02:41
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Tofu je sýr vyrobený ze sójových bobů a objevili ho úplnou náhodou čínští váleční bojovníci už ve 2. století před naším letopočtem. Jak se tehdy vyrábělo? Kdo dal tofu jméno? A ve kterých zemích se recept na tofu ještě zdokonalil?
Zábavnou formou zpracovaná legenda o bájném Golemovi, kterého údajně stvořil pražský učenec rabi Löw. Pomocí kouzelného šému ho pak oživil a nechal plnit své rozkazy.
Věděli jste, že České republice se oficiálně také může říkat jen Česko? Jaká jiná jména měla naše země v průběhu své existence? Kdy jsme se z knížectví stali královstvím? A kdo zavedl název Koruna česká? Podívejte se na video a vše se dozvíte.
Podíváme se na tragický konec života studenta Karlovy Univerzity. Ten se v roce 1969 upálil na protest proti okupaci naší země, bylo mu pouhých 20 let. Dnes je tato oběť symbolem odporu proti totalitní moci.
Jak se odlišuje orientační běh od běhu na stadionu? V jaké zemi vznikl a jak se vyvíjela jeho pravidla? Co orientační běžec potřebuje a jaké dovednosti by měl takový závodník mít? A k čemu potřebuje mapu?
Celer byl pěstován jako vzácná rostlina tisíce let. V Egyptě se těšil mimořádné úctě. Byl využíván nejen pro léčivé účinky, ale také byl využíván jako smuteční rostlina. Jenže pak lidé poznali spousty dalších výhod téhle rostliny a dnes se třeba v Řecku celer považuje za rostlinu štěstí. S historií celeru se seznámíte v tomto díle.
Lidé v neolitu si začali sami pěstovat plodiny. První vyšlechtěné plodiny jsou pro nás důležité i dnes. Však z takové pšenice a ječmene pečeme chléb a vyrábíme pivo. U obydlí se objevila první zvířata a my začínáme mluvit o domestikaci. Ale tenkrát nebylo možné žádné maso skladovat, proto se zvířata vykrmovala až do té doby, než bylo potřeba maso.
Novoroční předsevzetí si dávali už staří Římané. Možná že vaše rodina tento zvyk dodržuje dodnes. Jíte čočku a dáváte si novoroční předsevzetí? Pojďme se podívat, jaké další zvyky jsou s Novým rokem spojeny.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku, jak se člení rok. Uvědomme si, jaká máme roční období a zkusme si je představit. Kolik máme měsíců v roce? Dokážeme je vyjmenovat?
My dnes většinou spíme v posteli. Bylo to tak ale vždy a všude? Kmotřičky víly ukazují, jak se spalo v minulosti. Vidíme různé druhy postelí, matrací i houpací síť. Délka spánku a odpočinku se u různých živočichů liší. Dozvíme se, jaké podmínky si máme vytvořit, aby se nám dobře spalo.
Máte rádi fazole? Pochutnat si na nich můžete díky Kryštofu Kolumbovi, který je spolu s bramborami přivezl z Ameriky. Indiáni pěstovali fazole spolu s kukuřicí, která je podpírala. S těmito luštěninami se do jídelníčku chudších lidí, kteří neměli na maso, dostaly tak důležité bílkoviny. Nejvíce fazole jedí v Anglii, kde jsou součástí tradiční snídaně.
Víte, jak dlouho už lidé jedí hrách? Znali ho už v pravěku? Jak ho zpracovávali? A co všechno se z něj dá uvařit? Slyšeli jste někdy slovo pučálka nebo šoulet? A jaká jídla z hrachu se vaří po světě? To vše se dozvíte v tomto videu.
Víte, že opakem cukroví je slanoví? Pojďte si společně s cukrářem Josefem upéct tuto slanou dobrůtku. Ve videu si názorně ukážeme, jak postupovat. Z čeho všeho můžeme slanoví péct?
10 507
492
2 785
943
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.