01:59
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Chov kuřat je velmi starý. Předchůdci dnešních kuřat běhali po dvoře chudších i bohatších lidí a dokonce i v okrasných parcích. Kuřecí maso mají v oblibě zvláště děti. Víte, co je brojler nebo nosnice?
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku pomocí pověstí poznat historii naší země. Kdo to byl praotec Čech a jak se jmenoval jeho bratr. Co to vůbec pověsti jsou? Seznamme se s našimi historickými kronikáři. Poznejme pověsti podle obrázků. Víte, jak se jmenoval kůň, který skočil z Vyšehradu?
Od roku 1996 slavíme Světový den televize. Ale kdy poprvé proběhl přenos obrázků po telegrafických drátech? Dokážete si dnes představit život bez televize? Kolik hodin denně u ní trávíte?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena pověst o Bruncvíkovi a následně vysvětleno, jakým způsobem se do českého znaku dostal lev.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena aféra s nálezem Rukopisu královédvorského a Rukopisu zelenohorského a spor o jejich pravost.
Máte rádi jablka? Jablkům se říkalo kulatá lékárna, protože se dobře skladovala a lidé je mohli jíst i v zimě. Jablka sušili, drtili a používali jako sladidlo. Také je konzervovali varem. Výborné marmelády pak vydržely celý rok. Víte, jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem? A co je to pektin?
Záchranné brigády kynologů představí další díl ze seriálu "Zachraň se, kdo můžeš!". Tentokrát si ukážeme, že schopnostem psího čumáku se vyrovná máloco, psí záchranáři ho využívají bravurně. Ukážeme si, jak se psi trénují a co všechno je možné vyčenichat.
Víš, co dělat, když hoří? Jaké číslo vytočíš? A to si představ, že hoří v posledním patře panelového domu. Zachraň se, kdo můžeš nám takovou situaci přiblíží a dá nám rady, jak se zachovat správně! Jdeme na to! Linka 150 už čeká!
Pasáž o tom, že popotahovat se nemá. Vysmrkat se je slušnost.
Nikdo z nás nechce být nemocný. Pro svoje tělo potřebujeme vitamíny, které se nacházejí v čerstvé zelenině a ovoci. A kde je vezmeme? Třeba si doma vypěstujeme řeřichu a na ní si pak pochutnáme. Budeme potřebovat navlhčenou vatu a semínka řeřichy.
Spisovatel Mark Twain prý kdysi o květáku prohlásil, že je to zelí s vysokoškolským diplomem, prostě elita. A měl pravdu, protože tahle zelenina patří mezi ty nejzdravější. Dozvíte se, jak se tato dobrota dostala na náš stůl a kde si na ní pochutnávali jako první.
Vyhrát nějakou soutěž je skvělý pocit, nemělo by to však být to jediné, o co nám při sportu jde. Sport by měl být o tom, že si ho užijeme, zlepšujeme se v něm a máme z něj radost. Výhra by měla být jenom bonus a pochvala za to, že jsme se snažili. Více o tomto tématu se dozvíš v dnešním Superjá.
Návštěva lékaře má také svá pravidla. Umíte se chovat v čekárně u lékaře? Je samozřejmostí pozdravit, počkat, až na nás bude řada, a pokud kašleme, tak jedině se zakrytým obličejem. A co v ordinaci? Neutíkáte před injekcí? Lékař nám chce pomoci, proto dodržujeme předepsaný postup léčby.
12 705
702
4 198
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.