02:44
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
Jaké byly okolnosti vzniku samostatného Československa a jak se na něm podílel T. G. Masaryk? Po založení státu bylo třeba vytvořit nové zákony a ústavu, státní vlajku a ustanovit státní hymnu.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno osvobození Československa ruskou a americkou armádou, pražské povstání a politický poválečný vývoj – Benešovy dekrety a přijetí demise ministrů v roce 1948.
Vyzvěte své žáky na vědomostní souboj ve velkém kvízu z dějin Československé republiky. Kromě toho, že se budou skvěle bavit, zopakují si také své dosavadní znalosti o naší zemi.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen nástup rekatolizace v českých zemích, činnost jezuitů, pálení českých knih, ale také zakládání knihoven a podpora vědy a umění. V ukázce je také zachycen Bohuslav Balbín.
Doba ledová je z geologického hlediska nedávná minulost. Jak vypadala zvířata před deseti tisíci lety? Byla podobná některým současným tvorům? Z jakého důvodu byla jejich těla gigantická a proč nakonec vyhynula? Věděli jste, že k nálezu mamutích klů došlo i v samém centru Prahy?
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se romantické myšlenky českých obrozenců odrazily v literatuře a v divadle a jakou roli sehrálo zejména kočovné divadlo v šíření vlastenectví.
Podíváme se s Vojtěchem Náprstkem na založení Náprstkova muzea, na jeho vášeň pro nové vynálezy i na cestu do Ameriky. Dozvíme se také, jak pomáhal zažehnout emancipační hnutí žen v Čechách.
Jaroslav Pála byl velmi úspěšný prvorepublikový podnikatel vlastnící továrnu na výrobu baterií ve Slaném. Za druhé světové války zastával ve městě funkci starosty. Na začátku června roku 1942 se osudy továrníka Pály propojily s Lidicemi, právě Pála totiž předal dopis adresovaný zaměstnankyni továrny Anně Maruščákové českému četnictvu. Po válce byl Pála odsouzen k dvaceti pěti letům odnětí svobody a zemřel v roce 1963 ve vězení. Pálova vina/nevina budí velké otazníky i v současnosti.
Československá televize zahájila vysílání v roce 1953. Studio zpravodajství sídlilo v budově Měšťanské besedy ve Vladislavově ulici. S dalším rozvojem se ukázaly její prostorové limity, a proto se začalo od roku 1962 s výstavbou celého komplexu nových budov na Kavčích horách. Budova zpravodajství byla zprovozněna v roce 1979.
Letních olympijských her v Los Angeles roku 1984 se nezúčastnila SSSR ani většina socialistických zemí, a to v důsledku ochlazení vztahů mezi Západem a Východem. Přesto se jednalo úspěšné letní olympijské hry. Na olympiádě zazářil Carl Lewis, který získal čtyři zlaté olympijské medaile.
Dobová reportáž z prvního celostátního sjezdu družstevníků, který se konal v roce 1953 v Praze. Zúčastnilo se ho více než 5000 zemědělců, kteří zde jednomyslně schválili družstevní stanovy. Násilná kolektivizace venkova pokračovala ještě dlouhá léta.
13 241
745
4 537
1 243
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.