01:37
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Podíváme se na tragický konec života studenta Karlovy Univerzity. Ten se v roce 1969 upálil na protest proti okupaci naší země, bylo mu pouhých 20 let. Dnes je tato oběť symbolem odporu proti totalitní moci.
Pojďme se společně podívat na video o Gregoru Johannu Mendelovi. Studoval na univerzitě v Olomouci. Přivydělával si jako učitel, ale stále měl problém s penězi, proto vstoupil do kláštera. Asi deset let zkoušel přijít na kloub tomu, jak funguje dědičnost a díky pečlivému bádání přišel na tři pravidla genetiky. První na světě vědecky popsal větrnou smršť tornádo.
S hudebním skladatelem Antonínem Dvořákem si povíme o jeho slavné opeře Rusalce. Jaká byla jeho životní cesta ke světovému věhlasu? A proč se nestal řezníkem jako jeho otec?
1. květen 1953 se v historii České televize považuje za počátek pravidelného televizního vysílání. Od kdy a jak probíhaly dřívější pokusy? Ve které české obci vznikl televizní výzkumný ústav? A která velká akce byla promítána na prvních několik televizních obrazovek?
Pojďme se společně podívat na historii Mezinárodního dne žen. Tento svátek slavíme 8. března. Ve starověku a středověku byly role žen a mužů většinou rozdělené. Muž pracoval a žena se starala o domácnost. Jenže s rozvojem vědy a techniky se společnost začala měnit. Vývoj v oblasti ženských práv urychlila první světová válka, protože ženy nahradily chybějící muže ve spoustě rolí a dokázaly tak, že jsou stejně schopné jako oni. I dnes je ale na světě spousta míst, kde se ženám jejich práv nedostává. Boj za ženská práva je dobré si stále připomínat.
Situace v protektorátu Čechy a Morava v roce 1940 byla neklidná nejen kvůli politickým událostem, ale i vlivem povodní na Vltavě a Labi v březnu 1940. Tyto povodně bývají označovány jako ty vůbec nejrozsáhlejší zimní povodně za celé 20. století. Ve videu z pořadu My, občané protektorátu můžete zhlédnout unikátní autentické záběry s komentářem dobových záznamů „obyčejných" lidí.
Zhlédněte s námi animovaný snímek o životě římskokatolického kněze Josefa Toufara, který byl přítomen zázraku pohybujícího se kříže v Číhošti. Podívejte se, jak se stal Josef knězem, co všechno se musel naučit a jak komunistická Státní bezpečnost zareagovala na zázrak v Číhošti.
Jana Marková zažila jako patnáctiletá poválečnou odplatu na Němcích v Praze. Nikdy nepochopila, kde se v lidech vzala taková surovost během tzv. revoluční spravedlnosti. Krátkou vzpomínku natočila pro Paměť národa.
Bohuslav Horák společně se svou manželkou Miladou patřil již v předválečné době k veřejně činným a známým osobnostem. Byl odborným redaktorem Československého rozhlasu i programovým ředitelem Radiožurnálu. Pro veřejnou aktivitu své manželky měl pochopení a podporoval ji v její práci. V době Protektorátu Čechy a Morava vynesla Horákovým jejich spolupráce s odbojem zatčení a odeslání do koncentračního tábora. Po válce se opět veřejně angažovali až do uchopení moci komunistickým režimem v roce 1948. Následně Bohuslav Horák ztratil zaměstnání. V září následujícího roku těsně unikl zatčení StB a šťastně se mu podařilo emigrovat do USA. Jeho žena takové štěstí neměla. Jak jeho útěk z komunistického Československa proběhl?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.