02:17
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se romantické myšlenky českých obrozenců odrazily v literatuře a v divadle a jakou roli sehrálo zejména kočovné divadlo v šíření vlastenectví.
Revoluční vlna roku 1848 zasáhla i české země. Obrozenecké hnutí se dostalo do politiky. V březnu se sešlo shromáždění ve Svatováclavských lázních, pak naši předci řešili vztah Čechů k Němcům a vyvrcholilo to svoláním Slovanského sjezdu na červen 1848. Jak souvisely události s českým národním obrozením? Co jsou mýty a co skutečnost? Podívejte se na podrobnosti v širších souvislostech.
T. G. Masaryk o něm napsal: „Byl největší postavou českého osvícenství a počátků národního obrození.“ Josef Dobrovský, kterého označujeme za patriarchu českého národního obrození, náš přední bohemista, slavista, orientalista a literární a církevní historik, zakladatel slavistiky a také největší český osvícenský vědec. Ukázka přináší náhled do Dobrovského vědeckého života a jeho díla prostřednictvím výkladu historika Petra Charváta.
V ukázce z minisérie Božena se Josef Němec vyznává ze svého vztahu k Jungmannově Slovesnosti. Božena Němcová klade otázku, k čemu je vlastně česká literatura, když česky mluví jen služky a čeledíni, kteří stejně nedovedou číst...
Hostem Antonína Přidala v pořadu Z očí do očí byl Ota Ulč, český exilový spisovatel, který emigroval v roce 1959 do Západního Berlína a později do USA, kde vystudoval politologii a poté přednášel na univerzitě. Jeho knihy vycházely v nakladatelství Škvoreckých '68 Publishers v Torontu, po roce 1989 vydal kolem dvou desítek knih v České republice.
Kultovní groteska Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho, přeložená do čtrnácti jazyků, je nejznámějším a také nejhranějším dílem Ladislava Smočka. O úspěšné lidské tragikomedii, jejích motivech a hlavní postavě hovoří režisér Ladislav Smoček a herci Bolek Polívka a Ondřej Vetchý.
Dílo Václava Havla mělo ohlas i na Ukrajině. Video představuje ojedinělý experiment spolupráce českých a ukrajinských divadelníků při realizaci hry Asanace v ukrajinském divadle. V pasáži mluví nejen herci, ale i hudební skladatel a další, kteří se na inscenaci podíleli. Události z Majdanu, politické a společenské dění na současné Ukrajině pomáhají hře ještě více rezonovat. Co je to vlastně svoboda? A co je to láska?
Dita Táborská hovoří o své motivaci k napsání románu Malinka a dále o inspiraci, jakou jí byly životní zkušenosti s náhradní rodičovskou péčí. Spisovatelka se vyjadřuje také k názorovým tendencím k náhradní rodičovské péči, se kterými se v české společnosti setkává.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.