02:55
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Kaši lidé jedli už od pradávna a nezáleželo na jejich společenském postavení. Byla a je totiž výživná a sytá, slaná pro všední dny a sladká na svátky. Dokonce se podávala i na svatební hostině Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny.
V rámci prázdninových témat se podíváme na výrobu zmrzliny do jednoho pražského zmrzlinářství. Dozvíme se, jak se zmrzlina vyrábí a co nesmí v žádné zmrzlině v žádném případě chybět.
Kimovu hru na paměť nás naučí další díl Herního slabikáře. Kimova hra na paměť je vlastně špionský trénink z románu, v němž se postava Kim podrobuje speciálnímu výcviku tak, aby si nejen dokázal zapamatovat, co potřeboval, ale také aby rozpoznal a vybavil si každý detail.
Tělo odpočívá a obnovuje se ve spánku. Jak ve spánku funguje paměť? Co dělá s vjemy a informacemi? A jak je to s produkcí snů? A co když je v těle potřeba něco narychlo opravit, jaké mechanismy se do toho zapojují? Odpovědi na tyto otázky přináší další díl známého francouzského animovaného seriálu.
Co je to úzkost? Jak poznáme, že nás zastihla? A co dělat pro to, abychom se jí zbavili? S tím nám dnes poradí psycholog Dominik Břeň.
Příběh dětí, které si ze zvláštní hmoty vymodelují modrou a zelenou chobotničku, určitě znáte. Část příběhu je určená k využití společně s kartami emocí - v tomto případě jde o smutek.
Víš, co dělat, když hoří? Jaké číslo vytočíš? A to si představ, že hoří v posledním patře panelového domu. Zachraň se, kdo můžeš nám takovou situaci přiblíží a dá nám rady, jak se zachovat správně! Jdeme na to! Linka 150 už čeká!
Jaká by měla být naše svačina? Žáci se společně se Servácem a Martou naučí, jak sestavit zdravou svačinu, aby byla pestrá, plná vitamínů a dodala dětem energii na celý den. Také se zamyslí nad tím, jak se k potravinám nemáme chovat.
Quinoa, neboli tradiční jihoamerická plodina česky zvaná merlík chilský, roste na zemi už pěkně dlouho. Ale dlouho ji lidé nebrali moc vážně. Pak se o jí začalo mluvit jako o superpotravině, a tak se doslala na výsluní. Zvlášť mezi celiatiky. Vysvětlíme vám proč.
17. listopadu v roce 1989 prošel Prahou průvod studentů, kteří si připomínali výročí zavření českých vysokých škol za druhé světové války. Policie dostala rozkaz studenty násilím rozehnat. Rodiče studentů a ostatní občany zásah rozčílil, a začali demonstrovat. Komunisté takový odpor nevydrželi a vzdali se moci. Tomuto období se začalo říkat sametová revoluce. Díky ní můžete svobodně studovat nebo cestovat do zahraničí.
Jak technologie pomáhají lidem s nemocemi a úrazy? Věděli jste, že technologie pomáhají už dnes lékařům při operování pacientů a že díky virtuální realitě můžeme léčit i strachy a fobie? A podívejme se také, jak se dá fungovat s bionickou rukou.
Každý večer nám „Dobrý večer!" a „Dobrou noc!" může popřát Večerníček. Jak dlouho tomu je? Kdo je jeho autorem a kdo mu propůjčil hlas? To a mnoho dalšího se dozvíte ve videu.
I když je to dnes jen zřícenina, Přimda byla nejstarším hradem vzniklým na území dnešní České republiky. Zmínku o tomto příkladu rané románské hradní architektury najdeme i v Kosmově kronice. Byla důležitým strážním hradem na významné cestě z Prahy do Norimberka.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.