02:41
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Tofu je sýr vyrobený ze sójových bobů a objevili ho úplnou náhodou čínští váleční bojovníci už ve 2. století před naším letopočtem. Jak se tehdy vyrábělo? Kdo dal tofu jméno? A ve kterých zemích se recept na tofu ještě zdokonalil?
Víte, proč nosili piráti pásku přes oko? Tuto otázku nám zodpoví další díl seriálu „Zvěd na doma". Představí nám jednoduchý pokus, kterým si můžeme lehce vyzkoušet, jak se lidské oko přizpůsobuje změnám světla a tmy.
Odkud se vlastně vzaly banány a jak se dostaly do Evropy? V tomto videu se podíváme, kde lidé banány poprvé objevili a kde se nyní nejvíce pěstují. Také se dozvíme, jak banán správně uchovávat, aby si udržel správnou chuť.
Ledviny jsou v lidském těle důležitou čističkou krve, z červených krvinek se zde filtrují nečistoty a škodlivé látky. Odpadní látky odchází z těla v podobě moči. Co znamená slovo rekuperace? Kdy má moč červenou barvu? A co se vrací zpátky do krve? Je to geniálně jednoduchý systém. Všechno a ještě mnohem více zjistíte v tomto díle známého francouzského animovaného seriálu.
Tykev obecná neboli cuketa pochází ze střední Ameriky. Odtud se rozšířila díky své nenáročnosti do celého světa. Existuje mnoho receptů na její zpracování. Obsahuje nejen vitamíny, ale i důležité minerály. Proto se jí určitě nevyhýbejte a zařaďte ji do svého jídelníčku.
Pojďme se společně podívat na život prvního československého prezidenta. Tomáš Garrigue Masaryk se během první světové války zasadil o vznik zahraniční československé armády, tzv. legií. Československým prezidentem byl 17 let a na jeho odkaz navázali zakladatelé moderní České republiky.
Jak se kníže Svatopluk rozhodl rozdělit říši svým synům? Jakou roli v tom hrály pruty svornosti? A jak to nakonec s říší dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Krásně nazdobený třpytící se vánoční stromeček je pro nás zásadním symbolem Vánoc. Ne vždy tomu tak bylo. Zdobení vánočního stromečku k nám přišlo až v 19. století. Jak se takový stromeček zdobil, si nyní ukážeme.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen atentát v Sarajevu, první světová válka, zákopová válka a také nasazení nových zbraní.
Když děti učí telka! Čas neustále běží a my si pomocí básničky zopakujeme, jak nařídit papírové hodiny, abychom je uměli přečíst. Rozdělíme si den na části, které společně pojmenujeme. K jednotlivým názvům částí dne přiřadíme předměty denní potřeby a také budeme hádat, jaké zvuky k nim patří. Na závěr si ukážeme, jak s pomocí dospělého vyrobit jednoduché přesýpací hodiny.
Kryštofu Kolumbovi vděčíme za přivezení brambor do Evropy. Jak se ale dostaly do Čech? Podle čeho dostaly jméno? A kde se poprvé k bramborám přimíchala majonéza? Všechno se dozvíte ve videu.
Určitě už jste někdy jedli ragú, jenom jste nevěděli, že se tak jídlo, které máte na talíři, jmenuje. Ragú je totiž nadrobno nakrájené maso s omáčkou, nejčastěji rajčatovou. Nejznámější italské ragú jíme všichni jako boloňskou omáčku ke špagetám. Na pravém ragú si pochutnávali lidé už před 500 lety! Jeho název pochází z francouzštiny a miloval ho i Napoleon.
Věděli jste, že brambory pocházejí z Ameriky, kde je pěstovali staří Inkové? V Evropě dlouho neměly své upotřebení, dokonce se po nich i někdo otrávil. Jak je to možné? A kdo přišel na to, co s bramborami v kuchyni počít? Podívejte se sami.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.