01:17
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Nejstarší delikatesou lidstva jsou korýši. Tito obyvatelé naší planety žili již před 200 miliony let. Ve starém Římě nesměli klepetáči chybět na žádné slavnostní tabuli. A kde bychom je našli dnes? Některé v řekách, jiné zas v mořích.
Jaké historické milníky měnily evropskou krajinu a jakým způsobem? Jaké nebezpečí evropské krajině aktuálně hrozí?
Ukázka zábavnou formou popisuje život a dílo českého politika Františka Palackého a jeho vliv na společnost.
Pojďme se společně podívat, jak v roce 1948 v tehdejším Československu vládli komunisté. Podle sovětského vzoru českoslovenští komunisté zrušili svobodné volby, a odpůrce režimu dokonce věznili. Dětem zakázali Skauta i Sokola. Demokracie v Československu tak skončila. Snahy o její návrat vyvrcholily na jaře 1968, v létě se dokonce skauti mohli vydat na tábory. Radost z uvolnění ale netrvala dlouho, v srpnu obsadila Československo vojska Varšavské smlouvy a pod sovětským vedením nastolila tvrdou totalitu. Ta trvala až do roku 1989.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno zadlužení krále Vladislava Jagellonského a povstání havířů z hornického centra v Kutné Hoře.
Pasáž věnovaná tomu, jak Tomáš Baťa, i přes počáteční nesnáze, dosáhl úspěchu a stal se jedním z nejvýznamnějších evropských podnikatelů.
Ukázka vysvětluje, jak a čím vším se v minulosti měřil čas, a názorně ukazuje, jak vypadaly první hodiny.
Máte rádi citrusy? Věděli jste, že pomeranče jsou třetí nejoblíbenější ovoce na světě? Původně se jim říkalo čínská jablka, protože je přivezl Alexandr Veliký z Číny. Citróny se zase dříve vůbec nejedly, sloužily jako dekorace nebo pro účely lékařství.
Věděli jste, jakým způsobem hnízdí plachý jestřáb lesní? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Kraj přikryla sněhová peřina a všechno utichlo. Jak tráví mladá vydra zimu na řece Křemelné? Kde hledá potravu?
Deštné pralesy se přezdívají plícemi planety. Pohlcují totiž oxid uhličitý, který vydechujeme, a produkují kyslík, který zase dýcháme. Jsou domovem obrovského množství druhů živočichů i rostlin. Ale jejich plocha se stále zmenšuje vlivem těžby dřeva či palmy olejné. Více se o deštných pralesích dozvíte v reportáži z Wifiny.
Velké bílé prase je nejrozšířenějším plemenem chovaným na celém světě. Chov prasat je důležitý především pro produkci masa a sádla. Nově je produkce výkalů prasat využívaná v bioplynových stanicích na spalování a tím na výrobu elektřiny. Medicínský výzkum se zaměřuje na transplatace a zde má své místo využití orgánů prasat.
12 809
721
4 368
1 213
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.