02:20
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vznikl řízek. Co nazval rakouský císař kdysi rakouským národním pokladem? A kdo za to mohl? Staří Řekové obalovali řízky ve zlatě. Naštěstí jim to úřady brzy zakázali.
Agent v kapse nám poradí, jak se chovat v nebezpečných situacích. Tentokrát uvidíme, jak komunikovat s cizími lidmi, kteří se nás snaží na něco nalákat. Na kočičku, pejska nebo mobil? Jak takovým situacím předcházet? A jak se zachránit, pokud se mě cizí člověk snaží někam odvést?
Pohádka O Černé Bertě, kterou předčítá herečka Jitka Molavcová. Příběh vypráví o holčičce, která se nechtěla mýt, a všichni na ni proto volali černá Berto. Co se stane, když narazí na bacily?
Dětská záchranka v akci. Popálit nebo opařit se můžeme při trošce nepozornosti velice snadno. Rychlá a správná první pomoc je v tomto případě naprosto zásadní. A co dělat? Poradí nám záchranáři.
Taky slzíte, když krájíte cibuli? To nevadí, cibule se vám odmění. Již naši dávní předci věděli, že je nesmírné prospěšná pro naše zdraví. Někteří kuchaři dokonce tvrdí, že připraví jídlo raději bez ohně než bez cibule. Pro cibulovou polévku, smažené cibulové kroužky nebo v různých omáčkách je cibule prostě nezbytná. Nejvíc si snědli dělníci ke svačině, když stavěli pyramidy.
V tomto díle známého francouzského animovaného seriálu Byl jednou jeden život se podíváme, jak fungují neurony: malé buňky v našem těle, které přenáší informace. Dozvíme se, jak spolu mluví a co dělají. Vše je vysvětleno zábavně a názorně. A jak to v našem těle funguje?
Máte rádi nudle? Asi vás nepřekvapí, že nudle pocházejí z Číny, kde je jedli už 200 let před naším letopočtem. Jak ale vznikla jejich polévka s nudlemi? Podle legendy ji vymyslela žena úředníka, která mu denně nosila jídlo a nechtěla, aby nudle vystydly. V Japonsku poznávají, jak vám jídlo chutná, podle toho, jak u jídla srkáte. Tak si nechte srkat.
Tento díl Wifiny nám přibližuje práci SAR, což je zkratka pro pátrací a záchrannou službu. Tito hrdinové zachraňují životy na zemi, ve vodě i ve vzduchu. Dozvíme se, co vše musí umět, jaké používají vybavení a jak vypadá jejich práce v terénu. Není to jen napínavá práce, ale také hodně důležitá.
Pojďme se společně podívat na video o nejstarší dochované kresbě v Čechách. Podle odhadů archeologů vznikla před 7 000 lety. Kresba se nachází v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu. Vypadá jako černé čáry na mohutném kameni, kterému se právě proto přezdívá mozek.
Proč začal člověk vlastně domestikovat skot? Domestikace skotu měla obrovský význam pro lidskou civilizaci. Bylo to první nákladní, jezdecké a tažné zvíře. Ano, na kravách lidé v Africe jezdili dříve než na koních. A víte, že skot nemá horní přední zuby?
Dějiny ovlivňují jídlo a jídlo dějiny. Když Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, objevil tak i zcela jinou kuchyni. Indiáni v Americe pěstovali plodiny jako brambory, rajčata či kakao, které Evropané do té doby neznali. Dnes už si bez těchto a mnohých dalších potravin naši kuchyni představit nedovedeme.
Jaké nároky jsou kladeny na herce a jak vznikalo divadlo ve světě a u nás? Pasáž také seznamuje s osudem našeho Národního divadla.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.