07:05
Výrazné osobnosti, včetně Václava Malého, Cyrila Höschla, Pavla Rychetského, Šimona Pánka, Zuzany Čaputové, Madeleine Albrightové či Kovyho, sdílí svůj pohled na vývoj České republiky a její společnosti po roce 1989 v dokumentu Třicet svobodných (2019). Co pro ně znamená svoboda? Proč zůstala některá očekávání sametové revoluce nenaplněná? Jak souvisí deziluze z demokracie s nárůstem populismu? A proč je tak důležité chránit hodnoty svobody a demokracie?
Po zhlédnutí nebo v úvodu hodiny nechte žáky a žákyně samostatně nebo ve dvojicích vytvořit pětilístek na téma „svoboda“. Poté si pětilístky přečtěte a vyvolejte diskusi: Co si pod svobodou představují žáci? Kdy ji nejvíce vnímají a kdy naopak její absenci? Kdo za svobodu nese odpovědnost?
Po zhlédnutí videa lze také navázat otázkami pro diskusi, např.: Co pro vás osobně znamená „být svobodný“? Je svoboda samozřejmá, nebo se o ni musí pečovat? Proč se podle některých osobností lidé cítí zklamaní z vývoje po roce 1989? Co je podle vás důležité pro to, aby demokracie dobře fungovala? Který výrok nebo osobnost ve videu vás zaujal nejvíc – a proč? Proč se podle videa daří populistickým politikům získávat podporu? Věříte mladé generaci jako nositeli změny? Jakou roli v tom hrajete vy?
Můžete s výroky jednotlivých osobností z videa realizovat metodu Poslední slovo patří mně.