11:24
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 3. ročníku podívat na to, jak vypadají a fungují orgány v našem těle. Věděli byste, které orgány jsou v našem těle a k čemu slouží? Na závěr lekce se naučíme pojmenovat některé orgány v anglickém jazyce a navštíví nás ministr školství pan Robert Plaga.
Čeká nás společně velká zkouška, kde si otestujeme, co jsme se v předchozích dílech naučili. Jak se chovat, když potkáme cizího člověka? Na jaká čísla volat o pomoc? A na koho se můžeme nejvíce spolehnout?
Využití termokamer neboli kamer, které rozlišují tepelné záření, je široké. Používají je lékaři, veterináři, hasiči, vojáci i stavaři. Rozdíl je jen v jejich velikosti a způsobu použití. V reportáži z Wifiny se dozvíte, k čemu všemu se dají využít a na jakém principu fungují.
Historie žvýkaček je opravdu pestrá, žvýkáme už přes 9000 let. Co žvýkali staří Řekové a proč? A co severoameričtí Indiáni? Jaké bylo složení žvýkaček v různé době v různých částech světa a jak vznikly ty dnešní, se dozvíte v tomto díle.
Pojďte na výlet se světoznámým dobrodruhem a rybářem Jakubem Vágnerem. Nemusíme cestovat k Amazonce, abychom zažili dobrodružství. I na horách musíme být opatrní a mít dobrou výbavu, protože počasí se tu mění rychle. Dozvíte se, jaké zásady bychom při pohybu na horách měli dodržovat a jak si vyrobit ochranné brýle z březové kůry.
Fenykl je pro naše tělo úžasným pomocníkem. Pomáhá nám při zažívání, zmírňuje bolesti bříška malým dětem, podporuje náš imunitní systém. A navíc při vaření můžeme použít všechny jeho části. Jeho léčebné účinky znali už staří Římané. Také se mu říká římský kopr. Je prostě skvělý!
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.