01:59
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Chov kuřat je velmi starý. Předchůdci dnešních kuřat běhali po dvoře chudších i bohatších lidí a dokonce i v okrasných parcích. Kuřecí maso mají v oblibě zvláště děti. Víte, co je brojler nebo nosnice?
Vánoční zvyky se v různých státech liší. Jaké vánoční obyčeje dodržovali naši předci? Dozvíte se například, co to bylo Štěpánování a proč se do jídla přidával med místo cukru.
Jaké jsou rozdíly mezi ovocem a zeleninou? A proč se římskému císaři Karlu Velikému říkalo „zeleninový král“? Dozvíme se, jak se různé druhy ovoce i zeleniny dostávaly do Čech i jiných evropských zemí a které plodiny nám přivezl z Ameriky mořeplavec Kryštof Kolumbus. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se naučí rozlišovat mezi ovocem a zeleninou a některé jejich druhy. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Přestože středověká kuchyně byla zdravá, lidé často umírali na různé infekční nemoci, ale i hladem. V této těžké době vládl Karel IV., který povznesl českou kulturu na evropskou úroveň a z Prahy vytvořil Evropskou metropoli. Panovník si nejvíce pochutnával na jáhlové kaši se sušeným ovocem.
Máta pochází z latinského menthe, myšlení. Dříve se používala jako žvýkačka, proti bolesti hlavy, jako voňavka a údajně přinášela blahobyt i štěstí. Ale odkud se u nás máta vzala? Přesně to sice nikdo neví, ale to nebrání mátě, aby u nás rostla.
Video vypráví o možném místě narození Karla IV., které není přesně známo, a představuje oba jeho rodiče, Elišku Přemyslovnu a Jana Lucemburského.
Za vlády Vladislava Jagellonského vzniká slavná pověst o Daliborovi z Kozojed, po kterém je pojmenována pevnostní věž na Pražském hradě Daliborka.
Máte rádi tradiční českou kuchyni, která je unikátním mixem různých vlivů? Znáte recepty, které vařily už vaše praprababičky? A jaké to jsou? Schválně si zkuste tipnout, co je na našich jídlech unikátního. Všechno o tradiční české kuchyni, od jejího původu až po dnešní nové recepty, se dozvíme v dnešním díle pořadu "My se máme".
Ukázka popisuje formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží život v rudolfinské době a osobnost Rudolfa II.
Pojďme se podívat, jaké všechny odrůdy jablek v českých sadech můžeme najít. Dozvíte se například, která odrůda patří mezi nejstarší, jaká odrůda je trvanlivá a uvidíte třeba i to, která odrůda byla oblíbená na císařském dvoře Františka Josefa I.
V této části videa se setká hlavní hrdina Čestmír s kouzelným kamenem, který ho vtáhne dovnitř. Tam uvidí věci, které nikdy předtím neviděl. Po celou dobu ukázky nevychází z údivu a je překvapený, co zažil.
Co je to úzkost? Jak poznáme, že nás zastihla? A co dělat pro to, abychom se jí zbavili? S tím nám dnes poradí psycholog Dominik Břeň.
Záchranné brigády kynologů představí další díl ze seriálu "Zachraň se, kdo můžeš!". Tentokrát si ukážeme, že schopnostem psího čumáku se vyrovná máloco, psí záchranáři ho využívají bravurně. Ukážeme si, jak se psi trénují a co všechno je možné vyčenichat.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.