06:23
Jaké zvyky a svátky slavíme a dodržujeme na jaře? Pasáž vysvětluje, co je pro toto roční období charakteristické, a přibližuje také Velikonoce.
Jak se ztratily pomlázky? Děti se seznámí s tradicí Velikonoc a uvidí, jak tento jarní svátek probíhal v minulosti na vesnici. A to včetně velikonočního úklidu, malování vajíček i hodování. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů.
V tomto dílu nám Brďo vysvětlí, co vše se skrývá pod pojmem Velikonoce. Většina z nás si pamatuje jen některé zvyky spojené s tímto obdobím. Pojďte si s námi připomenout hlavní záměr Velikonoc.
Když děti učí telka! Při vítání jara s dětmi a Karolínou Řepovou propojíme říkadlo, píseň a poslech skladby Tanec kuřátek ve skořápce v jednu činnost. Hudbu doprovodíme pohybem a jaro tu bude dříve, než se nadějeme. My si ho totiž přivoláme!
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. V písni Alchymisti se zpívá o tom, jak do Prahy přišli alchymisté a co všechno uměli. Podařilo se jim alespoň v písni vyrobit zlato? Zazpívejme si s nimi!
Hlasitá hudba, černé oblečení, drsný žánr, to je metal. Populární žánr hudby, který pochází z Ameriky a Anglie, ale frčí hodně také ve Skandinávii a Polsku. Podívej se na video a zjisti, který český zpěvák a zpěvačka se metalu věnují. Které hudební nástroje jsou pro metal charakteristické? A jaké má podžánry?
Je big beat to stejné jako rock? Potíž je v tom, že jde o elektronický styl hudby, který u nás dostal trochu jiný význam. Kdo je průkopníkem tohoto stylu a kdo kromě Prodigy tvoří big beat? Podívej se na ukázku a udělej si jasno v tom, co je to big beat.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Že slunce vyjde každé ráno, je nám nejenom všem jasné, je to i statisticky dokázáno. V písni si společně zazpíváme o stejnojmenné vědě. A i když vypadá, že je velmi nudná, písnička nás přesvědčí o opaku. Víte, v které pohádce se tato písnička objevila?
Naši ptačí hrdinové špaček, poštolka, čáp a vlaštovka už vyseděli vajíčka a líhnou se z nich mláďata. Jsou roztomilá a jejich rodiče se o ně vzorně starají. My je můžeme pozorovat a držet jim v jejich budoucím životě pěsti.
Když děti učí telka! Vítat jaro písničkou nás naučí Karolína Řepová. V minulém díle jsme vítali jaro říkadlem, nyní k němu ještě přidáme písničku, kterou si procvičíme. Ale to není všechno. Vyrobíme si vlastní perkusní hudební nástroj! Jak na to? To vám ukážeme. Vše doprovodíme pohybem a určitě budeme mít dobrou náladu.
Víte, děti, jak to dopadne, když si Káťa přinese domů vajíčko? Co se z vajíčka nakonec vyklube? Pojďte se s námi na tento díl podívat.
Tančíte rádi? Tak to jste tady správně. S námi se každý obývák promění v taneční parket. Společně si vyzkoušíme nejrůznější taneční figury, jejich kombinace a variace. Nějaké nové si vymyslíme a hlavně si to užijeme! Jsme tu proto, abychom vás inspirovali a udělali z vás krále či královnu každého tanečního parketu. Dneska si ukážeme, jak to vypadá, když se tančí valčík.
Pojďme si společně zazpívat píseň David a Goliáš. Zpívat budou společně Jitka Molavcová a Jan Maxián. Tuto krásnou píseň složili Jan Werich, Jiří Voskovec a Jaroslav Ježek. Jan Maxián bude hrát na piano.
Pojďme si společně poslechnout píseň Hrajem si, hraješ si, kterou zazpívá Jitka Molavcová s Janem Maxiánem, jenž současně doprovází na piano. Tuto pohádkovou píseň napsali Olga Nytrová a Václav Strachota.
Pojďme si společně poslechnout a zazpívat píseň Klobouk ve křoví, kterou zazpívá Jitka Molavcová, na piano ji doprovodí hudebník Jan Maxián. Píseň napsali Jan Werich, Jiří Voskovec a Jaroslav Ježek.
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo ukážou, jak pracovat s ,,emocemi" hudebních nástrojů, jak si zatancovat podle výšky tónů a jak rozpoznat noty C a E. Představíme si také hudební nástroj piano spolu s jedním z největších jazzových pianistů Herbiem Hancockem a jeho skladbou "Melounový pán". To celé v českém a anglickém jazyce.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.