03:16
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Ukažme si formy života staré několik set milionů let. Objevme zkameněliny, zhmotněné důkazy evoluce. Pokud se vydáte po České republice, můžete je na některých místech objevit i vy. Kde je hledat?
Seriál Minuty z Krkonoš nám přiblíží, jak je to s lavinami v Krkonoších, kde je zmapováno přes sto lavinových drah. Dozvíme se, jak lavina vzniká a jaký má vliv na přírodu.
Pojďme se společně podívat na video o tom, jak vlastně dýcháme a proč? Jak to celé funguje? Dýchat je nejlépe nosem, jednak v něm máme chloupky, které vzduch čistí, a jednak nosem cítíme. Věci, které nám smrdí, jsou pro nás nezdravé, nebo dokonce nebezpečné. Náš čich je velice individuální. Každému smrdí a voní něco jiného.
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky doplňovat slova do lineárního textu. Řekneme si, jaké jsou jeho znaky, a zkusíme připravit text nelineární. Pomocí pojmové mapy si utřídíme myšlenky a upevníme si význam pojmů souvisejících s neživou přírodou.
S přírodovědcem Joachimem Barrandem si povíme o nálezu trilobitů v Čechách. Svou obsáhlou sbírku trilobitů odkázal Národnímu muzeu a záviděl nám ji celý svět.
Věděli byste, jak dlouho přesně trvá jeden rok? Otázka, která se zdá zprvu jednoduchá, zase tak jednoduchá vlastně není. Vždyť jednou za čtyři roky je totiž kalendářní rok o celý jeden den delší. Jak je to možné? A k čemu vlastně tento přestupný rok slouží? Od kdy ho máme? O tom si pojďme popovídat s Jakubem Rozehnalem, ředitelem pražského Planetária.
Společně se dozvíme, že první mrkve byly žluté nebo také fialové. Rostly divoce v oblasti dnešního Pákistánu a Afghánistánu. Mrkve byly dříve menší, než je známe nyní, a byly docela hořké. Mrkev je nejen zdravá, ale i léčivá a dokonce v Anglii z ní dělají puding.
Máte rádi rajčata? A věděli jste, že se je lidé v Evropě báli jíst? Když je sem z Ameriky přivezli, tak si kvůli jejich barvě a výrazné chuti mysleli, že jsou jedovatá. Jako první je začali jíst v Itálii. Dnes víme, že jedovatá nejsou, jsou dokonce velmi zdravá. Obsahují spoustu důležitých vitamínů a minerálů.
Výzvu, která byla nazvaná Charta 77, podepsalo několik set občanů tehdejšího Československa. Chtěli upozornit na porušování lidských práv a svobody. Například muzikanti mohli hrát jen to, co jim komunisté schválili. V roce 1976 zavřeli několik muzikantů jen proto, že v písničkách zpívali neslušná slova. Komunisté zakázali otištění Charty v československých novinách.
13 203
741
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.