02:41
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Tofu je sýr vyrobený ze sójových bobů a objevili ho úplnou náhodou čínští váleční bojovníci už ve 2. století před naším letopočtem. Jak se tehdy vyrábělo? Kdo dal tofu jméno? A ve kterých zemích se recept na tofu ještě zdokonalil?
Ukázka popisuje nález bronzového pokladu, který archeologové našli na Pardubicku. Náhodný kolemjdoucí objevil šperky staré tisíce let. Jak vypadaly a komu asi patřily?
V čele protektorátu Čechy a Morava stál Reinhard Heydrich. Československá exilová vláda se rozhodla ho zabít a pro tento úkol byli vybráni Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Atentát se podařil, ale o život v důsledku toho přišla spousta nevinných lidí. Na památku zavražděných dětí z vyhlazené obce Lidice byl vyhlášen Mezinárodní den dětí.
Jistě víte, že 5. červenec je státním svátkem. Proč? Cyril a Metoděj v roce 863 přišli na pozvání tehdejšího panovníka do Velkomoravské říše, aby zvěstovali v té době novou křesťanskou víru. Povedlo se jim také sestavit první slovanské písmo i přeložit křesťanské spisy do staroslověnštiny.
Za vlády císaře Karla IV. vzkvétá v českých zemích stavitelská činnost. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se za pomoci Petra Parléře stává z Prahy gotická metropole.
Kuchyně šlechty a prostých lidí v 19. století se nijak zásadně nelišila. Obě skupiny si dopřávaly podobná jídla jako lívance se žahourem nebo různé ptactvo. Dozvíte se, jak se připravovaly lívance a odkud se vzal řízek.
Napoleon Bonaparte byl velký vojevůdce, ale na jídlo si moc nepotrpěl. Přesto měl zástup kuchařů, kteří se starali o nejrůznější pochoutky pro císařský stůl. Rádi například tvořili zákusky s motivy z dějišť z Napoleonových bitev.
Pořad věnovaný historii výroby. Ve středověku věci vyráběli řemeslníci, pak přišly manufaktury a nakonec vše změnila průmyslová revoluce.
Pojďme se společně podívat na historii české státní vlajky. Spolu s hymnou je vlajka naším nejdéle sloužícím státním symbolem. Podobu vlajky vymyslel archivář a heraldik Jaroslav Kursa. Na to, jak se má vlajka správně vyvěšovat, existují pevně daná pravidla. Znáte je?
Kdysi vařili lidé na jihu Čech z hrachu a krup jednoduché jídlo. Říká se mu kočičí svatba a pochází ze staré židovské kuchyně, kde ho nazývali šoulet. A aby to bylo ještě víc zamotané, na Slovácku se v chalupách vařil takzvaný šumajstr, ve kterém hospodyňky smíchaly fazole a kroupy. Na severu Čech si zase lidé pochutnávali na kočičím tanci, který je podobný kočičí svatbě, ale hrách v něm nahradila čočka.
Jak se vyvíjel náš sluch? Jak fungují uši? Znáte zvíře, které slyší, i když je nemá? Zajímá vás, jak to vypadá uvnitř ucha, a chcete vědět, jak si vyrobit domácí telefon? Vydejte se s námi do pohádkové televizní soutěže, ve které bude muset náš soutěžící Brďo zdolat Trpaslíkův kvíz.
Pasáž o tom, že popotahovat se nemá. Vysmrkat se je slušnost.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku o vyváženém stravování. Na ukázce z pohádky „Jak pejsek s kočičkou pekli dort“ si uvědomme, co bychom měli a neměli jíst. Řekněme si, jak by měl vypadat vyvážený jídelníček a pokusíme si vyrobit tvarohovou pomazánku. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se naučí názvy některých potravin a slovesa spojená s vařením. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.