacientů, a tím zabránit vysokému počtu hospitalizací.
Deprese je život ohrožující duševní porucha. Člověk má pocit, že ztrácí na události ve svém životě vliv. I nejobyčejnější úkon může být problémem. K tomu se přidává zhoršená kvalita spánku, nechuť k jídlu, pesimistické myšlenky či nedostatek energie.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.