02:32
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Rudolf II. přemístil svůj císařský dvůr do Prahy. S sebou si vzal kromě různých služebníků i kuchaře a cukráře, kteří obohatili českou kuchyni o různé sladkosti. Rudolf II. si cukrovinky rád dopřával, přestože byl v té době cukr velice drahý.
S Janem Eskymem Welzlem si povíme o jeho dobrodružstvích na divokém severu mezi Eskymáky. Jak se rodák z Moravy ocitl na nehostinném severu? A co mu pomohlo při překonávání nekonečných sněhových plání?
Pojďme se společně podívat, jak Kryštof Kolumbus, italský mořeplavec a objevitel, vyplul na svou první cestu do Indie. Se stočlennou posádkou zamířil Kryštof Kolumbus na Kanárské ostrovy a odtud jejich cesta pokračovala na západ. Místo aby připlul do Indie, ale objevil úplně jiný kontinent, byla to Amerika.
,,Je to jen malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo." Věta, kterou pronesl Neil Armstrong, když poprvé otiskl svou stopu na povrchu Měsíce. A převážil tak misky vah vesmírných závodů na stranu USA, které až doposud marně soupeřily se Sovětským svazem. Více nám o svém výletu na Měsíc povypráví Neil Armstrong, který se objeví dnes Sám v muzeu.
Novoroční předsevzetí si dávali už staří Římané. Možná že vaše rodina tento zvyk dodržuje dodnes. Jíte čočku a dáváte si novoroční předsevzetí? Pojďme se podívat, jaké další zvyky jsou s Novým rokem spojeny.
Pórek milují lidé všude na světě už tisíce let, protože je jemnější než cibule a hodí se k masu, do polévek i pomazánek. Jak dlouho už ho jíme? Pórek obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, pro které si ho oblíbil i římský císař Nero. A víte, proč? A která část pórku je nejzdravější?
Když děti učí telka! Naučme se se žáky 4. ročníku měřit čas. Zopakujme si časové údaje a jednotky času. Podívejme se do historie, čím se dříve měřil čas. Dozvíme se zajímavosti o některých živočiších naší planety a v čem bychom je mohli porovnat podle času. Na závěr si vyrobíme sluneční hodiny.
K adventnímu i vánočnímu času patří spousta zvyků. Ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm si přiblížíme tradice typické pro Valašsko a nejen pro něj. Zjistíme třeba, co v domácnostech kontrolovaly takzvané Lucy a koho trestaly, jak svobodné dívky zjišťovaly, jestli se můžou těšit na vdavky, i to, co nesmělo nikdy chybět na štědrovečerní tabuli. Bude nás rovněž zajímat, proč hospodyně na Štědrý den po setmění dávaly za okna svíce.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.