02:32
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Rudolf II. přemístil svůj císařský dvůr do Prahy. S sebou si vzal kromě různých služebníků i kuchaře a cukráře, kteří obohatili českou kuchyni o různé sladkosti. Rudolf II. si cukrovinky rád dopřával, přestože byl v té době cukr velice drahý.
Krátké video představuje život a dílo Jana Nerudy, významného českého spisovatele a novináře 19. století. Seznámí nás s jeho životem i dětstvím na Malé Straně, které ovlivnilo jeho tvorbu. Video ukazuje, jak Nerudova tvorba odrážela každodenní život obyčejných lidí a jeho společenské názory.
Po smrti Václava III. vymírá rod Přemyslovců po meči. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak česká šlechta hledá nového nástupce na trůn. Stane se jím Jan Lucemburský.
Vysoké kolo neboli velocipéd je předchůdce dnešního jízdního kola. Ve své době bylo velmi drahou záležitostí, takže si ho mohli dovolit jen ti nejbohatší nebo ti opravdu šikovní. Dámy na něm jezdit nemohly vůbec. Více o historii velocipédu zjistíte v reportáži z Wifiny.
Po smrti Přemysla Otakara II. nastává v Čechách nepříznivá situace. Jeho syn Václav II. je příliš mladý na vládnutí, a tak se k moci dostane Ota V. Braniborský a následně Záviš z Falkenštejna.
Pasáž popisuje, jak pravěcí lidé přišli k ohni, proč by asi byli dobří atleti a jak se jim spalo.
Kdysi vařili lidé na jihu Čech z hrachu a krup jednoduché jídlo. Říká se mu kočičí svatba a pochází ze staré židovské kuchyně, kde ho nazývali šoulet. A aby to bylo ještě víc zamotané, na Slovácku se v chalupách vařil takzvaný šumajstr, ve kterém hospodyňky smíchaly fazole a kroupy. Na severu Čech si zase lidé pochutnávali na kočičím tanci, který je podobný kočičí svatbě, ale hrách v něm nahradila čočka.
Sluneční hodiny nám ukazují čas. Je možné, že dřív byla hodina v létě delší a v zimě kratší? Problém se vyřešil až ve čtrnáctém století. Umí být sluneční hodiny přesné? Podívejme se, jak opravdu fungují!
Jahody mlsali už naši předci v době kamenné, tehdy však nevypadaly tak, jak je známe dnes. Jakou souvislost s pěstováním jahod v Čechách měli francouzští korzáři nebo cestovatel Rudolf Štrimpl? A proč jsou jahody označovány za královské ovoce?
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.