02:18
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Jestlipak víte, kdo obložený chlebíček vymyslel? Za vším stojí nedostatek času. A jak k tomu přispěli Češi? A kde všude si na obložených chlebech, chlebíčcích pochutnávají? Odpovědi se dozvíte v tomto videu.
Pořad vysvětluje význam poznávacích dopravních značek a orientačních cedulí. Součástí je i varování dětí před cizími lidmi, kteří je mohou lákat do auta, a to formou názorné ukázky.
V této části Macha a Šebestové děti dostanou sluchátko. Je pro ně jedním velkým překvapením. Hned ho dokáží využít, a dokonce se díky němu Mach dozví tolik zajímavostí o zajících, že překvapí i paní učitelku.
Agent v kapse nám poradí, jak se chovat v nebezpečných situacích. Tentokrát uvidíme, jak komunikovat s cizími lidmi, kteří se nás snaží na něco nalákat. Na kočičku, pejska nebo mobil? Jak takovým situacím předcházet? A jak se zachránit, pokud se mě cizí člověk snaží někam odvést?
Tentokrát Brďo zjistí, proč má někdo světlou a někdo tmavou kůži a co je to barvivo melanin. Proč se pes a kočka nemusí mazat opalovacím krémem proti slunci a jak probíhá výměna srsti. Kdo vynalezl fén, proč mají lidé šedivé vlasy a jak funguje barva na vlasy.
Co je to lhostejnost? Téma lhostejnosti může být pro děti těžko uchopitelné. Video slouží jako ukázkové a seznamovací k zamyšlení nad tím, jaké to je, když si nás někdo nevšimne, přehlíží nás nebo nám neposkytne pomoc.
Máte rádi jablka? Jablkům se říkalo kulatá lékárna, protože se dobře skladovala a lidé je mohli jíst i v zimě. Jablka sušili, drtili a používali jako sladidlo. Také je konzervovali varem. Výborné marmelády pak vydržely celý rok. Víte, jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem? A co je to pektin?
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vznikl řízek. Co nazval rakouský císař kdysi rakouským národním pokladem? A kdo za to mohl? Staří Řekové obalovali řízky ve zlatě. Naštěstí jim to úřady brzy zakázali.
V této krátké reportáži z Wifiny si řekneme, co dělat, když se někomu stane úraz. Nejprve vyhodnoť bezpečnost poskytnutí první pomoci a pak volej linku 155.
Chceš se naučit poznávat hodiny? Víly kmotřičky ti vysvětlí, jak na to.
Přestože středověká kuchyně byla zdravá, lidé často umírali na různé infekční nemoci, ale i hladem. V této těžké době vládl Karel IV., který povznesl českou kulturu na evropskou úroveň a z Prahy vytvořil Evropskou metropoli. Panovník si nejvíce pochutnával na jáhlové kaši se sušeným ovocem.
Kryštofu Kolumbovi vděčíme za přivezení brambor do Evropy. Jak se ale dostaly do Čech? Podle čeho dostaly jméno? A kde se poprvé k bramborám přimíchala majonéza? Všechno se dozvíte ve videu.
Krásně nazdobený třpytící se vánoční stromeček je pro nás zásadním symbolem Vánoc. Ne vždy tomu tak bylo. Zdobení vánočního stromečku k nám přišlo až v 19. století. Jak se takový stromeček zdobil, si nyní ukážeme.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.